Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Ropa sa za dva dni odrazila od historického dna o vyše 40 percent, čiastočne pre americko- iránske napätie, čiastočne preto, že trh očakáva výrazný pokles americkej bridlicovej ťažby.
 • Lídri členských krajín EÚ sa dohodli na vytvorení fondu záchrany, rozpory však panujú nad jeho štruktúrou a spôsobom financovania.
 • Za ostatný približne mesiac požiadalo o podporu v nezamestnanosti 26 miliónov Američanov.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie po úvodnom raste uzavreli okolo nuly. Spočiatku ich ťahala nahor ropa korigujúca svoj predchádzajúci strmhlavý prepad a optimizmus, že krivka žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa v USA začína splošťovať a americký trh práce už má to najhoršie za sebou. Väčšinu ziskov však zmazali správy, že experimentálny liek Remdesivir od firmy Gilead, o ktorom sa myslelo, že urýchľuje liečbu covid-19, zlyhal pri prvej klinickej štúdii medzi náhodne vybratými pacientmi. Index Dow Jones si pripísal 0,17 percenta na 23 515 bodov, širší index S&P 500 poklesol o 0,05 percenta na 2 797 bodov a technologický index Nasdaq Composite stratil 0,01 percenta a zostal na 8 494 bodoch. Európske akcie kopírovali vývoj zo stredy a opäť rástli. Najväčšiu zásluhu na tom mali s rastúcou cenou ropy akcie energetických spoločností a tiež banky. Investori zároveň počítajú s uvoľňovaním reštriktívnych opatrení na Západe, čo by malo pomôcť k postupnej obnove ekonomiky. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 pridal 0,94 percenta na 333 bodov, britský FTSE 100 vzrástol o 0,97 percenta na 5 826 bodov a nemecký DAX predviedol rast o 0,95 percenta na 10 513 bodov.

Dlhopisové trhy 

Výnosy amerických štátnych dlhopisov vo štvrtok stagnovali, prípadne len mierne rástli, keď síce potešili správy o spomaľovaní prírastku nezamestnaných, ale za posledných päť týždňov americké úrady zaregistrovali dokopy až 26 miliónov nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, čo prevýšilo aj počty z finančnej krízy v roku 2008. Rýchlej obnove amerického hospodárstva tak teraz bude brániť vysoká nezamestnanosť, ktorá by z 50-ročných miním mohla v USA vyskočiť až k 15 až 20 percentám. Zvýšený záujem je vidieť o dlhopisy s dlhšou splatnosťou, čo naznačuje, že investori sa vzhľadom na masívne fiškálne stimuly snažia poistiť voči možnému nárastu inflačných tlakov ekonomike v prípade, že ekonomická aktivita zostane aj naďalej utlmená. Americký 10-ročný výnos sa pohyboval v okolí 0,6 percenta. Stagnovali aj európske výnosové krivky a nemecká desiatka sa držala tesne pod -0,4 percentami.

Komoditné trhy

S prílivom lacných peňazí je zlato obľúbeným prostriedkom zaistenia proti inflácii, čo sa odráža aj na jeho cene, ktorá sa aj napriek značnej sile dolára pohybuje v okolí sedemročných maxím nad 1 700 dolármi. Ropa sa druhý deň v rade spamätávala z kolapsu cien a výrazne rástla. Spôsobilo to čiastočne rastúce napätie na Blízkom východe medzi USA a Iránom, keď sa americký prezident Donald Trump vyhrážal Teheránu, že nechá „zničiť“ vojenské lode, ktoré v Perzskom zálive obťažujú americké plavidlá. Plusom pre komoditu boli očakávania rýchleho znižovania ťažby niektorými veľkými producentmi pri dramatickom poklese cien, čo má pomôcť obmedziť súčasný nadbytok ropy na trhu. Optimizmus je sprevádzaný aj sľubmi o ďalšej pomoci globálnej ekonomike fiškálnymi stimulmi, čo by mohlo nakopnúť dopyt po rope. Americká ľahká ropa WTI vystrelila o viac ako 20 percent na 17 dolárov za barel. Ropa Brent pridala takmer sedem percent a dostala sa na 22 dolárov za barel.

Devízové trhy

So slabými ekonomickými makrodátami sa všeobecnému záujmu investorov, čoby bezpečné aktívum, aj naďalej teší dolár, ktorý posilňoval voči konkurencii a hlavne euru, ktoré oslabilo až na 107 dolárových centov. Spoločnej mene uškodilo, že lídri EÚ sa nedohodli na konkrétnych parametroch chystaného fondu na oživenie ekonomík ochromených pandémiou koronavírusu, ktorého finančné možnosti by mali presiahnuť až jeden bilión eur.

Dôležité ekonomické správy:

 • Aktivita v americkej ekonomike klesla podľa flashových čísel aprílového prieskumu PMI na najnižšie úrovne v histórii meraní, za tým stojí koronavírus. PMI Composite dosiahol 27,4 bodu z marcových hodnôt 40,9 bodu. Aktivita vo výrobe klesla na 36,9 bodu, 133- mesačné minimá z marcových 48,5 bodu. Nálada v službách padla na historické dno na 27,0 bodu z marcových 39,8 bodu. Čísla naznačujú príchod hlbokej recesie do americkej ekonomiky.
 • Včera dorazili z americkej ekonomiky aj pravidelné týždenné čísla z trhu práce v podobe nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Za týždeň končiaci sa 18. aprílom žiadalo podporu v nezamestnanosti prvý krát 4,4 milióna ľudí. Celkovo za ostatných päť týždňov prišlo o prácu približne 26 miliónov Američanov.
 • Počet predaných nových domov v USA klesol v marci medziročne o 15,4 percenta. Predpokladáme, že v dôsledku pandémie sa prepad v apríli ešte viac prehĺbi.
 • Aktivita v ekonomike eurozóny klesla, v dôsledku pandémie koronavírusu, podľa rýchleho odhad aprílového prieskumu PMI, na rekordné dno. Kompozitný index PMI dosiahol 13,5 po marcových už slabých 29,7 bodoch. Rekordné nízky je aj sentiment v službách, ktorý klesol na 11,7 bodu z marcových 27,4 bodu. Sentiment vo výrobnom sektore dosiahol 134- mesačné dno, keď sa zosunul na 33,6 bodu z 44,5 bodu v apríli. Podobné čísla dosiahlo aj Nemecko, keď kompozitný index PMI klesol na rekordné dno 17,1 bodu z marcových už slabých 35 bodov. Nálada v sektore služieb je takisto na rekordnom dne, na úrovni 15,9 bodu z marcových už mimoriadne slabých 31,7 bodov. Nálada vo výrobnom sektore padla „len“ na 133- mesačné dno a dosiahla 34,4 bodu z marcovej hladiny 45,4 bodu. Z Nemecka včera dorazila aj spotrebiteľská dôvera podľa GfK za máj, ktorá klesla na historické dno na -23,4 bodu. Prieskumy PMI prakticky po celom svete dosahujú rekordne nízke hodnoty, čo signalizuje najhlbšiu recesiu za posledných niekoľko generácií.
 • Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová varovala lídrov EÚ, aby rýchlejšie rysovali fiškálnu podporu pre ekonomiky eurozóny. Varovala ich pred slabou a pomalou reakciou na krízu, kde v najhoršom scenári môže ekonomiky eurozóny klesnúť v tomto roku až o 15 percent.
 • Hlavy vlád a štátov členských krajín EÚ sa vo štvrtok večer v rámci mimoriadneho online summitu dohodli na prijatí finančného balíka v hodnote 540 miliárd eur s cieľom pomoci ekonomike spoločenstva dostať sa z koronakrízy. Ide však len o schválenie už predtým dohodnutého balíka, ktorý navrhli ministri financií EÚ pred dvoma týždňami. Balík obsahuje možnosť čerpať úver z eurovalu, fond SURE na podporu pracovných miest a záruky prostredníctvom Európskej investičnej banky. Tento balík by mal byť k dispozícii už od 1. júna. Lídri EÚ sa okrem toho zhodli aj na nutnosti vytvorenia fondu obnovy, no zatiaľ nebola dosiahnuté dohoda na jeho štruktúre a spôsobe financovania. Malo by ísť o mix pôžičiek a záruk. Nemecko presadzuje jeho financovanie skôr cez rozpočet EÚ pričom spoločnú emisiu dlhopisov naďalej odmieta na rozdiel od južanského krídla EÚ vrátane Francúzska. Nemecko je preto ochotné zvýšiť aj svoje príspevky do spoločného rozpočtu EÚ. Detailnejší návrh predstaví Európska komisia v priebehu 3-4 týždňov.
 • Americký minister financií Steven Mnuchin vyhlásil, že vláda zvažuje vytvorenie záchranného fondu pre energetické spoločnosť vzhľadom na masívny pokles cien ropy. Prioritne by mal byť zameraný najmä na firmy v neinvestičnom pásme, keďže tie s investičným ratingom sa vedia financovať na kapitálovom trhu a majú prístup k facilitám Fedu. Mnuchin okrem toho povedal, že diskutuje s bankami o rôznych alternatívnych štruktúrach podpory týchto firiem. Objavujú sa správy, že vláda bude chcieť výmenou za úvery majetkovú účasť v energetických firmách a bude požadovať aj pokles ich ťažby.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Už ráno boli zverejnené britské maloobchodné tržby, ktoré klesli o 4,1 percenta medziročne vrátane predajov automobilov a pohonných hmôt až o 5,8 percenta.
 • Dnes by mal byť prehodnotený rating Talianska agentúrou S&P, kde hrozí jeho zníženie do špekulatívneho pásma. Agentúra vydá ortieľ aj na ratingom Spojeného kráľovstva.
 • Trhy si budú pozorne všímať aprílový nemecký manažérsky prieskum Ifo, ktorý by mal potvrdiť prehlbujúcu sa slabosť nemeckej ekonomiky.
 • Zo Spojených štátov dorazí rýchly odhad objednávok tovarov dlhodobej spotreby za marec, kde sa očakáva pokles o 12 percent na medzimesačnej báze. Okrem toho bude zverejnené aj finálne číslo aprílových spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity.

Zaujalo nás:

Americkí miliardári bohatnú aj počas koronakrízy

Majetok najbohatších 34 amerických miliardárov sa v priebehu koronavírusovej krízy rozrástol o takmer 10 percent. Vyplýva to to zo správy spoločnosti Institute for Policy Studies. Napriek tomu, že hospodárstvo čelí kvôli dopadom pandémie recesii, niektoré spoločnosti dokážu využiť aj takúto situáciu. V čele zhodnotenia majetku stoja traja miliardári. Prvým je Eric Yaun, zakladateľ firmy Zoom Video Communications, ktorá ťaží z toho, že v dobe karanténnych opatrení má veľa ľudí možnosť pracovať z domu a zo svojimi kolegami komunikuje prostredníctvom videokonferencií. Z masívneho nárastu online nakupovania zas ťaží zakladateľ najväčšieho internetového obchodu Amazon a najbohatší človek sveta Jeff Bezos. Darí sa tiež zakladateľovi automobilky Tesla, Elonovi Muskovi, keď sa investori nepozerajú na krátkodobé dopady pandémie, ale vízia zelenej dopravy ich ženie vpred. Akcie spoločnosti tak od začiatku roka stúpli o viac ako 70 percent.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.