Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Mimoriadne zvýšená volatilita pri mimoriadne vysokom zobchodovanom objeme na amerických akciových trhoch pokračovala aj v úvode týždňa. Trhy sa stále snažia stráviť nový pivot menovej politiky Fedu v podobe uťahovania a boja proti inflácii.
 • Wall Street sa podarilo skončiť v zisku napriek tomu, že v istých chvíľach index S&P 500 strácal takmer štyri percentná, čo sa stalo len tretíkrát v histórii po dvoch prípadoch v októbri 2008. Bluechipsový index Dow Jones prvýkrát v histórii dokázal vymazať 1000+ bodový pokles a skončiť v pluse. Technologickému indexu Nasdaq Composite sa podarilo vymazať stratu 4,9 percenta a zatvárať v 0,5 percentnom pluse. Išlo o druhú najväčšiu intradennú stratu, ktorú sa mu, odkedy sú údaje sledované, podarilo vymazať po 5,2 percentnom mínuse z januára 2001.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Začiatok nového týždňa začal tak ako skončil aj ten minulý, keď Wall Street pri nadpriemerných objemoch a vysokej volatilite zaliala vlna výpredajov. Za nervozitou stojí vyčkávanie investorov na výsledky stredajšieho zasadnutia Fedu, vývoj pandémie covid-19 vo svete, ktorá podkopáva rast podnikateľskej aktivity a aj stúpajúce geopolitické napätie súvisiace s Ukrajinou. USA a Veľká Británia nariadili stiahnutie svojich diplomatov z krajiny, keďže NATO uvádza do pohotovosti svoje sily. Severoatlantická aliancia sa tak pripravuje na prípadnú inváziu Ruska na Ukrajinu. V prvej polovici obchodovania sa hlavné indexy pohybovali aj o viac ako tri percentá nižšie. V závere obchodovania sa vrátili na trh kupci, ktorí využili silnej predajnosti akcií, vymazali všetky straty a akcie vrátili do zelených farieb. Mimo centra udalostí zostáva zatiaľ výsledková sezóna za posledný kvartál minulého roka. Doteraz zverejnilo svoje výsledky 65 percent spoločností z hlavného akciového indexu S&P 500. Z nich až 77 percent prekonalo očakávania na úrovni ziskovosti a tržieb, avšak zatienilo to pár slabších výsledkov veľkých bánk a Netflixu. Sumárne Bluechips index Dow Jones vzrástol o 0,29 percenta na 34 364,5 bodov, širší index S&P 500 stúpol o 0,28 percenta na 4 410,13 bodov a technologický Nasdaq Composite sa zvýšil o 0,63 percenta na 13 855,13 bodov. Európske akcie si prešli krvavým kúpeľom, keď už nestihli reagovať na zmenu sentimentu v zámorí a zaznamenali tak najhorší obchodný deň od júna 2020. Hlavné indexy stratili bezmála štyri percentá, paneurópsky index STOXX Europe 600 spadol o 3,81 percenta na 456,36 bodov, britský FTSE 100 oslabil o 2,63 percenta na 7 297,15 bodov a nemecký DAX uzavrel so stratou 3,8 percenta na 12 011,13 bodoch.

Dlhopisové trhy

Pri vysokej nervozite na trhu z hroziaceho konfliktu na Ukrajine, spočiatku prudko klesali výnosy na amerických štátnych dlhopisoch, ktoré dosiahli viac ako týždňové minimá. Následne s otočkou na akciách začali opäť rásť a deň zakončili mierne vyššie. Americký 10-ročný benchmark vzrástol o tri bázické body na 1,78 percenta. Zmenu vývoja už nestihli zachytiť európske výnosy, ktoré sa zosunuli nižšie. Nemecká desiatka poklesla o tri bázické body na -0,1 percenta.

Komoditné trhy

Pri silnej averzii k riziku sa darilo zlatu, ktoré odolalo tlaku silného dolára a posilnilo o 0,5 percenta na 1840 dolárov. Pri rozsiahlom výpredaji rizikových aktív strácala aj ropa, ktorá odpísala zhruba 1,5 percenta, k čomu prispela aj silnejšia americká mena. Vzhľadom na masívny risk-off sú straty ropy len limitované a ukazujú silný previs dopytu nad ponukou.

Devízové trhy

Na devízovom trhu zahájil týždeň rastom americký dolár, ktorý posilnil voči košu svetových mien na dvojtýždňové maximá. K jeho rastu prispeli priaznivejšie výnosy na dlhopisoch v porovnaní s konkurenciou, ako aj rastúce napätie medzi Ruskom a Západom kvôli Ukrajine či stávky na Fed, ktorý by tento týždeň mohol naznačiť razantnejšie sprísňovanie menovej politiky. Euro voči doláru stratilo 0,3 percenta a uzatváralo na 1,1325 USD. Z makrodát nepotešili predbežné čísla PMI, ktoré naznačili spomalenie expanzie podnikateľskej aktivity v eurozóne v úvode roka, aj keď čísla z USA vyzneli ešte pesimistickejšie.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera boli na oboch stranách Atlantiku zverejnené flashové odhady nálady v ekonomike za január podľa PMI. Čísla za eurozónu ako celok ukázali v súlade s očakávaniami spomalenie expanzie, no ukazovateľ PMI Composite sa stále komfortne udržal nad 50-bodovou métou, čo znamená, že kontrakcia HDP v úvode roka, na rozdiel od roka 2021, nie je reálna. Určité krátkodobé spomalenie aktivity však je v hre v dôsledku opätovných reštrikcií v službách pre omicron variant koronavírusu a pokračujúce narušenie dodávateľských reťazcov (hoci dáta ukazujú, že na tomto poli prichádza k určitému ústupu problémov). PMI Composite klesol na 52,4 bodu z 53,3 bodu v decembri, pri poklese PMI služieb na 51,2 bodu z 53,1 bodu v decembri a poklese PMI výroby na 56,9 bodu z 57,9 bodu v decembri. Prekvapujúco sa však zlepšila nálada v nemeckej ekonomike, kde sa PMI Composite vrátilo do pásma expanzie na 54,3 bodu z decembrových 49,9 bodu a PMI výroby sa posunul až na 60,5 bodu. Nemecká ekonomika sa tak snaží nadýchnuť a ukázať omicronu, ako aj úzkemu hrdlu dodávateľských reťazcov, chrbát. Britské čísla PMI ukázali na len jemné pribrzdenie aktivity v dôsledku omicron variantu, špeciálne čo sa týka služieb.
 • Januárové dáta PMI v Spojených štátoch ukazujú na výrazné spomalenie aktivity, keď PMI Composite kleslo na 5038 bodu z 57,0 bodu v decembri, čo predstavuje 18-mesačné minimá, keď aktivita v službách klesla takisto na 18-mesačné minimá na 50,9 bodu z decembrových 57,6 bodu a aktivita vo výrobe sa spomalila na 15-mesačné minimá na 55,0 bodu z decembrových 57,7 bodu. Americká ekonomika naďalej trpí narušenými dodávateľskými reťazcami, nedostatkom pracovnej sily, pričom situáciu v úvode roka ešte viac vyhrotil omicron variant koronavírusu.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Hlavným európskym makročíslom bude dnes januárový prieskum IFo medzi nemeckými manažérmi, kde sa predpokladá zhoršenie hodnotenia súčasnej situácie, ale zlepšenie očakávaní, keďže omicron variant koronavírusu by mal byť posledným protivetrom pandémie.

 • Popoludní bude zverejnená januárová spotrebiteľská dôvera zo Spojených štátov za január podľa Conference Board.

 • V plnom prúde pokračuje kvartálna firemná výsledková sezóna.

Zaujalo nás

Lamborghini končí so spaľovacími motormi

Legendárny taliansky výrobca luxusných automobilov Lamborghini čaká prelomový rok. Automobilka zo Sant’Agaty sa totiž rozhodla rozlúčiť so spaľovacími motormi. Na tento ambiciózny plán v čase, kedy zažíva rekordné predaje svojich vozidiel, vyčlenila 1,5 miliardy eur. Prvý plug-in hybridný voz plánuje predstaviť už v budúcom roku. V druhej polovici dekády by mal prísť na svetlo sveta aj prvý elektromobil.   

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.