Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street vstúpila do nového týždňa rastom, keď výnosy na dlhopisových trhoch klesli.
 • Šéf Fedu Jay Powell potvrdil, že americká ekonomika sa zlepšuje, dokonca rýchlejšie ako sa očakávalo, no stále je ďaleko od vymazania koronastrát a preto potrebuje ďalej menovo-politickú podporu.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americká Wall Street vstúpila do nového týždňa na optimistickej vlne a hlavné indexy si pripísali zhruba percento. Nákupnú náladu podporili výnosy na dlhopisoch, ktoré si po predchádzajúcom raste zobrali oddychový čas. Potom, čo opadla nenásytnosť investorov na akcie firiem, ktoré majú najviac ťažiť z oživovania ekonomiky, sa do hry sa vrátili technológie, ktorých index Nasdaq Composite včera pridal 1,2 percenta. Blue chips index Dow Jones vzrástol o 0,3 percenta a širší index S&P 500 sa zvýšil o 0,7 percenta. Optimizmus na trhu podporili aj šumy, že prezident Joe Biden plánuje ešte väčší balík investícii do infraštruktúry ako sa doposiaľ predpokladalo, zhruba na úrovni troch biliónov dolárov. Európske akcie sa držali okolo nuly, keď ich výraznejšie nedokázali znepokojiť náznaky tretej vlny pandémie v Nemecku, či Francúzsku, ani monetárna destabilizácia Turecka. Nohu na plyne si udržali nemecké automobilky, a to aj napriek tomu, že domáca ekonomika spomaľuje a hrozí jej vlna bankrotov a ďalšie zadlžovanie. Sumárne paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 0,2 percenta, britský FTSE 100 sa zvýšil o 0,3 percenta a nemecký DAX pridal 0,25 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy na amerických dlhopisoch prerušili svoju predchádzajúcu rely a mierne ustúpili zo svojich 14-mesačných maxím, čím vyvolali konštruktívnu náladu na trhoch. Americký 10-ročný výnos poklesol zhruba o štyri bázické body tesne pod 1,7 percenta. Vývoj podporili slová šéfa Fedu Jeromeho Powella, ktorý opäť raz uistil, že centrálna banka bude tolerovať dočasne aj vyššiu infláciu a preto tak skoro ešte nebude sprísňovať menovú politiku. Americký vývoj nasledovali aj výnosy v jadre eurozóny a nemecká desiatka sa opäť vrátila pod hranicu -0,3 percenta.

Komoditné trhy

V konštruktívnej nálade smerovala pozornosť investorov na rizikové aktíva, na čo doplatili aj drahé kovy a zlato mierne pokleslo o 0,34 percenta na 1 739 dolárov. Ropa sa spamätáva po najväčšom týždňovom poklese od októbra, keď investori zvažujú najnovšie vyhliadky dopytu uprostred nových koronavírusových blokád v Európe. Americká ľahká ropa WTI pridala 0,2 percenta na 61,5 dolárov a severomorský benchmark ropa brent, rovnakým tempom poklesla na 64,3 dolárov za barel.

Devízové trhy

Americký dolár nasledoval dlhopisové výnosy a ustúpil zo svojho štvormesačného maxima voči košu hlavných svetových mien. Prispel k tomu aj februárový pokles ekonomickej aktivity v oblasti chicagského Fedu a slabšie dáta z realitného trhu. Darilo sa tak euru, ktoré voči americkej mene pridalo štvrť percenta. Zaujal kolaps tureckej líry potom, ako cez víkend turecký prezident Erdogan vyhodil z práce už tretieho guvernéra centrálnej banky za ostatné dva roky. Stoličku pod Naci Agbalom zlomilo zvyšovanie úrokových sadzieb v snahe dostať pod kontrolu bujnejúcu infláciu. 

Dôležité ekonomické správy

 • Včera mal vystúpenie pred Kongresom šéf Fedu Jerome Powell, ktorý ponúkol pozitívny obraz vývoja americkej ekonomiky. Konštatoval, že sa zotavuje a rast sa zrýchľuje, no obnova po koronašoku stále nie je kompletná, mnohé sektory, ktoré boli negatívne ovplyvnené pravidlami sociálneho odstupu sú stále slabé a aj trh práce je stále pod koronaúrovňami. Fed preto bude pokračovať v podpore ekonomiky tak dlho, ako to bude potrebné.
 • Z makrodát bol včera v USA zverejnený sentiment v okolí Chicaga v podobe Chicago Fed National Activity Indexu za február, ktorý sa oproti januáru prekvapujúco zhoršil na -1,09 bodu z 0,75 bodu a dostal sa na najnižšie úrovne od apríla 2020. Okrem toho predaje starších domov dosiahli vo februári 6,22 milióna, čo je jedno z najvyšších čísel v histórii.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené viaceré dáta z britského pracovného trhu. Miera nezamestnanosti podľa metodiky ILO klesla (trojmesačný priemer k januáru) na 5,0 percenta z decembrových 5,1 percenta. Zamestnanosť ešte v decembri však klesla v dôsledku lockdownov o 147-tisíc.
 • Hlavnou udalosťou bude vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella a ministersky financií Janet Yellenovej v americkom Kongrese.
 • Z amerických makrodát budú zverejnené len predaje nových domov za február.

Zaujalo nás

Bude kratším?

Posledné štyri expanzie americkej ekonomiky boli nezvyčajne dlhé. Išlo o (pred rokom skončenú) prvú, druhú, tretiu a šiestu najdlhšiu z 34 za ostatných 164 rokov. Zároveň však platilo, že čím dlhší bol hospodársky cyklus, tým pomalšie tempo rastu dosahoval. Súčasná postkoronová obnova sa vyznačuje nezvyčajne rýchlym vysoko-nadpriemerným rastom HDP. Obávame sa, že tento hospodársky cyklus bude výrazne kratší ako tie za ostatné štyri dekády. Čo rýchlo horí, krátko horí. Iste, súčasnej konjunktúre predchádzala exogénna zdravotnícka kríza a náhle zastavenie ekonomiky, a nie kríza spôsobenú nerovnováhami v ekonomickej sústave. A teraz sa prejavuje bázický efekt. No je sprevádzaná najagresívnejšou menovou a fiškálnou politikou v histórii. Americké verejné financie budú mať najdlhšiu sériu dvojciferných deficitov rozpočtov mimo vojnových časov a bilancia Fedu atakuje osem biliónov dolárov a blíži sa k 40 percentám HDP. Slovné spojenie „bezprecedentný“ sa používa mimoriadne často. Navyše, počas koronašoku a lockdownov narástla miera úspor domácností na rekordné úrovne a takisto hotovosť na súvahách podnikového sektora je vyvýšená. Otváranie sa ekonomík pri zlepšovaní sa dôvery bude viesť k ich rozpúšťaniu a ekonomiku výraznejšie prehriať. Súčasne centrálne banky naznačili silný záväzok podporovať rast a tolerovať aj vyššiu infláciu. Vlády zároveň nenaznačujú veľkú ochotu rýchlo zvyšovať dane a znižovať výdavky. Hospodársky cyklus s dlhším prehrievaním nemôže vydržať dlho. Pamätajme na to!

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.