Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Podnikateľská nálada sa v Nemecku zlepšuje nad očakávania dobre, strašiakom však zostáva mutácia delta.
 • Britská centrálna banka Bank of England potvrdila v júni nastavenie svojej menovej politiky.
 • Americké indexy S&P 500 a Nasdaq Composite prepisovali svoje maximá, keď najnovšia dohoda o investíciách do infraštruktúry zvyšuje dôveru investorov, že obnova ekonomiky po pandémii bude pokračovať rýchlym tempom.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie sa vyšplhali na nové rekordné maximá, keď náladu na trhu podporila správa o dosiahnutí politickej dohody ohľadom rozsiahleho plánu investícií do infraštruktúry v USA v celkovom objeme 579 miliárd dolárov. Výkyv z eufórie nespôsobili ani slabšie čísla z trhu práce, keď síce počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti nepatrne klesal, ale po druhý krát v rade prekvapil vyššou hodnotou. Blue chips index Dow Jones si pripísal necelé percento na 34 196 bodov, širší S&P 500 vzrástol o 0,58 percenta na zatváracie maximum 4 266 bodov a technologický Nasdaq pridal 0,69 percenta na nové zatváracie maximum 14 396 bodov. Európske akcie úspešne napravili stredajšie straty, keď investorov potešila zlepšujúca podnikateľská nálada v Nemecku a naviac veria v prudké oživenie turizmu počas letnej turistickej sezóny vďaka očkovaniu proti covid-19. Paneurópsky benchmark STOXX Europe 600 si pripísal zisk 0,87 percenta na 457,04 bodov, britský FTSE 100 posilnil o 0,51 percenta na 7 109 bodov a nemecký DAX pridal 0,86 percenta 15 589 bodov.

Dlhopisové trhy

Výnosy americký dlhopisov boli bez výraznejšieho pohybu v okolí stredajších hodnôt, keď eufóriu z akciovej rely tlmil slabší vývoj na trhu práce. 10-ročný výnos sa tak držal na úrovni 1,5 percenta. Americký vývoj kopírovali aj výnosy v jadre eurozóny a nemecká desiatka sa drží nad úrovňou -0,2 percenta.

Komoditné trhy

Aj napriek očakávaniam vyššej inflácie dlhšie obdobie ako sa pôvodne predpokladalo, z tlaku silného dolára sa nedokáže vymaniť zlato, ktoré aj včera stratilo 0,3 percenta a aktuálne sa nachádza na 1 774 dolároch za uncu. Ropa sa bez výraznejšieho pohybu drží svojho dva a polročného maxima, keď investori veria v rýchle oživenie globálnej ekonomiky a rastúci dopyt po komodite, ktorý by mal hravo pokryť aj zvýšenú produkciu kartelu OPEC a jeho spojencov. 

Devízové trhy

Na devízovom trhu nepredviedol výraznejší pohyb dolár, ktorý len držal svoje nadobudnuté pozície. Pozornosť investorov sa naďalej sústredí na budúci vývoj menovej politiky Fedu s ohľadom na rastúcu infláciu a spomalenie oživenia sa trhu práce. Mierne zisky si pripísalo euro vďaka zlepšenej podnikateľskej nálade v Nemecku. Naopak mierne strácala libra, keď britská centrálna banka nielenže nezmenila nastavenie svojej menovej politiky, ale momentálne o tom ešte nezačala viesť ani dialóg.

Dôležité ekonomické správy

 • Podnikateľská nálada v Nemecku sa podľa inštitútu Ifo zlepšila v júni viac ako sa očakávalo. Hodnota indexu sa zlepšila z 99,2 na 101,8 bodov. Zlepšilo sa aj hodnotenie súčasných podmienok z 95,7 na 99,6 bodu a tiež optimizmus firiem do druhej polovice roka. Čiastkový index podnikateľských očakávaní vzrástol z 102,9 na 104 bodov. Nemecká ekonomika sa v súčasnosti s uvoľňovaním reštriktívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu nachádza vo výbornej kondícii. Pandémia však stále zostáva prekážkou v plnom zotavení ekonomiky, nakoľko nielen virológov znepokojuje nová mutácia delta.
 • Bank of England na svojom júnovom zasadnutí ponechala nastavenie menovej politiky nezmenené. Zotrvanie základnej úrokovej sadzby na úrovni 0,1 percenta podporilo všetkých deväť členov menového výboru. V nezmenenej forme bude pokračovať program nákupu aktív v celkovom objeme 895 miliárd libier, do augusta bude tempo odkupu dlhopisov na úrovni 3,4 miliardy libier týždenne.
 • Biely dom po mnohých týždňoch rokovaní s členmi Kongresu, predstavil včera plán investícií do infraštruktúry, ktorý má podporu medzi demokratmi i republikánmi. Nové výdavky v doprave, energetike a vodohospodárstve by mali dosiahnuť celkovú výšku 579 miliárd dolárov, pričom sa nepočíta so žiadnym navýšením daňovej záťaže.
 • Americká ekonomika vzrástla v prvom kvartáli tohto roka v ročnom prepočte o 6,4 percenta vďaka silnému oživeniu po koronakríze.
 • Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni klesol o sedem tisíc na 411 tisíc, čakalo sa však, že ich pribudne len 380 tisíc. Veľkoobchodné zásoby v máji medzimesačne vzrástli o 1,1 percenta, zatiaľ čo objednávky tovarov dlhodobej spotreby v apríli vzrástli až o 2,3 percenta.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes bude zverejnená júnová spotrebiteľská dôvera v Británii a Nemecku ako aj pravidelná štatistika z európskeho úverového trhu.

 • V USA bude zverejnená štatistika májových osobných príjmov a výdavkov, vrátane dôležitých ukazovateľov spotreby a inflácie. Okrem toho tiež vyjde finálny index júnovej spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity.

Zaujalo nás

Dolároví mileniáloví miliardári podnikajú najčastejšie v technológiách

Stať sa mladým superboháčom určite nie je jednoduché, 78 ľuďom patriacim do generácie Y a ešte im nie je ani 40 rokov, sa to už podarilo. Títo miliardári vlastnia majetok v celkovej hodnote 418,6 miliardy dolárov. Zďaleka najviac mileniálových miliardárov podniká v technológiách, až 28, čo predstavuje zhruba tretinu, pritom vlastnia až 254 miliárd dolárov. V druhom najobľúbenejšom obore financií ich zbohatlo osem, aj keď ich majetok je omnoho menší, „len“ 24,6 miliardy dolárov. Ďalšími lukratívnymi odvetviami sú móda, zdravotníctvo, média a automobilový priemysel. Zaujímavé je, že žiadny miliardár pod 40 rokov nepôsobí v telekomunikáciách, logistike, hazarde, či športe.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.