Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy končili minulý týždeň v ziskoch, keď sa odrazila cena ropy a medzi investormi opäť prevážil optimizmus zo skorého odrazu ekonomiky a firemných ziskov po koronakríze.
 • Biznis klíma v Nemecku klesla v dôsledku koronavírusu v apríli podľa prieskumu Ifo na rekordné minimá.
 • Americký prezident Donald Trump podpísal nový fiškálny balíček v objeme takmer 500 miliárd dolárov pre malé firmy a nemocnice.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Obchodovanie na zámorských trhoch sa v závere týždňa nieslo v dokonalom tvare „V“. Bezprostredne po otvorení trhu prišla studená sprcha výpredajov veštiaca slabý záver týždňa. Nakoniec však kontrolu prebrali býky a dohnali indexy tesne pod úroveň zo začiatku tohto týždňa. Sentimentu pomohli správy, že niektoré americké štáty sú už pripravené uvoľniť obmedzujúce opatrenia zavedené proti šíreniu koronavírusu. V čele rastu stáli technologický giganti, keď investori s veľkými nádejami čakajú na ich tohto týždňové zverejnenie hospodárskych výsledkov. Index Dow Jones vzrástol o 1,11 percenta na 23 775 bodov, širší index S&P 500 pridal 1,39 percenta na 2 836 bodov a technologický Nasdaq Composite sa zvýšil až o 1,65 percenta na 8 634 bodov. Európske akcie stratili v piatok zisky z predchádzajúcich dní. Dôvodom boli šíriace sa pochybnosti ohľadne vývoja lieku na ochorenie Covid-19 a nesúlad v názoroch jednotlivých členských krajín EÚ týkajúcich sa finančnej pomoci a stimulačných balíčkov európskej ekonomike zasiahnutej pandémiou. Paneurópsky index STOXX Europe 600 zakončil obchodovanie so stratou 1,1 percenta na 329 bodoch. Britský FTSE 100 odpísal 1,28 percenta na 5 752 bodov a nemecký DAX 30 stratil až 1,69 percenta na 10 336 bodov.

Dlhopisové trhy 

Výnosy amerických štátnych dlhopisov v piatok len stagnovali, keď investori naďalej brali do úvahy obavy z negatívneho hospodárskeho dopadu kopronavírusu na americkú ekonomiku. Výnos 10-ročných dlhopisov zostal na nízkej úrovni 0,6 percenta. Dohoda lídrov EÚ na nutnosti vytvoriť spoločný fond obnovy ekonomiky po koronakríze do istej miery zmierňovala dopyt po bezpečne vnímaných štátnych dlhopisoch Nemecka, ktorých výnosové krivky sa výraznejšie nehýbali a 10-ročný výnos zostal stabilný tesne nad -0,5 percentami. Prísľub spoločnej odpovede EÚ, ako aj zvýšená nákupná aktivita ECB, zastavila rozširovanie sa rizikových prirážok dlhopisov periférie eurozóny.

Komoditné trhy

Útek investorov k rizikovejším aktívam ubral výtlak zlatu, ktoré korigovalo svoj predchádzajúci nárast na 1 740 dolárov. Cena ropy rástla tretí deň v rade, keď niektorí producenti utlmujú svoju produkciu v snahe podporiť kolabujúce ceny ešte pred 1. májom, odkedy bude platiť rekordné zníženie ťažby kartelu OPEC a jeho spojencov. Americká ľahká ropa WTI pridala 2,7 percenta na 17 dolárov za barel, ale i tak za celý týždeň stratila 30 percent svojej hodnoty. Severomorská ropa brent v piatok vzrástla o pol percenta k 25 dolárom za barel, ale i tak za týždeň stratila viac ako 20 percent.

Devízové trhy

Americký dolár zastavil svoj celotýždňový rast voči euru a oslabil na 108 dolárových centov. Prispeli k tomu hlavne úpravy pozícii investorov, keďže ekonomický kalendár bol pomerne prázdny. Výraznejšiemu rastu eura ale bránia širšie sa obavy o ďalší vývoj ekonomiky eurozóny, keď sa lídri EÚ nedokážu dohodnúť na konkrétnych parametroch chystaného fondu oživenia. Problémom zostávajú odlišné pohľady na spoločné zadlžovanie a financovanie fondu. Výraznejšie strácala britská libra po tom, ako v krajine zaznamenali v marci najvýraznejší medzimesačný prepad maloobchodných tržieb v histórii.

Dôležité ekonomické správy:

 • V piatok bol zverejnený aprílový prieskum nálady medzi nemeckými manažérmi podľa Ifo. Celková biznis klíma skončila neprekvapujúco v dôsledku koronakrízy na historickom minime, keď klesla na 74,3 bodu z marcových 85,9 bodov. Hodnotenie súčasnej situácie kleslo na 79,5 bodu, čo predstavuje minimum z júla 2009, pričom v marci dosahovalo ešte 92,9 bodu. Index očakávaní takisto klesol na historické minimá 69,4 bodu z marcových už slabých 79,5 bodov.
 • Rýchly odhad objednávok tovarov dlhodobej spotreby za marec zo Spojených štátov ukázal na ich masívny 14,4 percentný medziročný pokles, pričom ešte vo februári rástli o 1,0 percenta. Ide o dôsledok poklesu ekonomickej aktivity pre koronavírus. Aprílové čísla budú pritom zrejme ešte horšie. V piatok dorazili z USA aj finálne čísla aprílovej spotrebiteľskej dôvery podľa prieskumu Michiganskej univerzity, ktorá klesla na najnižšiu úroveň od roku 2011, keď dosiahla len 71,8 bodu.
 • Po Senáte aj Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila dodatočný stimulačný balík v objeme 484 miliárd dolárov a americký prezident Donald Trump ho už aj podpísal. Pomoc je určená najmä pre malé podniky na podporu uchovania pracovných miest a nemocnice. 321 miliárd z neho ide na tzv. Paycheck Protection Program na dotovanie miezd, 60 miliárd ide na pôžičky a 100 miliárd pre nemocnice, ktoré majú pre koronavírus zvýšené výdaje a na podporu testovania.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrotáda ani v USA, ani v Európe.
 • Naplno pokračuje kvartálna výsledková sezóna za prvý kvartál, kde ziskovosť firiem (tých, ktoré už reportovali výsledky) je medziročne nižšia o asi 24 percent.

Zaujalo nás:

Rusi vyberajú hotovosť

Rusi začali počas pandémie koronavírusu vo veľkom zháňať hotovosť. Od začiatku marca vybrali z bankomatov alebo na pobočkách hotovosť za takmer 1 bilión rubľov, čo je v prepočte viac ako 12 miliárd eur. To je podľa údajov domácej centrálnej banky ešte viacej ako za celý minulý rok. Denné výkyvy vo výberoch korešpondujú s pravidelnými televíznymi brífingami prezidenta Vladimíra Putina, v ktorých predstavuje nové opatrenia v boji proti pandémii koronavírusu.

Komentár portfólio manažéra k situácii vo fondoch:

J&T Bond

Fond pokračoval v pozvoľnom náraste ceny nahor. Napĺňa sa tak scenár, ktorý sme avizovali, že keď sa situácia začne upokojovať, fond sa bude vracať nahor, i o tom, že ide o vhodnú investičnú príležitosť pre dokúpenie, či vybudovanie pozície vo fonde. Stále však nie je neskoro, výnos fondu do splatnosti je na úrovni 6,72%, čo je veľmi atraktívna úroveň pri durácii (citlivosti na pohyb úrokových sadzieb) 2,79 a priemernej splatnosti portfólia 3,14 roka.

J&T Select

Akciové trhy aj naďalej smerovali nahor, zlé správy potvrdzujúce rozsah ekonomických dopadov v USA, napríklad údaje z trhu práce, zdá sa, už zacenili, keďže na ne nereagovali ďalšími výkyvmi. V žiadnom prípade nie sú vylúčené zvýšené výkyvy aj v najbližšom období, avšak je vidieť určitú stabilizáciu a upokojovanie situácie najmä po stimuloch zo strany centrálnych bank a vlády. Predpokladáme, že fond bude ťažiť z pozitívnej výkonnosti akciových trhov, ktorý nastal v závere marca. Dlhopisová zložka fondu ma tiež atraktívny výnosový potenciál, sme toho názoru, že je vhodná doba pre doinvestovanie, či vybudovanie pozície v tomto fonde.

J&T Profit

Fond smeroval pozvoľne nahor, cena zaznamenávala rast. Aktuálny výnos do splatnosti fondu je na úrovni 6,65 %, pri citlivosti na pohyb úrokových sadzieb na úrovni 2,52 (durácia), priemerná doba splatnosti portfólia je 2,85 roka. Akciová zložka vzhľadom na upokojovanie situácie na akciových trhoch by mala fond tiež potiahnuť nahor. Napriek nárastu fondu nie je neskoro využiť príležitosť vyšších výnosov do splatnosti dlhopisov obsiahnutých vo fonde na doinvestovanie, či vybudovanie nových pozícii.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.