Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street zaknihovala v piatok po opäť volatilnom obchodovaní robustné zisky, vďaka ktorým sa na týždennej báze dostala do zelených čísel.
 • Ropa má za sebou už šiesty rastový týždeň za sebou, k čomu výrazne prispieva napätie okolo Ukrajiny.
 • Dolár sa posilnil voči euru na najsilnejšie úrovne od jari 2020 v reakcii na viac jastrabí Fed v porovnaní s očakávaniami.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Na akciových trhoch pokračovalo aj v závere týždňa divoké volatilné obchodovanie, keď sa trhy naďalej snažili vysporiadať s očakávaním dynamického sprísňovania menovej politiky Fedu. Wall Street sa odrazila, keď viaceré technické indikátory ukazovali masívnu prepredanosť. Nádych nahor a najlepší deň pre index Dow Jones v tomto roku znamenal, že americké akcie sa na týždennej báze dostali do zisku a prerušili tri týždne trvajúci pokles, počas ktorého strácal index S&P 500 miestami viac ako 10 percent a bol technicky vo fáze korekcie. Európa však končila v stratách, k čomu prispelo aj zverejnenie slabých nemeckých čísel HDP za štvrtý kvartál, s väčším medzikvartálnym poklesom v porovnaní s konsenzom trhu ako aj rezonovanie ukrajinskej krízy.

Dlhopisové trhy

Výnos 10-ročného amerického dlhopisu sa dostal pod 1,8 percenta v závere týždňa napriek tomu, že zverejnenie obľúbeného inflačného ukazovateľa Fedu - jadrového PCE indexu za december dosiahlo 4,9 percenta na medziročnej báze, čo je viac ako čakal trh a ukazuje na najvyššie inflačné tlaky od roku 1983. Jednoducho trh pokračuje v trávení zámerov Fedu sprísňovať menovú politiku a akoby v piatok špekuloval o tom, že viac jastrabí postoj Fedu by sa nemusel stať realitou pre spomaľovanie sa ekonomiky v úvode roka. Európa kopírovala americký dlhopisový trh, pričom faktorom, ktorý držal jej dlhopisy na znížených úrovniach bola neistota okolo americko-ruského naťahovania ohľadom bezpečnostných záruk pre Kremeľ.

Komoditné trhy

Zlato ostalo aj v piatok pod tlakom pod 1800 dolármi, a kleslo na šesťtýždenné minimá, pričom má za sebou najhorší týždeň od novembra minulého roka so stratou 2,4 percenta. Stojí za tým mimoriadne jastrabo vnímaný slovník Fedu zo stredajšieho zasadnutia FOMC, ktorý viedol k preceneniu počtu zvýšení sadzieb americkou centrálnou bankou v tomto roku zo štyroch na päť, pričom šéf Fedu Powell nevylúčil ani možnosť zvýšenia sadzieb na každom z ďalších siedmych mítingov pri najvyšších inflačných tlakoch za ostatné štyri dekády. Ropa Brent zatvárala nad 90 dolármi a WTI nad 87 dolármi, pričom oba benchmarky zaknihovali šiesty rastový týždeň po sebe, keď naďalej pokračujú obavy zo slabej ponukovej strany pri robustnom dopyte. Bezprostredne sa pod to podpisuje nervozita okolo Ukrajiny či útoky jemenských povstalcov na Spojené arabské emiráty.

Devízové trhy

Dolár sa v piatok stabilizoval na najsilnejších úrovniach od mája 2020 a voči euru sa obchodoval pod 111,5 centami, kam sa dostal vďaka preceneniu rýchlosti zvyšovania sadzieb Fedom po jeho jastrabom postoji z ostatného zasadnutia. Trh počíta už s piatimi zvýšeniami sadzieb po štvrť percente v tomto roku namiesto doterajších štyroch, ako aj so svižnou redukciou bilancie po vypnutí kvantitatívneho uvoľňovania. Naopak militantne holubičí slovník ECB napriek tomu, že inflačné tlaky v eurozóne budú mať zrejme trvácnejší charakter, podobe ako v Spojených štátoch, nedovolí euru sa výraznejšie posilniť.

Dôležité ekonomické správy

 • V piatok bol zverejnený predbežný rýchly odhad rastu nemeckej ekonomiky v závere roka, ktorý ukázal na kontrakciu na medzikvartálnej báze na úrovni až 0,7 percenta pri očakávaní 0,3 percentného poklesu. Na medziročnej báze rástla nemecká ekonomika 1,4-percentnou dynamikou, čo zaostalo za 1,8-percentným konsenzom trhu. Ekonomika v závere roka výrazne pribrzdila, keď predtým v treťom kvartáli dosiahla 2,9-percentný medziročný rast. Za spomalením stojí ďalšia vlna koronavírusu, ktorá si vynútila množstvo reštrikcií, čo zasiahlo najmä služby. Výrazne negatívne vplývali na rast aj zvýšené ceny energií, čo utlmilo spotrebu domácností.
 • V piatok bol zverejnený aj januárový prieskum ekonomického sentimentu v eurozóne podľa Európskej komisie, ktorý ukázal na jeho ďalší pokles, už tretí v rade, keď dosiahol 112,7 bodu a je najnižší od mája 2021. Ekonomika menovej únie ukazuje na prelome rokov jasné známky spomaľovania sa, čo súvisí najmä s omicron variantom koronavírusu a vysokými cenami energií. Dôvera v priemysle sa však udržala na pomerne solídnych úrovniach v blízkosti historických maxím, keď vidieť už prvé signály zlepšovania sa dodávateľských reťazcov pri pokračovaní silného dopytu. Indikátor biznis klímy sa tiež drží na vysokých úrovniach a oproti decembru sa ešte mierne zlepšil. Inak povedané, po omicron protivetroch na prelome rokov by mala ekonomika eurozóny pokračovať v solídnom raste.

 • V piatok boli zverejnené aj dáta úverových štatistík ECB za december, ktorý síce ukázal na zrýchlenie medziročného poskytovania úverov nefinančným inštitúciám na 4,2 percenta na medziročnej báze z 2,9 percenta v novembri, no ide najmä o vplyv uskutočnenia refinančných tendrov s ECB. Inak povedané, nemožno očakávať výrazný skok v investičnej aktivite.

 • Z USA boli  zverejnené inflačné dáta na základe PCE indexov, ktoré ukázali na rast jadrovej PCE inflácie, ktorú pozorne sleduje Fed ako hlavný inflačný indikátor, na medziročnej báze za december na 4,9 percenta, čo je najviac od roku 1983. Išlo o zrýchlenie rastu z novembrových 4,7 percenta a prekonanie konsenzu trhu na úrovni 4,8 percenta. Celkový PCE index rástol 5,8-percentným tempom po 5,7-percentnej dynamike v novembri a je na 40-ročných maximách.

 • Včera zo Spojených štátov dorazili aj finálne čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za január, ktorá klesla na 67,2 bodu (vs. flashových 68,7 bodu), čo predstavuje 11-ročné minimá. Podpisuje sa pod to najmä rast cien energií a vysoká inflácia všeobecne spolu s omicron variantom koronavírusu.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už cez víkend boli zverejnené čínske januárové čísla prieskumov PMI, ktoré signalizujú spomaľovanie sa ekonomickej aktivity. Štátny PMI výroby klesol na 50,1 bodu z 50,3 bodu v decembri, súkromný Caixin PMI výroby dokonca padol do pásma kontrakcie na 49,1 bodu z 50,9 bodu v decembri. Súčasne štátny PMI služieb ukázal na spomalenie expanzie na 51,1 bodu z decembrových 52,7 bodu.

 • Dopoludnia bude zverejnený predbežný rýchly odhad rastu ekonomiky eurozóny a EÚ za štvrtý kvartál 2021, rýchly odhad januárovej inflácie v Nemecku ako aj prieskum Chicago PMI za január.

Zaujalo nás

Komodity na rekordných úrovniach

Bloomberg Commodity Index, ktorý mapuje ceny 23 kľúčových ekonomických komodít od ropy cez hliník až po pšenicu sa posunul na nové rekordné maximá a prekonal tým októbrový rekord. Vývoj na komoditných trhoch vrátane futures kontraktov naznačuje, že zvýšená inflácia nebude trvať vo svetovej ekonomike len chvíľu, ale bude trvácnejšia.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.