Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street sa včera odrazila a pohybuje sa mierne pod historickými maximami. No trhu akoby chýbal impulz pre jasnejší pohyb, keď sa narúša korelácia medzi rastúcimi akciami a klesajúcimi výnosmi dlhopisov.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Štvrtkové obchodovanie bolo spočiatku značne rozkolísané, keďže sa blíži koniec štvrťroku a inštitucionálni investori upravujú svoje portfóliá. Premenlivý vývoj na akciových trhoch dokázala nakoniec Wall Street zvrátiť a hlavné indexy posilňovali v nádeji rýchleho ekonomického oživenia v dôsledku rýchlej vakcinácie v zámorí. Prispeli k tomu aj priaznivé dáta v podobe revízie rastu amerického HDP v poslednom kvartáli minulého roka smerom nahor a pokles žiadostí o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni na ročné minimum. Dow Jones index nakoniec posilnil o 0,6 percenta, širší index S&P 500 stúpol o 0,5 percenta a technologický Nasdaq pridal 0,1 percenta. Európske akcie stáli na mieste, keď dobré správy z Ameriky vyvážili horšie z Európy, kde rýchlo pribúdajú nové prípady nákazy covid-19 a sú ďalšie problémy s vakcínou AstraZeneca, ktorá v najnovších klinických testoch vykazuje nižšiu úspešnosť. Paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,1 percenta, britský FTSE 100 sa znížil o 0,57 percenta a nemecký DAX vzrástol o 0,1 percenta.

Dlhopisové trhy

Druhý deň v rade pokračovali v pohybe do strany výnosy na dlhopisoch, a to i cez pomerne slabú aukciu sedemročných bondov v USA. Trhu chýbal jasnejší impulz. Americký 10-ročný výnos sa zvýšil o dva bázické body na 1,63 percenta. Naopak darilo sa dlhopisom v jadre eurozóny, kde naďalej klesajú výnosy pre pretrvávajúce obavy z ďalšieho vývoja pandémie v Európe a pomalého tempa vakcinácie.

Komoditné trhy

Pod tlakom posilňujúceho dolára má zlato nakročené k prvému týždňovému poklesu po troch týždňoch. Včera pokleslo o 0,4 percenta na 1 727 dolárov. Ropa zostáva ako na húsenkovej dráhe, keď sa dokázala rýchlo oklepať z ponukového šoku spôsobeného zablokovaním Suezského prieplavu a vymazala takmer všetky stredajšie zisky. Benchmarky strácali cez štyri percentá a brent sa zosunul pod 62 dolárov a WTI na 58,4 dolárov za barel.

Devízové trhy

Rozdielne vyhliadky oživenia americkej a európske ekonomiky, spolu s vyššou atraktivitou amerických výnosov aj naďalej nahrávajú doláru, ktorý včera vystúpil voči euru na štvormesačné maximum 1,176 EUR/USD. 

Dôležité ekonomické správy

 • Z eurozóny boli zverejnené úverové štatistiky za február, ktoré ukázali, že tempo rastu úverov domácností sa drží na trojpercentnom medziročnom raste viac-menej už rok, kým pred vypuknutím pandémie presahovalo 3,5 percenta. Stále ide však o slušné tempo rastu vzhľadom k okolnostiam. Pozitívne je, že tempo rastu úverov firmám dosiahlo 7,1 percenta, problémom však je, že naprieč eurozónou bolo veľmi nerovnomerné a koncentrované najmä v Nemecku a na severe, kým na juhu Európy to bola dokonca kontrakcia. Signalizuje to teda aj nerovnomerné tempo obnovy.
 • V USA bola zverejnená posledná finalizácia rastu HDP za štvrtý kvartál 2020, ktorá bola upravená nahor na 4,3 percenta medzikvartálne anualizovane (vs. 4,1 percenta). Ide o pozeranie sa do spätného zrkadla a trhy na toto číslo v podstate nereagovali. Pozitívne čísla dorazili aj z amerického pracovného trhu. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli prvý krát od koronašoku pod 700-tisíc, keď dosiahli 684-tisíc. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 3,87 milióna, teda tiež minimá od vypuknutia pandémie. Trh práce sa jednoducho systematicky zlepšuje s tým, ako sa oživuje ekonomika aj vďaka rýchlej vakcinácii.
 • Ropa klesla z marcových 14-mesačných maxím nadol v ostatných dňoch o približne 10 percent a benchmark brent sa dostal k 63 dolárom a WTI pod 60 dolárov. Za výraznou korekciou stála konjunkcia viacerých faktorov. Prvým boli obavy z predlžovania lockdownov v Európe pre pomalosť očkovania proti COVIDu-19, čo bude znamenať pomalšie oživovania sa dopytu po nej. Súčasne na ňu zapôsobilo prerolovávanie burzových futures kontraktov z aprílových na májové a rozväzovanie veľkých špekulatívnych stávok na rast. Navyše komerčné zásoby ropy v USA v ostatných týždňoch rastú. A k tomu sa pridalo navýšenie iránskej ťažby. Negatívne na ropu vplývala vyššia ako štandardná sezónna odstávka amerických rafinérií po mimoriadnych mrazoch v Texase. Posilnenie sa dolára na devízových trhoch takisto tlačilo ceny nadol. Nemyslíme si, že prišlo k zvratu rastového trendu komodity, práve naopak, fundamenty hovoria, že by sa rast jej cien mal obnoviť a na konci roka by mala byť vyššie ako teraz kdesi nad 70 dolármi. Dopyt po rope sa totiž systematicky obnovuje pri masívnom oživovaní sa globálnej ekonomiky, keď koronavírusu ustupuje a pokračuje vakcinácia proti nemu. Súčasne platí, že dopyt vysoko prevyšuje ponuku na úrovni okolo 2,5-milióna barelov denne, čo sa pretavuje do pomerne rýchleho znižovania zásob ropných produktov v rámci OECD. Navyše predpokladáme, že OPEC a s ním spolupracujúce krajiny si postrážia trh a jeho ponuku tak, aby cena neskolabovala, ale postupne rástla. Špeciálne, keď nie sú vystavení tlaku rýchlo rastúcej bridlicovej ťažby v Spojených štátoch.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené britské februárové maloobchodné tržby, ktoré klesli medziročne o 3,7 percenta, po očistení o palivá však len o 1,1 percenta. Situácia oproti januáru sa zlepšuje (prepad -5,9 percenta resp. bez palív o 3,8 percenta) s tým ako postupuje vakcinácia proti COVIDu-19.
 • Hlavným zverejnením dopoludnia bude marcová biznis klíma podľa Ifo z Nemecka, kde sa očakáva zlepšenie sa nálady.
 • V USA bude zverejnená februárová PCE inflácia, preferovaný ukazovateľ Fedu, februárové osobné príjmy a výdaje a finálne čísla marcovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity.

Zaujalo nás

Nehoda v Suezskom prieplave vyjde na miliardy 

Suezský prieplav zostáva od utorka nesplavný v oboch smeroch kvôli uviaznutej kontajnerovej lodi Ever Given s dĺžkou 400 metrov. Nehoda je ďalšou tvrdou ranou pre svetový obchod v ťažkých pandemických časoch, keď už aj bez toho sú značne narušené dodávateľské reťazce. V prieplave zatiaľ čaká k plavbe už viac ako 150 lodí. Podľa špecializovaného časopisu Lloyds List dosahujú denné straty zablokovaním Suezu v celosvetovom obchode až 9,6 miliardy dolárov. Koniec koncov, cez prieplav prejde približne 12 percent svetového obchodu. Odborníci sa obávajú, že sa im podarí vyprostiť uviaznutú loď najskôr až v nedeľu. No aj v prípade úspechu nebude obnova dopravy okamžitá, už teraz sa v okolí prieplavu vytvárajú veľké kolóny. A mnohé prepravné lodné prepravné firmy na čele s Moller-Maersk zvažujú, že prikážu svojím lodiam obísť prieplav, a plaviť sa okolo celej Afriky, čo predĺži plavby do cieľových destinácii o približne 14 dní.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.