Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americký akciový index Dow Jones narástol včera o 11,4 percenta, ide o najväčší jednodňový zisk od roku 1933 a piaty najväčší v histórii, za ktorým stálo neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie Fedu a očakávania, že Kongres schváli veľké fiškálne stimuly, ktoré uľavia ekonomike zasiahnutej koronavírusom. Navyše americký prezident Donald Trump je naklonený len krátkym reštrikciám na boj s koronavírusom a chce do Veľkej noci opäť naštartovať ekonomiku.
 • Americký Kongres dnes v skorých ranných hodinách prijal masívny fiškálny balík na podporu ekonomiky v objeme dva bilióny dolárov, jeho súčasťou bude aj záchranný fond s veľkosťou 500 miliárd dolárov.
 • Ekonomická aktivita v eurozóne aj v Spojených štátoch klesla podľa marcových prieskumov PMI na rekordné minimá.
 • Záchranný fond eurozóny ESM by mohol poskytnúť krajinám eurozóny úvery až do dvoch percent ich HDP. Okrem toho hlavne južanské krajiny eurozóny tlačia na vydanie spoločného eurobondu na boj s koronavírusom, čo Nemci odmietajú.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Masívny a doposiaľ nevídaný plán na podporu americkej ekonomiky Fedom v podobe neobmedzeného kvantitatívneho uvoľňovania oživil finančné trhy, čo spustilo raketovú rally takmer všetkých tried rizikových aktív. Americké akcie zakončili včerajšie obchodovanie s výraznými ziskami a dokázali sa tak odraziť zo svojich trojročných miním. Impulzom robustného rastu bol optimizmus investorov ohľadom skorého schválenia stimulačného fiškálneho balíčka v americkom Kongrese na boj s ekonomickými dopadmi koronavírusovej nákazy, ktorý by mohol dosiahnuť úroveň až dva bilióny amerických dolárov. Plusom bol aj jasný exitový plán reštrikcií a karantény v krajine naznačený prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý povedal, že „krajina nebola vybudovaná, aby bola zatvorená“ a dodal, že „liečba nemôže byť horšia ako problém“ a chce do Veľkej noci znova zapnúť ekonomiku. Tieto fakty zatienili aj tragické makrodáta, kde podnikateľská aktivita podľa marcových prieskumov PMI klesla v USA aj v eurozóne na rekordné dná v dôsledku reštrikcií na zastavenie šírenia sa koronavírusu.

Blue chips index Dow Jones vzrástol o 11,4 percenta na 20 685 bodov a zaznamenal najväčší jednodenný zisk od roku 1993. Zvyšné hlavné indexy si pripísali najlepší deň od roku 2008, keď S&P 500 posilnil o 9,4 percenta (10. najlepší deň v histórii) na 2 447 bodov, technologický Nasdaq vzrástol o 8,1 percenta na 7 417 bodov. Darilo sa aj európskym akciám, keď paneurópsky index STOXX 600 vzrástol o 8,4 percenta na 304 bodov, britský FTSE 100 poskočil o 9,1 percenta na 5 446 bodov, nemecký DAX dokonca vystrelil najviac od krízy v roku 2008 o takmer 11 percent na 9 7000 bodov. Okrem masívnej monetárnej a fiškálnej podpory zo strany svetových vlád a centrálnych bánk investorov potešili aj spomaľujúce čísla šírenia koronavírusu v Taliansku, ktoré naznačujú, že na Apeninskom polostrove sa situácia dostáva pod kontrolu.

Dlhopisové trhy

V nádeji na prijatie masívnych fiškálnych stimulov na boj s rýchlo sa šíriacim koronavírusom americkým Kongresom klesal záujem o bezpečne vnímané domáce štátne dlhopisy, čo sa odzrkadlilo na raste ich výnosových kriviek. Americký 10-ročný výnos vzrástol o šesť bázických bodov na 0,82 percenta. Európske dlhopisy kopírovali vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos vzrástol o štyri bázické body na -0,35 percenta. Do úzadia sa tak dostala hrozba recesie vo svete, ktorú naznačujú aj extrémne slabé globálne čísla podnikateľskej aktivity podľa PMI, ktoré sa v marci prepadli na rekordné minimá. Dôležitejšie čísla sú v súčasnosti, žiaľ, počty novo nakazených a obetí koronavírusu. Aj tu svitá na lepšie časy, keď sa zdá, že situácia v Európe a najmä v Taliansku sa dostáva pod kontrolu.

Komoditné trhy

Uprostred neobmedzeného peňažného stimulu Fedu pokračovalo v prudkom raste zlato, ktoré si pripísalo šesť percent, čo bol najväčší denný nárast za ostatných 11 rokov a prehuplo sa cez 1 600 dolárovú hranicu na 1 660 dolárov. Ropa sa po predchádzajúcich prepadoch mierne stabilizovala druhý deň v rade v nádeji, že gigantická pomoc globálnej ekonomike podporí aj dopytovú stranu komodity, ktorú negatívne ovplyvnil útlm výroby, cestovania a bežného života vo svete. Ropa WTI si pripísala 2,44 percenta a drží sa na 24 dolároch za barel. Ropa Brent vzrástla o 0,4 percenta a priblížila sa k 28 dolárom za barel.

Devízové trhy

Masívne fiškálne a monetárne stimuly na podporu globálnej ekonomiky obnovili záujem o rizikovejšie meny, čo uberalo výtlak doláru, ktorý stráca lesk bezpečného útočiska v čase neistoty. To spôsobilo jeho stiahnutie sa z nedávnych vrcholov a voči euru sa konsolidoval na úrovni 108 dolárových centov.

Hlavné ekonomické správy

 • Americký kongres dnes v skorých hodinách schválil masívny fiškálny záchranný balík v objeme 2 000 miliárd dolárov na podporu ekonomiky, ktorá sa dostane do recesie v dôsledku koronavírusu. Bude obsahovať aj záchranný fond na pomoc firmám v objeme 500 miliárd dolárov. Presný text zákona ešte nebol zverejnený.
 • Včera boli zverejnené prvé rýchle odhady nálady v ekonomikách eurozóny aj Spojených štátov podľa prieskumov PMI za marec, ktoré plne zachytili ekonomické spomalenie pre reštrikcie boja s koronavírusom. Podnikateľská nálada v Spojených štátoch dosiahla rekordné dno, keď agregátny index PMI Composite klesol na 40,5 bodu z februárových 49,6 bodu. Nálada vo výrobnom sektore klesla na 49,2 bodu z februárových 50,7 bodu. Nálada v sektore služieb dosiahla len 39,1 bodu po 49,4 bodoch z februára. Prieskumy ukazujú pomerne výraznú recesiu americkej ekonomiky, ktorá sa zrejme ešte prehĺbi. Aj podnikateľská nálada v eurozóne klesla na rekordné dná. Agregátne index PMI Composite padol na 31,4 bodu z februárových 51,6 bodu. Nálada vo výrobnom sektore padla na 44,8 bodu z februárových 49,2 bodu, v sektore služieb sa skĺzla na level 28,4 bodu, pričom v predchádzajúcom mesiaci dosahovala 52,6 bodu. Čísla za Nemecko ako vlajkovú loď európskej ekonomiky vyzerajú podobne - PMI Composite 37,2 bodu (vs. februárových 50,7 bodu), PMI výrobného sektora 45,7 bodu a PMI služieb 34,2 bodu.
 • Včera prebehla videokonferencia ministrov financií eurozóny, kde sa diskutovalo o rôznych riešeniach na pomoc členských krajinám, už dlhšie sa diskutuje o spoločnom koronavírusovom eurobonde, čo podporuje aj prezidentka ECB Christine Lagardeová, a viac menej celé južné krídlo eurozóny, no proti je Nemecko. Spoločným eurobond by znamenal mutualizáciu záväzkov a najväčšia ťarcha by ležala na najväčšej a najsilnejšej ekonomike s hlavným mestom Berlín. To sa Nemcom nemôže páčiť.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes dopoludnia bude zverejnený nemecký manažérsky prieskum nálady v ekonomike podľa IFO za marec, kde sa očakáva masívne zhoršenie sentimentu v dôsledku koronavírusu.
 • Z Európy dorazia ešte čísla februárovej inflácie z Veľkej Británie.
 • USA ponúknu len flashový odhad objednávok tovarov dlhodobej spotreby za február.

Vplyv koronavírusu na trh s korporátnymi dlhopismi

 • V čase zvýšenie neistoty okolo koronavírusu sa do cien všetkých aktív na finančných trhoch, vrátane podnikových dlhopisov obchodovaných na bratislavskej burze, započítava vyššia riziková prémia, čo tlačí ich ceny nadol.
 • Odvážnych investorov, ktorí využívajú nižšie ceny, aby nakupovali v zľave, je menej ako tých „vystrašených“, ktorí sa snažia získať hotovosť za akúkoľvek cenu pri výrazne zníženej likvidite a rozšírených nákupno-predajných rozpätiach. Ide však o bežný jav v takto napätej situácii.
 • Emitenti, ktorých dlhopisy naša banka sprostredkováva, nemajú so solventnosťou problém, sú schopní naďalej vyplácať kupóny a ich kreditné riziko sa zásadnejšie nezmenilo. Sme presvedčení, že ide o silné firmy disponujúce tak hodnotným majetkom, že v prípade potreby by získali preklenovacie financovanie. Pri príprave všetkých dlhopisových emisií totiž vždy kladieme dôraz nielen na ekonomiku projektov financovaných z emisií, ale tiež na dostatočnú ochranu investorov pri prípadných problémoch emitenta.
 • Je pravdepodobné, že výkyvy cien a nervozita investorov ešte nejaký čas pretrvajú, avšak po ústupe šírenia nákazy by sa o pár mesiacov situácia mala začať upokojovať, čo sa pretaví do rastu cien podnikových dlhopisov. Rozvážnym investorom, ktorí sa dnes nebáli nakupovať, to prinesie zaujímavé výnosovy.

Zaujalo nás

Proti „škrečkovaniu“

Dánsky reťazec Meny sa snaží obyvateľom krajiny vyslať správu, že v súčasnej koronavírusovej kríze je skupovanie zásob nielen zbytočné, ale niekedy aj nemorálne. Dánsky obchodníci, ako aj predajcovia po celej Európe, čelia v poslednej dobe nájazdom zákazníkov, ktorí nakupujú ohromné zásoby, predovšetkým dezinfekciu, ktorá môže byť pre starých ľudí až životne dôležitá. Pomaly sa začali objavovať aj špekulanti, ktorí dezinfekciu skupujú a následne predávajú za zvýšenú cenu. Reťazec proti tomuto bojuje cenou, ktorá rastie pokiaľ si zákazník kúpi viac kusov dezinfekcie. Za jednu fľašu zaplatí obvyklú čiastku, ktorá sa v prepočte pohybuje na úrovni 5 eur. Za každú ďalšiu si ale musí priplatiť 130 eur.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.