Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street v piatok rástla, keď sa do popredia dostala konštruktívna nálada z ekonomického oživenia vďaka rýchlemu pokračovaniu vakcinácie proti COVIDu-19.
 • Európske trhy sú pomerne nervózne, keď rastie denný počet infekcií na koronavírus pri pomalom tempe očkovania, čo bude viesť k predlžovaniu lockdownov a oneskorovaniu ekonomického odrazu.
 • Dnes ráno sa podarilo uvoľniť zaseknutú kontajnerovú loď Ever Giver v Suezskom prieplave.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Záver týždňa sa na Wall Street vydaril a hlavné indexy si pripísali viac ako percentné zisky. Index Dow Jones si pripísal 1,39 percenta, širší index S&P 500 posilnil o 1,66 percenta a technologický Nasdaq vzrástol o 1,24 percenta. Sentimentu pomohol ambiciózny vakcinačný plán prezidenta Joe Bidena, ktorý počíta s 200 miliónmi dávok počas prvých 100 dní vo funkcii. Investori tak očakávajú výrazné oživenie ekonomiky USA z útlmu spôsobeného pandémiou koronavírusu. V čele rastu stáli energetické spoločnosti v reakcii na rastúce ceny ropy, ale aj banky, ktoré ťažili zo správ, že FED v júni zmierni svoje reštrikcie voči vyplácaniu bankových dividend a umožní bankám obnoviť spätný odkup akcií. Darilo sa aj európskym akciám, keď solídne makroekonomické dáta v podobe zlepšenia podnikateľskej nálady v Nemecku, prevážili nad obavami z tretej vlny pandémie ktorá zachvátila kontinent. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 0,91 percenta, britský FTSE 100 pridal 0,99 percenta a nemecký DAX sa zvýšil o 0,87 percenta.

Dlhopisové trhy

Slabšie dáta jadrovej inflácie z USA za február síce naznačili skrotenie cenových tlakov, inflačné očakávania implicitne zahrnuté v amerických dlhopisoch sa však dvíhajú a v priebehu dňa tak aj zrýchlil rast výnosov. Americký 10-ročný výnos vzrástol o necelých šesť bázických bodov na 1,67 percenta. Európske výnosy pre pretrvávajúce problémy s pandémiou rástli menšou intenzitou ako tie v zámorí, nemecká desiatka zhruba o štyri bázické body na -0,34 percenta. Diferenciál medzi americkou a nemeckou „desiatkou“ v dôsledku rozdielnych perspektív oživenia sa ekonomík USA a eurozóny narástol na vyše 200 bázických bodov, najviac za ostatný vyše rok.

Komoditné trhy

S oslabujúcim sa dolárom dokázalo zlato zmierniť svoj týždňový pokles na 1730 dolárov. Ropa vyletela o štyri percentá opäť nahor pre pokračujúce problémy s uviaznutou kontajnerovou loďou v Suezkom prieplave (ktorá bola však už v pondelok uvoľnená), ktorá blokuje prepravu zhruba 600 tisíc barelov komodity denne z Blízkeho východu do Európy a Ameriky a približne 850 tisíc barelov do Ázie. Brent sa usadil tesne pod 65 dolármi a WTI pod 61 dolármi za barel.

Devízové trhy

Napriek optimizmu ohľadom vývoja americkej ekonomiky a zlepšenej marcovej spotrebiteľskej dôvery oslaboval voči euru dolár na 118 centov, keď euro ťažilo zo správ, že podnikateľská nálada v Nemecku sa v marci dostala aj napriek pandémii koronavírusu na najlepšiu úroveň od polovice roku 2019.

Dôležité ekonomické správy

 • Biznis klíma Ifo za marec sa v Nemecku zlepšila na najvyššiu úroveň od leta 2019, keď dosiahla 96,6 bodu. Hodnotenie súčasnej situácie dosiahlo 93,0 bodu, čo je najviac od januára 2020, subindex očakávaní sa posunul až na 100,4 bodov, čo je najvyššia úroveň od septembra 2018. Napriek pomalému tempu vakcinácie a príchodu ďalšej vlny koronavírusu nemeckí manažéri vidia už svetlo na konci tunela koronaproblémov.
 • Finálne čísla spotrebiteľskej dôvery v USA podľa Michiganskej univerzity za marec sa posunuli na ročné maximá, keď dosiahla 84,9 bodu, pričom prudko, až o deväť bodov (najväčšie jednomesačné zlepšenie od marca 2009), sa zlepšil subindex očakávaní, keď sa zlepšujú prospekty rastu americkej ekonomiky vďaka masívnym fiškálnym stimulom a najmä rýchlemu tempu vakcinácie proti COVIDu-19. Inflácia v USA podľa PCE indikátoru za február rástla 1,6-percentným medziročným tempom po 1,4-percentnej dynamike v januári. Jadrová inflácia však spomalila svoje tempo na 1,4 percenta z januárových 1,5 percenta. Okrem toho z USA dorazili februárové štatistiky osobných príjmov, ktoré klesli medzimesačne o 7,1 percenta po januárovom raste o 10,1 percenta (efekt helikoptérových peňazí vlády pre domácnosti). Osobné výdaje klesli vo februári medzimesačne o 1,0 percenta po januárovom raste o 3,4 percenta.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

Zaujalo nás

Vesmírne víno sa vrátilo na Zem

Na Zem sa po svojom pobyte v kozme vrátilo prvé vesmírne víno. Fľaše Chateau Petrus Pomerol pobudlo na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) 438 dní a 19 hodín. Zaujímavosťou je, že víno za 14 mesiacov zostarlo o tri roky a vplyvom nulovej gravitácie stratilo farbu zo sýto červenej na tehlovú. Cena fľašky tohto vesmírneho vína sa pohybuje okolo 5 tisíc dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.