Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Bluechipsový americký akciový index Dow Jones prepísal historické rekordy po tom sa aj včera šéf Fedu Jay Powell prezentoval v Kongrese jasným holubičím slovníkom o potrebe pokračovania stimulovania americkej ekonomiky.
 • Očakávania výrazného zlepšenia sa globálnej ekonomiky a tým aj dopytu po rope posunul ceny benchmarku WTI nad 63 dolárov a Brentu nad 67 dolárov.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie otočili svoj predchádzajúci vývoj a nakoniec si hlavné indexy pripísali viac ako percentné zisky, pričom Dow Jones uzavrel na novom rekorde. Úvodný prepad dokázal opäť odvrátiť šéf Fedu Jerome Powell, ktorý sa nechal počuť, že ekonomika potrebuje ďalšiu podporu zo strany centrálnej banky aj vlády na jej rýchlejšiu obnovu a že prípadná inflácia bude v nadchádzajúcich mesiacoch len prechodná a môže trvať cez tri roky pokiaľ sa podarí naplniť dvojpercentný inflačný cieľ. V kontexte tak z toho vyplýva, že Fed ešte dlho nebude hýbať svojimi úrokovými sadzbami.

Vzpruhou pre trhy bola aj vysoká, až 86-percentná, účinnosť novej vakcíny Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19. S rastúcou cenou ropy sa darilo energetike a tiež cyklickým akciám. Blue chips index si tak pripísal 1,35 percenta a širší index S&P 500 sa posunul vyššie o 1,14 percenta. Stratenú formu s námahou hľadajú technológie, ktoré opäť ťahali za kratší koniec a ich súhrnný index Nasdaq vzrástol len o necelé percento. Úspešné obchodovanie predviedla aj Európa, kde za optimizmom stáli dobré dáta nemeckého HDP zo záveru roka. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 0,46 percenta, britský FTSE 100 pridal pol percenta a nemecký DAX sa zvýšil o 0,8 percenta.

Dlhopisové trhy

Holubičí postoj Fedu, pre ktorý zostáva inflácia zanedbateľná a ekonomika potrebuje ďalšiu podporu k oživeniu, stiahol výnosy amerických štátnych dlhopisov z ročných maxím, kam ich vystrelila vidina rýchleho ekonomického oživenia. Desiatka tak hranicu 1,4 percenta neudržala a skončila tesne pod ňou. Americký vývoj ťahal so sebou aj európske výnosy, ktorých postup nahor bol o niečo menší, nakoľko aj obnova ekonomiky v Európe je pomalšia.

Komoditné trhy

S rastúcimi výnosmi na dlhopisoch sa nedarilo zlatu, ktoré sa len tesne udržalo nad 1800 dolármi. Na víťaznej vlne sa nesie ropa, ktorú z rastovej trajektórie nedokázal vychýliť ani neočakávaný nárast amerických zásob v minulom týždni o takmer 1,3 milióna barelov. WTI sa preto obchoduje už nad 63 dolármi a Brent nad 67 dolármi.

Devízové trhy

Jasný holubičí slovník šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý povedal, že centrálna banka neupraví uvoľnenú menovú politiku, kým sa ekonomika jasne nezlepší pričom bude prehliadať aj krátkodobý odraz inflácie, dostali dolár pod predajný tlak. Revízia rastu nemeckého HDP v poslednom kvartáli minulého roka smerom nahor sa pretavil do mierneho posilnenia eura. Naopak vyhrotená pandemická situácia v Česku sa začína prejavovať na korune, ktorá oslabila voči euru nad 26 korún.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera pokračovalo druhý deň vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella v Kongrese. Powell sa prezentoval opäť silným holubičím slovníkom o potrebe udržania menovej politiky uvoľnenej až kým sa nedostavia jasné signály ekonomického zlepšenia, pričom bude prehliadať aj dočasný odraz inflácie. Dych- vyrážajúco pôsobili najmä jeho slová, že môže trvať až tri roky, kým bude dosiahnutý inflačný cieľ centrálnej banky, čo podporilo komunikáciu Fedu, že sa absolútne nebude ponáhľať s redukciou tempa nákupu dlhopisov (tapering). Powell znova zdôraznil, že trh práce je ďaleko od cieľových úrovní Fedu a bude potrebné prejsť dlhú cestu pred tým, ako bude dosiahnutá plná zamestnanosť. Okrem Powella mal vystúpenie aj jeho kolega Richard Clarida, ktorý síce očakáva odraz ekonomickej aktivity a infláciu na úrovni dve percentá na konci tohto roka, no dodal, že trh práce je stále slabý a skutočná miera nezamestnanosti je blízka 10 percentám, čo je výrazne vyššie číslo ako oficiálne štatistiky mierne nad šiestimi percentami. Centrálna bankárka Laela Brainardová v separátnom vystúpení povedala, že aktuálny odraz inflácie v USA považuje za dočasný a nejde o inflačný vývoj, na ktorý by mala centrálna banka reagovať.
 • Predaje nových domov v USA rástli v januári 4,3-percentným medzimesačným rastom po 5,5-percentnom tempe v decembri. V absolútnom čísle bolo predaných 923-tisíc domov, čo sú úrovne z leta 2007 pred prasknutím realitnej bubliny. Realitný trh v USA je po koronašoku robustný a naznačuje aj silné ekonomické oživenie.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno bola zverejnená GfK Spotrebiteľská dôvera z Nemecka za február, ktorá sa zlepšila na -12,2 bodu z januárových -15,2 bodu. Hoci v Nemecku pokračujú lockdowny súvisiace s koronavírusom, predsa len vidieť aj u domácností svetlo na konci tunela vďaka začiatku procesu očkovania proti COVIDu-19.
 • Dopoludnia budú zverejnené finálne čísla nálady v ekonomike podľa Európskej komisie za február vrátane spotrebiteľskej dôvery a nálady v priemysle, kde sa očakáva určité zlepšenie z januárových úrovni.
 • V Spojených štátoch budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, okrem toho detailné čísla rastu HDP za štvrtý kvartál 2020, januárové dáta objednávok tovarov dlhodobej spotreby a nedokončených predajov domov.
 • Vystúpenie bude mať viacero centrálnych bankárov Fedu na čele so šéfom newyorského Fedu Johnom Williamsom.

Zaujalo nás

Z nechcených pomarančov elektrina

Španielska Sevilla rieši kuriózny problém. V zime spadne v meste z takmer 50 tisíc pomarančovníkov až päť miliónov plodov, o ktoré nemajú miestny záujem. Spadnuté ovocie predstavuje nebezpečenstvo pre chodcov a je nočnou morou mestských upratovacích služieb. Radnica metropoly Andalúzie prišla so zaujímavým riešením. Zahájila pilotný program výroby elektriny z metánu, ktorý vzniká pri kvasení ovocia. Testy ukázali, že z jednej tony pomarančov sa dokáže vyrobiť až 50 kWh elektriny, čo je dostatok pre dennú spotrebu piatich domácností. Pokiaľ by boli zužitkované všetky pomaranče v Seville, stačilo by to pre 73 tisíc domácností.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.