Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy včera klesali v dôsledku eskalácie napätia okolo ukrajinskej krízy. Stalo sa tak potom, ako Rusko uznalo samostatnosť Luhanskej a Doneckej ľudovej republiky a pošle do nich vojakov, čo NATO a EÚ označujú za inváziu na ukrajinské územie s porušením medzinárodného práva. Reakcia trhov je však zatiaľ mierna, a to aj vďaka len miernym sankciám Západu voči Kremľu, ktoré nebudú mať výrazne negatívny dopad na ekonomiku Západu (a pochopiteľne ani Ruska). Trhy interpretujú tento scenár zatiaľ tak, že diplomatické riešenie situácie je stále možné bez otvoreného vojenského konfliktu. Cynicky povedané, Rusko si salámovou metódou zobralo ďalšiu časť územia Ukrajiny, Západ si na to v konečnom dôsledku zvykne, život pôjde ďalej a spor ostane regionálny bez zásadnejších vplyvov na svetovú ekonomiku. Pohľad trhu sa však môže zmeniť, bude reagovať krok za krokom podľa toho, čo ďalej urobí Rusko a, samozrejme, ako zareaguje Západ, či už prísnejšími sankciami alebo iným spôsobom. Najväčším rizikom by bola otvorená vojna na Ukrajine, keďže Kremeľ uznal obe republiky v rozsahu hraníc aj s územím, ktoré nemajú pod kontrolou.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Globálne akciové trhy museli včera stráviť skutočne veľké sústo v podobe uznania separatických republík na Donbase Ruskom a následného vyslania ruských vojsk na Ukrajinu pod zámienkou udržania mieru. Napriek okolnostiam bol vývoj na trhoch relatívne kľudný. Investori v Európe sa zakopali na svojich pozíciách a zabránili invázii pesimizmu na trhy. Väčšine európskych akciových indexov sa tak podarilo ísť do strany, keď v priebehu dňa dohnali bezmála dvojpercentný ranný pokles. Na agresivitu Ruska reagovala Európa pomerne mäkkými sankciami, za pozornosť stojí hlavne zastavenie certifikácie plynovodu Nordstream 2 Nemeckom. Po predĺženom víkende do hry vstúpila v značnej nervozite aj Amerika, kde sa čakalo ako sa k situácii postaví americký prezident Joe Biden. Ten podľa očakávania odsúdil kroky ruskej strany a zároveň predstavil americké sankcie, ktoré sa dotknú finančných inštitúcií, financovania ruského štátneho dlhu a vybraných jednotlivcov blízkych Kremľu. Zdalo sa, že Bidenovo vystúpenie trhy trochu ukľudnilo a americké indexy vymazali veľkú časť denných strát. V jednu chvíľu to vyzeralo dokonca na úplný obrat, záver obchodovania však predsa len ovládli predajcovia a hlavné indexy na Wall Street nakoniec zavreli s vysokými stratami cez percento. Vzhľadom ku geopolitickým rizikám investori úplne odignorovali povzbudivé ekonomické dáta z Nemecka aj USA. Sumárne index Dow Jones klesol o 1,42 percenta, širší index S&P 500 odpísal 1,01 percenta a technologický Nasdaq Composite stratil 1,23 percenta. Paneurópsky index STOXX Europe 600 nakoniec posilnil o 0,06 percenta, britský index FTSE 100 si pripísal 0,13 percenta a nemecký index DAX oslabil o 0,26 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy na amerických štátnych dlhopisoch zostali napriek hrozbe vojnového konfliktu na Ukrajine stabilné a dokonca mierne vzrástli. Strach z krokov Ruska, ktoré nariadilo vstup svojich vojakov do Luhanskej a Doneckej republiky, odtrhnutých od Ukrajiny, a ktoré by mohlo byť zámienkou k plnému útoku na Ukrajinu, kompenzovali priaznivé dáta z americkej ekonomiky, kde rastie pokrízová aktivita v priemysle aj službách, sprevádzaná zlepšujúcim sa spotrebiteľským sentimentom. Slušne nahor sa odrazili výnosy v eurozóne, keď sa výrazne zlepšuje podnikateľská nálada v Nemecku.

Komoditné trhy

Pri pokračujúcej eskalácii napätia na Ukrajine sa zlato ustálilo na 1900 dolárovej hranici. Hrozba vojnového konfliktu nahráva rope, ktorá vystúpila až k osemročným maximám. Sankcie západu by totiž postupne mohli zasiahnuť aj ruskú produkciu, keďže práve ropa je hlavným exportným artiklom Moskvy. Ropa WTI pridala percento na 92,35 dolárov za barel, severomorská ropa Brent vzrástla o 1,4 percenta na 96,43 dolárov za barel.

Devízové trhy

Devízovým trhom okrem geopolitiky hýbal aj makroekonomický kalendár, ktorý bol plný priaznivých správ. Nemecký Ifo index podnikateľskej nálady vzrástol vo februári nad očakávania a zvýšenú ekonomickú aktivitu v priemysle aj službách indikovali indexy PMI po Európe aj v USA, sprevádzané zlepšením dôvery amerických spotrebiteľov v rovnakom mesiaci. Darilo sa euru, ktoré voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1328 EUR/USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Západ reagoval na ruskú agresiu voči Ukrajine sankciami, ktoré sú však pomerne mierne a trhy sa báli prísnejších opatrení. Aj preto po prvotnej panickej reakcii končila Wall Street včera len v miernych stratách, európske akcie okolo nuly, ruské po prvotnom poklese o takmer 10 percent vo vyše jednopercentnom zisku a ropa Brent po útoku na 100-dolárovú métu zatvárala „len“ mierne nad 96 dolármi. Samotné sankcie sa v prípade Spojených štátov týkajú ruských bánk, zakazujú vydávať ruský dlh západným investorom a zakazujú obchodovanie s ruským dlhom na amerických trhoch. Veľká Británia takisto dala na sankčný zoznam ruské banky,ide však skôr o banky druhého sledu. Najväčšie Sberbank a VTB na ňom chýbajú, podobne ako oligarchovia úzko prepojení na Vladimíra Putina ako Roman Abramovič, Ališer Usmanov alebo Leonid Mikelson (dostali sa tam však bratia Rotenbergovci a Gennadij Timčenko).Nemecko zrušilo schvaľovací proces plynovodu Nordstream 2 (paralelný Nordstream 1 pritom funguje bez obmedzení) a samotná EÚ uvalila sankcie na poslancov ruskej Štátnej Dumy, ruské banky, obmedzí prístup krajiny na finančné trhy EÚ a zakáže obchod s regiónmi Donbasu (podobne ako Spojené štáty). Ide o sankcie, ktoré Rusko nebudú zásadne bolieť. Na druhej strane sa nedotknú ani EÚ. Situácia je totiž taká, že nemožno uvaliť tvrdé sankcie voči Kremľu bez toho, aby to ekonomicky nebolelo EÚ - napríklad v podobe zastavenia odoberania plynu (keďže neexistuje zaň plnohodnotná náhrada).
 • Aj americké flashové dáta PMI za február, podobne ako európske, poukazujú na odraz ekonomickej aktivity po spomalení na prelome rokov v dôsledku omicron variantu koronavírusu. PMI Composite sa posunul na 56,0 bodu z januárových 51,1 bodu, za čím stojí najmä zlepšenie sa nálady v službách na 56,7 bodu z januárových 51,2 bodu. Aktivita vo výrobnom sektore sa pritom takisto zrýchľuje na 57,5 bodu z januárových 55,5 bodu pri signáloch zlepšovania sa úzkeho hrdla dodávateľských reťazcov.
 • Z USA včera dorazili aj čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Conference Board, ktorá podľa očakávaní klesla na 110,5 bodu z 111,1 bodu, čo predstavuje päťmesačné minimá, za čím stojí najmä vysoká inflácia.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Hlavnú pozornosť trhov si bude naďalej uzurpovať najmä vývoj okolo Ukrajiny.

 • Už ráno boli zverejnené dáta marcovej spotrebiteľskej dôvery z Nemecka, ktorá nečakane klesla na -8,1 bodu z 6,7 bodu vo februári, čo predstavuje 12-mesačné minimá.

 • Dopoludnia budú zverejnené finálne čísla inflácie z eurozóny za január.

 • Americký makrokalendár je prázdny.

Zaujalo nás

Ukrajinský konflikt doľahol aj na ruských boháčov

Vyhrotená situácia okolo dvoch separatistických regiónov na východe Ukrajiny tvrdo dopadla i na ruských miliardárov, ktorým pondelkový prepad cien akcií na ruskej burze o zhruba 10 percent, znížil hodnotu majetku o 8,3 miliardy dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.