Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy vstúpili do nového týždňa v stratách, keď sa americký Kongres nedokázal dohodnúť na záchrannom fiškálnom balíku pre ekonomiku a investorov, pričom sa rozširuje karanténa na zastavenie koronavírusu o ďalších päť štátov v USA, ako aj Veľkú Britániu, čo zatienilo aj kroky Fedu, ktorý oznámil neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie a opatrenia na podporu financovania municipalít, firiem a domácností.
 • Zlato reagovalo na kvantitatívne uvoľňovanie Fedu bez limitov prudkým rastom, naopak dolár poklesom.
 • Výnosy štátnych dlhopisov klesali pri pokračovaní výpredajov na akciových trhoch, investori sú nervózni z neschopnosti Kongresu USA prijať fiškálny stimulačný balíček.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie pokračovali vo svojom poklese aj v úvode týždňa, keď blue chips index Dow Jones klesol o 3,04 percenta pod 19-tisíc bodov, širší index S&P 500 stratil 2,93 percenta, poklesol na 2 237 bodov a mieri k najhoršiemu mesiacu od druhej svetovej vojny, keď oproti februárovému maximu spadol o zhruba 34 percent.

Oveľa lepšie na tom boli technológie, ktoré strácali len 0,27 percenta a index Nasdaq uzatváral na 6 860 bodoch. Akcie definitívne odpísali všetky zisky za dobu úradovania prezidenta Donalda Trumpa, čím klesajú jeho šance na znovuzvolenie do úradu. Omnoho väčšou hrozbou však zostáva koronavírus, ktorý v USA naberá na obrátkach a cez víkend prudko vzrástol počet nakazených a v kuloároch sa začína uvažovať nad možnosťou trojmesačných pracovných prázdnin. Trhy držali v šachu politické nezhody v Senáte, kde už druhý deň demokrati blokujú masívny ekonomický balíček na podporu ekonomiky v boji s nákazou. Obavy z ekonomických dopadov pandémie prehĺbil aj MMF očakávajúci v tomto roku recesiu globálnej ekonomiky, ktorá by mohla byť ešte horšia ako finančná kríza v roku 2008 a 2009, ale zároveň aj rýchlejšia a svet by sa mal v roku 2021 hneď zotaviť.

Opačný názor má generálny tajomník OECD Ángel Gurría, podľa ktorého sa svetová ekonomika bude z dopadov koronavírusu spamätávať roky. Sentiment výraznejšie nepodporila ani ďalšia dôrazná reakcia Fedu na negatívne hospodárske dopady koronavírusu. Centrálna banka najnovšie oznámila objemovo a časovo neobmedzený nákup dlhopisov a iných cenných papierov, aby zaistila hladké fungovanie finančného trhu a udržala úrokové sadzby na nízkej úrovni. Vytvorí taktiež tri nové úverové nástroje, ktorými napumpuje do ekonomiky ďalších 300 miliárd dolárov.

Výrazne oslabovali aj európske akcie, keď paneurópsky index STOXX 600 uzavrel zo stratou 4,3 percenta na 280 bodoch, britský FTSE 100 klesol o 3,8 percenta na 4 993 bodu a nemecký DAX30 spadol o 2,1 percenta na 8 741 bodov. Medzi investormi prevážili obavy z ekonomických dopadov šírenia nákazy na ekonomiku nad optimizmom centrálnych bánk a vlád proti týmto dopadom za každú cenu bojovať.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov prudko padali v reakcii na masívnu pomoc americkej centrálnej banky v boji s koronavírusom, ktorá spúšťa neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie. Jej terajšie úsilie o podporu ekonomiky prekonáva aj mimoriadne opatrenia, ktorými reagovala  na finančnú krízu z roku 2008. Býčiemu obchodovaniu na dlhopisovom trhu pomohlo aj to, že Kongres sa zatiaľ nedohodol na balíku fiškálnych stimulov ekonomike. Americký 10-ročný výnos spadol o 16 bázických bodov na 0,76 percenta. Výnosy európskych dlhopisov nasledovali vývoj tých amerických a nemecká desaťročný výnos sa vrátil až k hranici -0,4 percenta.

Komoditné trhy

Balík stimulačných opatrení a slabší dolár nakopli zlato, ktoré si pripísalo viac ako päť percent a uzatváralo na 1 567 dolárov za uncu. Nové kolo monetárnych stimulov Fedu a jeho potenciál podporiť hospodárstvo a tým pádom aj dopyt po energii pomohol v raste rope, ktorá sa však aj naďalej drží hlboko pod 30 dolárovou hranicou.

Devízové trhy

Razantné opatrenia Fedu, ktorý ohlásil neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie, sa podpísali na oslabovaní dolára, čo plne využilo euro, ktoré sa vrátilo nad hranicu 107 dolárových centov. Posilňovaniu európskej meny nebránil ani robustný marcový pokles spotrebiteľskej dôvery v eurozóne, ktorý však našťastie nedosiahol tragický odhad analytikov.

Dôležité ekonomické správy

Americká centrálna banka Fed včera oznámila viacero krokov na podporu ekonomiky a likvidity na finančných trhoch. Prvým bolo de facto neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie. V rámci neho bude nakupovať štátne dlhopisy a dlhopisy naviazané na hypotéky (MBS) v takom objeme, aby bolo zaistené hladké fungovanie trhu a menovej politiky. Teda žiadne limity, žiadne obmedzenia, Fed naleje na trhy toľko, koľko uzná za vhodné. Tento krok tak rozširuje len pred týždňom ohlásené kvantitatívne uvoľňovanie s objemom 700 miliárd dolárov, v rámci ktorého už za päť (!) obchodných dní Fed vykúpil polovicu plánovaného objemu.

Okrem toho Fed spustil viacero programov, ktoré majú zabezpečiť hladké financovanie sa firemného sektora, municipalít a domácností. Tieto programy sú limitované objemom 300 miliárd dolárov (po 100 miliardách každý), kde vlastný kapitál vloží ministerstvo financií (ktorému však peniaze v podstate vytlačí Fed v rámci výkupu štátnych dlhopisov).

Prvý programom je PMCCF Primary Market Corporate Credit Facility - nástroj, ktorý bude priamo na primárnom trhu od emitentov nakupovať dlhopisy. Rating emitenta musí byť investičný, emitent prvých šesť mesiacov nemusí platiť úroky, no potom nemôže vyplácať ani dividendy a ani robiť spätné nákupy vlastných akcií. Program by mal trvať 4 roky.

Druhým programom je SMCCF, nástroj, ktorý bude nakupovať firemné dlhopisy zo sekundárneho trhu, opäť musia mať investičný rating. SMCCF bude mať oprávnenie aj na nákup ETF fondov, ktoré obsahujú korporátne dlhopisy.

Tretí programom je TALF, čo je SPV, ktoré bude financovať nákup ABS (asset backed securities). Má kryť prípadné straty pri nesplácaných pôžičkách. Ako kolaterál pre ABS slúžia úvery na nákup vozidiel, študentské pôžičky, dlh z kreditných kariet, úvery malým firmám, investičné úvery a rôzne podobné iné úvery. Pôžičky musia spĺňať aj minimálne kreditné riziko. Fed chce podporiť financovanie municipalít tým, že ich dlhopisy zaradí do už skôr vzniknutých programov MMMLF - Money Market Mutual Fund Liquidity Facility a CPFF, teda Comercial Paper Funding Facility. Okrem toho Fed ohlásil, že pripraví aj program na podporu financovania malých a stredných firiem – Main Street Business Lending Program.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes budú zverejnené prvé rýchle odhady nálady v sektore služieb aj výroby za marec z eurozóny ako aj zo Spojených štátov podľa prieskumov PMI, ktoré by mali naznačiť magnitútu spomalenia sa ekonomickej aktivity, keďže v nich bude prvýkrát zachytený vplyv koronavírusu.
 • Trhy budú naďalej pozorne sledovať vývoj v americkom Kongrese okolo schvaľovania fiškálneho podporného balíku na podporu ekonomiky.

Zaujalo nás

Túžba po kašmíre ohrozuje Mongolsko

Súčasná doba príliš nepraje mongolským pastierom. Túžba po kašmíre a zmena klímy totiž ohrozuje ich tradičný spôsob života. Približne 70 percent rozľahlej mongolskej stepi je poškodených, väčšinou kvôli nadmernému spásaniu a mení sa na púšť. Hlavným vinníkom je 27 miliónov kašmírových kôz, ktoré sú chované pre svoju vysoko cenenú vlnu. Jej cena za posledných 40 rokov vzrástla až o 60 percent a odevný trh s kašmírom dosahuje obrat 2,5 miliardy dolárov, pričom za päť rokov by sa mal zvýšiť až na 3,5 miliardy dolárov. Mongolsko tak čelí dileme, či uspokojiť rastúci celosvetový dopyt po kašmíre a zarobiť viacej peňazí, alebo znížiť dopad priemyslu na životné prostredie. Od roku 1990 vzrástol počet kašmírových kôz až štvornásobne. O tieto kozy sa stará 1,2 milióna pastierov, ktorí tvoria až 40 percent obyvateľov krajiny.   

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.