Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy aj v piatok pokračovali v odraze a ropa klesala spolu so zlatom a americkými dlhopismi. Úľava na trhoch s určitým obnovením apetítu po riziku bola najmä výsledkom toho, že Západ síce sprísnil sankcie voči Rusku za inváziu na Ukrajinu, ale zas neboli tak tvrdé ako sa trhy obávali, keď sa nedotkli exportu energií a ani vylúčenia z platobného systému SWIFT. Časti obchodníkov sa poklesy predtým javili ako prepálené, keď neveria, že ukrajinská vojna by mohla mať až tak negatívny dopad na globálnu ekonomiku a firemné aktivity, špeciálne v prípade veľkých technologických firiem. 
 • Situácia na trhoch sa však v pondelok ráno dynamicky zmenila, po tom, ako sa Západ cez víkend dohodol na ďalšom sprísnení sankcií voči Rusku, ktoré zahŕňajú takmer úplné odrezanie od SWIFTu a sú orientované aj voči Ruskej centrálnej banke, čo krajinu de facto odstrihne od podstatnej časti medzinárodnej ekonomiky a spôsobí vážnu finančnú krízu v Rusku. Nervozitu trhu zvyšujú aj kroky Kremľa, ktorý uviedol do zvýšenej pohotovosti odstrašujúce zbrane vrátane jadrových. Výsledkom je skokovité posilnenie sa ropy, kde sa brent pohybuje nad 100 dolármi, zlato sa vrátilo nad 1900 dolárov a značné oslabenie sa eura, keďže sprísnené sankcie sa dotknú najmä Európy. Možno preto očakávať oslabenie sa európskych akcií na čele s bankami. Rubeľ po otvorení trhu v pondelok úplne kolabuje  s prepadom okolo 30 percent.
 • Nádej na deeskaláciu konfliktu dáva začiatok rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa už začali včera v Bielorusku a dnes by údajne mali pokračovať.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Dianie na finančných trhoch v závere týždňa sa aj napriek vojne na Ukrajine nieslo na euforickej vlne. Európa strmo rástla, keď doháňala štvrtkový americký obrat a zahanbiť sa nedala ani Wall Street, ktorá zaznamenala najlepší deň od novembra 2020. Sentimentu pomohla správa o ochote Ruska obnoviť rokovania s Kyjevom, ako aj očakávania, že Fed by v marci nemal byť z hľadiska úpravy menovej politiky i kvôli súčasnému dianiu na Ukrajine až tak agresívny. Vo výsledku tak boli akcie ešte vyššie ako pred začatím vojny. Trh si zároveň vyložil prvotný výplach ako prestrelený a investori sa vracali na pozície, keď sa im zdali sankcie Západu voči Rusku málo tvrdé a vojnový konflikt len regionálny, bez väčšieho dopadu na globálnu aktivitu a ekonomiku. Nemali tak zatiaľ priestor reagovať na víkendový vývoj, keď sa Západ jednoznačne postavil na stranu Ukrajiny, dodáva im masívnu humanitárnu a vojenskú pomoc, odstrihne ruské banky od SWIFTu a paralyzuje aktíva ruskej centrálnej banky, na čo reagoval Putin uvedením jadrových síl stavu do bojovej pohotovosti. Sumárne v piatok blue chips index Dow Jones stúpol o 2,51 percenta, širší index S&P 500 si pripísal 2,24 percenta a technologický Nasdaq Coposite vzrástol o 1,64 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vyskočil o 3,32 percenta, britský FTSE 100 sa zvýšil o 3,91 percenta a nemecký DAX posilnil o 3,67 percenta.

Dlhopisové trhy

Utlmenie bezhlavej paniky okolo vojny na Ukrajine znamenal aj odraz výnosov štátnych dlhopisov Západu, keď investori mierili z bezpečných prístavov do rizikovejších aktív. Americký 10-ročný výnos sa drží 1,97 percenta, nemecký 10-ročný benchmark stúpol o šesť bázických bodov nad 0,2 percenta.

Komoditné trhy

Pokles averzie voči riziku pri odraze úročenia amerických dlhopisov znamenal, že pod predajný tlak sa dostalo aj zlato, ktoré končilo týždeň na 1890 dolároch. Rovnako ako sa vracali akcie na svoje pozície sa vrátila aj ropa, ale opačným smerom, keď sa čierne zlato ustálilo hlboko pod 100 dolármi za barel. Sankcie Západu voči Rusku za vojenskú agresiu sa totiž nedotkli komoditných exportov Ruska a ropa a aj plyn stále prúdili zo Sibíri do Európy, v prípade plynu dokonca ešte v zvýšených objemoch. 

Devízové trhy

Na devízovom trhu s čiastočným ukľudnením na trhu oslabovali bezpečne vnímané meny ako japonský jen, švajčiarsky frank aj americký dolár, keď sa zdá, že pri súčasnom vývoji situácie vo svete by Fed nemusel až tak agresívne zvyšovať sadzby, ako sa zdalo. Po rekordnom štvrtkovom prepade prudko posilňoval rubeľ, ktorý nahradil väčšinu svojich strát. 

Dôležité ekonomické správy

 • Krajiny EÚ, Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a ďalšie západné krajiny sa dohodli na výraznom sprísnení sankcií voči Rusku za jeho agresívne správanie a útok na Ukrajinu. Po počiatočnom odpore vybraných európskych krajín na čele s Nemeckom, Talianskom a Maďarskom bola dohodnutá cez víkend aj „jadrová možnosť“ odrezania ruského finančného systému od medzinárodného platobného systému SWIFT s výnimkou platieb za energie, keďže by bezprostredne hrozil scenár (a ten stále hrozí), že ak Európa nebude mať ako platiť za ropu a plyn, Rusko jednoducho zastaví jeho dodávky. Rovnako silný krok, azda ešte silnejší ako SWIFT je aj zmrazenie akýchkoľvek transakcií Ruskej centrálnej banky, čo efektívne znamená, že sa nebude vedieť dostať k zhruba 40 percentám devízových rezerv v objeme ekvivalentu okolo 640 miliárd dolárov. Sankcie sa už predtým týkali biznisu bánk, obchodovaním s ruskými dlhopismi, zákazom exportu rôznych technológii, tovarov duálneho použitia, kritických súčiastok pre energetický priemysel, zákazom obchodovania s konkrétnymi firmami (čo sa líši podľa jurisdikcie), zatvorením vzdušného priestoru pre ruské lietadlá (respektíve Rusmi vlastnené alebo ovládané). Sankcie sa dotkli aj politikov a oligarchov vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorým bude zmrazený majetok.
 • Z makrodát boli v piatok zverejnené čísla indikátora ekonomického sentimentu z eurozóny za február, ktorý ukázal na zlepšenie sa na 114,0 bodu, čím zastavil svoj štvormesačný pokles. Ide o ďalší predstihový indikátor, ktorý naznačuje, alebo lepšie povedané naznačoval, že ekonomika eurozóny reakceleruje po prechodnom spomalení z prelomu rokov v dôsledku ďalšej vlny koronavírusu. Žiaľ ukrajinská kríza urobí tomuto pozitívnemu trendu zrejme škrt cez rozpočet.
 • V USA boli zverejnené inflačné čísla podľa metodiky PCE, ktoré ukázali akceleráciu tempa rastu cien na 6,1 percenta (z decembrových 5,8 percenta) na medziročnej báze, čo predstavuje 40-ročné maximá. Jadrový PCE index rástol medziročne 5,2-percentným tempom z 4,9-percentnej dynamiky v decembri. Okrem toho z USA dorazili objednávky tovarov dlhodobej spotreby za január, ktoré ukázali dynamický a konsenzus prekonávajúci rast 1,6-percentným medzimesačným tempom. Pozitívom pre ekonomiku boli aj januárové čísla osobných výdajov s 2,1-percentným medzimesačným rastom pri stagnácii osobných príjmov (pričom trh čakal mierny pokles). Finálne čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za február na úrovni 62,8 bodu potvrdili najnižšiu úroveň sentimentu za vyše dekádu, čo má na svedomí najmä rýchle zdražovanie na 40- ročných maximách. Napokon nedokončené predaje nových domov klesli o 9,5 percenta medziročne, keď sa rýchle znižuje ponuka domov a súčasne rastie ich cena spolu s rastom hypotekárnych sadzieb.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Vývoj na trhoch bude diktovať ukrajinská kríza a nič iného. Istou nádejou na deeskaláciu konfliktu, čo by mohlo upokojiť aj akciové trhy, je začiatok rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou v Bielorusku.

 • Dnes nebudú zverejnené ani žiadne podstatnejšie makrodáta.

Zaujalo nás

Nemecká víťazná akcia

Po tom, ako Nemecko oznámilo cez víkend výrazný nárast výdajov na zbrojenie v reakcii na ruskú agresiu, dnes ráno poskočili akcie nemeckej zbrojárskej firmy Rheinmetall v úvode obchodovania o takmer 50 percent.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.