Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street zaznamenala včera najväčší výpredaj za ostatné tri mesiace, čím vymazala všetky tohtoročné zisky.
 • Za zhoršením sa nálady bol rast obáv z ekonomických protivetrov COVIDu-19, vysoké valuácie a výpredaje technologických titulov pred zverejnením kvartálnych výsledkov.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Akcie na Wall Street včera oslabili a zaznamenali najvýraznejší percentuálny pokles od októbra. Reagovali tak na rýchlo sa šíriacu pandémiu koronavírusu, obavy z vysokých valuácii či rekordnú stratu amerického výrobcu lietadiel Boeing. Navyše kým v ostatných dňoch investori nakupovali akcie technologických firiem v očakávaní dobrých kvartálnych výsledkov, včera sa ich zbavovali pred zverejnením čísel Applu, Facebooku či Tesly po zatvorení trhov. Výpredaj akceleroval v závere obchodovania po zasadnutí Fedu. Centrálna banka síce podľa očakávaní úrokové sadzby nezmenila a ponechala bez zmeny aj nákupy dlhopisov, ale jej šéf Jerome Powell trhy upozornil, že zotavenie sa spomalilo a Ameriku čaká ešte dlhá cesta k oživeniu.

Celkovo užší index Dow Jones oslabil o 2,05 percenta na 30 303 bodov, širší index S&P 500 sa znížil o 2,57 percenta na 3 750 bodov a technologický Nasdaq klesol o 2,61 percenta na 13 270 bodov. Neistota sa vrátila aj na európske akciové trhy, kde indexy naviazali na dianie vo svete a strácali cez jedno percento. Paneurópsky index STOXX Europe 600 sa znížil o 1,16 percenta na 402,98 bodov, britský FTSE 100 oslabil o 1,3 percenta na 6 567 bodov a nemecký DAX poklesol dokonca až o 1,81 percenta na 13 620 bodov potom, ako nemecká vláda revidovala prognózu tohtoročného rastu domácej ekonomiky prudko nadol z 4,4 percenta na rovné tri percentá. Nervozitu stále spôsobuje neutíchajúca pandémia koronavírusu, ktorou sa už globálne nakazilo cez 100 miliónov ľudí, pričom polovica z tohto množstva za ostatné tri týždne. Problémom sú nové mutácie, ale aj pomalá distribúcia vakcíny a jej nedostatočná výrobná kapacita, ktorú pociťuje hlavne EÚ.

Dlhopisové trhy

V silnejúcom rizikovom prostredí, keď index volatility a strachu vystrelil o 60 percent, sa zvýšenému záujmu tešili bezpečné americké štátne dlhopisy, ktorých 10-ročný výnos poklesol o dva bázické body na jedno percento. Obdobným tempom klesali aj výnosové krivky európskych dlhopisov.

Komoditné trhy

Zlato pod tlakom dolára pokleslo o pol percenta na 1 841 dolárov, keď sa naviac ukázalo, že dopyt po drahom kove dosiahol v minulom roku 11-ročné minimum. Ropa bez výraznejšieho pohybu, keď masívny pokles amerických zásob v minulom týždni o takmer 10 miliónov barelov na najnižšie úrovne od marca, dokázal kompenzovať obavy z klesajúceho dopytu po energii a palivách.

Devízové trhy

Investori sa kvôli rastúcim obavám z dopadov pandémie COVID-19 na ekonomiku a výraznému zhoršeniu prognózy rastu ekonomiky eurozóny pre tento rok odvrátili od rizikovejších mien, čo nahrávalo doláru, ktorý posilňoval voči konkurencii. Pod tlak sa tak dostalo euro, ktoré voči nemu oslabilo pol percenta na 121 dolárových centov. Prispelo k tomu aj prudké zhoršenie februárovej dôvery nemeckých spotrebiteľov.

Dôležité ekonomické správy

 • Americká centrálna banka Fed v súlade so širokými očakávaniami ponechala nastavenie menovej politiky a kvantitatívneho uvoľňovania bezo zmeny a zásadnejšie sa nezmenil ani jej slovník. Naďalej sa zaviazala udržiavať uvoľnenú menovú politiku, keď sa ekonomika ešte naplno neotriasla z koronakrízy a neboli dosiahnuté menové a inflačné ciele centrálnej banky. Fed vo vyhlásení pritom konštatoval, že vidí zmierňovanie sa obnovy a ekonomiky a trhu práce v dôsledku ďalšieho kola pandémie. Ohľadne možného zvoľňovania tempa nákupov dlhopisov (taperingu) vyhlásil šéf Fedu Jay Powell, že je predčasné diskutovať o jeho podmienkach. Ak sa však Fed dostane do bodu, že prišiel na to čas, bude to jasne dopredu komunikovať, tak aby neprekvapil trhy (na rozdiel od roku 2013).
 • Z makrodát boli včera publikované decembrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch, ktoré v decembri rástli medzimesačne len o 0,2 percenta, čo zaostalo za konsenzom, no po očistení o veľké transportné objednávky (lietadlá) rástli až 0,7-percentným tempom, čo prekonalo očakávania.

Kľúčové očakávané udalosti

 • V plnom tempe pokračuje podniková výsledková sezóna v Spojených štátoch, ktorá zatiaľ výrazne prekonáva očakávania.
 • Z Nemecka dorazia predbežné januárové inflačné dáta, kde sa očakáva odraz inflácie do kladných hodnôt.
 • Európska komisia zverejní prieskum ekonomickej nálady za január, kde sa očakáva pokles oproti decembru.
 • Zo Spojených štátov dorazí predbežný rýchly odhad rastu HDP za štvrtý kvartál, kde konsenzus trhu očakáva 4,0-percenté medzikvartálne anualizované tempo. Okrem toho bude z USA zverejnená aj pravidelná týždenná štatistika nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, predaje nových domov za december a index predstihových ukazovateľov (Leading Index) za december.

Zaujalo nás

Minulý rok patril najväčším hedgeovým fondom

Napriek kríze, ktorú v minulom roku spôsobila vo svete pandémia koronavírusu, dvadsiatka najväčších svetových hedgeových fondov zarobila 63,5 miliardy dolárov, čo sú najväčšie zisky za posledný desať rokov. V minulom roku si všetky hedgeové fondy spoločne prišli na 127 miliárd dolárov, čiže dvadsiatka tých najlepších z toho utŕžila až polovicu. Najlepšie sa darilo fondu Tiger Global, ktorý zarobil 10,4 miliardy dolárov, nasledovaný fondom Millennium so ziskom 10,2 miliardy dolárov a fondom Lone Pine s 9,1 miliardou dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.