Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy zaznamenali robustné zisky v reakcii na povzbudivé výsledky testov experimentálneho lieku Remdesivir od spoločnosti Gilead na liečbu choroby COVID 19.
 • Ropa WTI sa odrazila o 22 percent v nádeji, že americká a svetová ekonomika by sa mohla vďaka Remdesiviru dostať do normálnu rýchlejšie, ako sú očakávania.
 • Fed sa opäť zaviazal držať menovú politiku uvoľnenú, kým sa americká ekonomika po kríze pevne nepostaví na nohy.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy:

Wall Street včera zaknihovala robustné vyše dvojpercentné zisky po správach, že testy experimentálneho lieku Remdesivir od firmy Gilead na COVID 19 boli povzbudivé. Samotný hlavný infektológ Bieleho domu Anthony Fauci povedal, že liek dokáže zablokovať vírus. Index S&P 500 sa posunul nahor o 2,7 percenta k 2 940 bodom, keď investori prehliadali pokračovanie zverejňovania slabých makrodát, tentokrát v podobe rastu americkej ekonomiky za prvý kvartál, ktorý dosiahol -4,8 percenta medzikvartálne anualizovane, čo je najväčší pokles od čias finančnej krízy na konci roka 2008. Technologický index Nasdaq Composite si pripísal až 3,6 percenta vďaka akciám Alphabetu, materskej firmy Google, ktorá síce za prvý kvartál zverejnila pokles príjmov, no menší ako sa očakávalo. Americké akcie v apríli deň pred jeho koncom rástli o 13 percent a majú tak našliapnuté k najlepšiemu mesiacu od roku 1974. Európske akcie v zásade len kopírovali USA a paneurópsky index STOXX 600 si pripísal 1,8 percentný zisk.

Dlhopisové trhy:

Ceny amerických vládnych dlhopisov sa konsolidovali, keď boli v rovnováhe faktory rastu akciových trhoch a záväzok Fedu, že sa nebude ponáhľať s odstránením uvoľnenej menovej politiky, kým sa ekonomika nepostaví po koronakríze pevne na nohy. 10-ročný výnos sa tak pohyboval tesne nad 0,6 percentami. Ochota podstupovať riziko však viedla k kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov. Nemecký suverénny dlhopisový trh sa tiež len konsolidoval, no rizikové prirážky talianskych dlhopisov rástli v reakcii na zníženie ratingu krajiny agentúrou Fitch na BBB-, čo je však stále investičný stupeň. 10-ročný nemecký výnos sa pohybuje okolo -0,5 percenta.

Komoditné trhy:

Ropa WTI s dodávkou v júni sa odrazila nahor o vyše 20 percent na 15 dolárov a miestami sa pohybovala až na úrovni takmer 17 dolárov, keď obchodníci dúfali, že experimentálny liek Remdesivir od Gilead Scienci na boj proti koronavírusu by mohol vyústiť do rýchlejšieho otvárania ekonomiky USA. Plusom pre ropu bol aj menší ako očakávaný rast zásob amerických ropných produktov za týždeň končiaci sa 24. aprílom. Zlato bolo pri konštruktívnej nálade na trhoch v defenzíve, mierne kleslo o 0,4 percenta, no stále sa udržalo nad 1 700- dolárovou métou. Väčší pokles brzdili holubičie vyjadrenia šéfa Fedu Jaya Powella po zasadnutí centrálnej banky, kde sa opäť zaviazal udržiavať menovú politiku uvoľnenú, kým nepríde k návratu plnej zamestnanosti a dosiahnutiu dvojpercentného inflačného cieľa.

Devízové trhy:

Americký dolár včera mierne strácal voči košu hlavných svetových mien, keď sa zvýšila ochota podstupovať riziko. Mierne zavážila aj deklarácia Fedu držať uvoľnenú politiku, kým neodznie šok koronavírusu z ekonomiky.

Dôležité ekonomické správy:

 • Včera večer skončilo dvojdňové zasadnutie Fedu, ktorý nastavenie menovej politiky nezmenil a nezmenil (neznížil) ani sadzbu nadbytočných rezerv bánk s cieľom, aby ich motivoval poskytovať peniaze do reálnej ekonomiky. Fed sa opäť zaviazal, že udrží úrokové sadzby blízko nuly a ponechá aj opatrenia kvantitatívneho uvoľňovania a ďalšie stimuly bežať, kým sa ekonomika po koronakríze opäť pevne nepostaví na nohy, teda kým sa nevráti do stavu plnej zamestnanosti a kým nebude dosiahnutý dvojpercentný inflačný cieľ. Zo slovníka Fedu navyše vyplývalo, že neverí príliš „V“ obnove, čo by naznačovalo, že uvoľnená menová politika tu ostane ešte poriadne dlho. Koniec koncov aj hlava Fedu Jay Powell povedal, že otvorenie ekonomiky zvýši spotrebu, ale nie na predkrízové úrovne pre strach, ktorý kríza spôsobila, čo bude viesť k dlhšej perióde nepriaznivých podmienok. Powell preto zdôraznil, že sa nebude ponáhľať s uťahovaní menovej politiky.
 • Prvý rýchly odhad vývoja americkej ekonomiky za prvý kvartál ukázal na kontrakciu o 4,8 percenta medzikvartálne na anualizovanej báze, čo je najväčší pád od štvrtého kvartálu 2008. Na svedomí to má epidémia koronavírusu, pričom predpokladáme, že v druhom kvartáli bude magnitúda poklesu aj okolo 30 percent.
 • Indikátor ekonomickému sentimentu Európskej komisie za apríl klesol na 67,0 bodu, čo je najnižšia hodnota od marca 2009. Zaujímavosťou však je, že menový agregát M3 rástol v marci medziročne o 7,5 percenta, čo je najviac od decembra 2008. Ide o výsledok programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB.
 • Z USA dorazili marcové nedokončené predaje domov, ktoré klesli medzimesačne o 20,8 percenta, ide o najväčší mesačný pokles od mája 2010.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Hlavnou udalosťou štvrtka je zasadnutie Európskej centrálnej banky, kde sa očakáva, že bude rozšírený PEPP program, teda núdzové pandemické kvantitatívne uvoľňovanie, zo 750 miliárd EUR možno na dvojnásobok, alebo bude zmenené na bezlimitné. ECB je zatiaľ jediným „hráčom v meste“, ktorý dokáže cez odkupy dlhopisov dodávať likviditu, kým spoločná odpoveď EÚ na koronavírus sa zatiaľ je rozbieha. Okrem toho je možné, že príde aj k úprave sadzieb refinančných tendrov smerom nadol do väčšieho mínusu či úprave systému tieringu nadbytočných rezerv bánk.
 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené vládne aj súkromné prieskumy aktivity v Číne podľa PMI za apríl. Oficiálne vládne PMI ukázalo expanziu výrobného sektora, keď prieskum ukázal 50,8 bodu po 52,0 bodoch v marci. PMI nevýrobného sektora sa zlepšilo na 53,2 bodu z marcových 52,3 bodu. Caixin PMI výrobného sektora však ukázalo na miernu kontrakciu aktivity, keď dosiahlo 49,4 bodu po 50,1 bode v marci.
 • V Nemecku boli už ráno zverejnené marcové maloobchodné tržby, ktoré medziročne klesli o 2,8 percenta po februárovom raketovom raste o 6,5 percenta, pod čo sa podpísal efekt predzásobenia sa pri príchode koronavírusu.
 • Okrem toho bude v Nemecku ešte zverejnená miera nezamestnanosti a zmena zamestnanosti za marec.
 • Na úrovni eurozóny sa dočkáme aj prvého rýchleho odhadu rastu HDP za prvý kvartál, kde konsenzus očakáva medziročné pokles o 3,1 percenta a medzikvartálny pokles o 3,5 percenta.
 • V Spojených štátoch bude zverejnená jadrová inflácia podľa metodiky PCE za marec spolu s pravidelnými týždennými novými žiadosťami o podporu v nezamestnanosti. Okrem toho bude publikovaná aj nálada vo výrobnom sektore v regióne Chicago - tzv. Chicago PMI za apríl.

Zaujalo nás:

Prekvapivá magnitúda odrazu

Americké akciové trhy sa od miním spred mesiaca odrazili o takmer 30 percent a od historickým maxím spred dvoch mesiacov sú vzdialené len 16 percent. Napriek obrovským ekonomickým škodám, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu, sa pohybujú na úrovniach ako na konci leta 2019, keď dosahovala ziskovosť firiem rekordné úrovne a ekonomika bola na úrovni plnej zamestnanosti. Samotný odraz nie je prekvapujúci vzhľadom na obrovskú podváženosť investorov a valuačné extrémy, ktoré akcie dosahovali, ako aj na to, že tempo šírenia koronavírusu sa spomaľuje a USA začnú postupne uvoľňovať reštrikcie. História ukazuje, že akcie sa odrážajú zhruba kvartál pred koncom recesie, ktorá by mohla byť obmedzená len na prvý polrok. Prekvapivá je magnitúda odrazu. Možno ju však vysvetliť extrémnym menovým uvoľňovaním Fedu, ktorý kupuje dokonca aj podnikové dlhopisy v neinvestičnom pásme a drží výnosy štátnych dlhopisov nízko napriek masívnych fiškálnym deficitom. Navyše rast trhu je koncentrovaný v  odolných sektorov technológii, komunikácie a zdravotníctva. To úplne prevažuje fakt, že obnova rastu HDP a firemných ziskov bude len pomalá oproti ostatným recesiám.

Prečítajte si:

Ako zarobiť na odraze cien ropy?

https://panis.blog.sme.sk/c/534772/ako-zarobit-na-odraze-cien-ropy.html

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.