Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street sa v závere minulého týždňa konsolidovala tesne pod historickými maximami.
 • Lepšie perspektívy oživenia sa americkej ekonomiky nad eurozónou vďaka fiškálnymi stimulom a rýchlemu tempu vakcinácie proti COVIDu-19 sa pretavili do posilnenia sa dolára voči euru pod 119 centov.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie skončili na záver týždňa zmiešane, keď dianie ovplyvnil opäť vývoj na dlhopisovom trhu. Pod rast výnosov sa podpísal Fed, ktorý oznámil, že na konci marca nepredĺži uvoľnené podmienky kapitálovej primeranosti pre banky. Pod predajný tlak sa tak dostali bankové tituly, ktoré stáli v čele poklesov. Naopak s konsolidujúcou cenou ropy sa darilo energetike a prekvapivo aj technológiám. Dow Jones poklesol zhruba o tri štvrte percenta, zatiaľ čo technologický Nasdaq podobným tempom rástol a širší S&P 500 skončil na zelenej nule. Po náraste dlhopisových výnosov odniesli obavy z vysokého ocenenia akcií zhruba percento hodnoty západoeurópskych búrz. Paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 0,76 percenta, Britský FTSE 100 odpísal 1,05 percenta a s rovnakou stratou skončil aj Nemecký DAX. Náladu nezlepšili ani správy o obnovení očkovania vakcínou AstraZeneca v Nemecku a Francúzsku, keď kvôli pomalému tempu očkovania  reálne hrozí, že Európa príde o letnú turistickú sezónu.

Dlhopisové trhy

V priebehu dňa americké výnosy rýchlo stúpli, keď Fed nepredĺžil bankám uvoľnené pravidlá kapitálovej primeranosti, čo sa využívalo ako dodatočný pákový efekt zmierňujúci dopady pandémie. Neskôr sa však výnosy začali opäť znižovať a americká desiatka sa pohybovala na 14-mesačných maximách nad 1,7 percenta. Európske výnosy zostali viac menej stabilné a nemecká desiatka sa pohybovala tesne pod -0,3 percentami.

Komoditné trhy

Rastúce inflačné očakávania implikované dlhopismi a zvýšená nervozita na trhoch priali zlatu, ktoré sa vyšplhalo na trojtýždňové maximum 1744 dolárov. Ropa na záver týždňa zmiernila najväčší týždňový pokles od októbra, keď krvácanie na komodite dokázalo zastaviť rastúce napätie na Blízkom východe v podobe útokov dronov na saudskoarabské ropné zariadenia. Americká ľahká ropa WTI pridala 2,5 percenta na 61,4 dolárov a severomorský benchmark ropa Brent vzrástla o 2,1 percenta na 64,4 dolárov za barel.

Devízové trhy

Americký dolár podporený zvýšenou atraktivitou výnosov na dlhopisoch, posilnil voči konkurencii na viac ako týždňové maximum. Rastúci úrokový diferenciál v prospech americkej meny si odnáša euro, ktoré voči nemu oslabilo už na 119 centov. Naopak darilo sa libre, ktorú podporil marcový rast spotrebiteľskej dôvery na najvyššie priečky za posledný rok.

Dôležité ekonomické správy

 • V závere minulého týždňa sa uskutočnil prvý diplomatický míting na najvyššej úrovni medzi Čínou a Spojenými štátmi s novým establišmentom prezidenta Joea Bidena v Anchorage na Aljaške. Rozhovory ukázali veľké rozpory oboch strán a doslova z nich sálalo napätie rovnako ako keď bol v Bielom dome Donald Trump. Symbolom toho bol naplánovaný fototermín, ktorý mal trvať štyri minúty, no nakoniec sa natiahol na 75-minútovú tvrdú výmenu názorov pred zrakmi médií, kde Washington kritizoval Peking za nedodržiavanie ľudských práv a kritizoval ich ohľadne Taiwanu a Hongkongu, či kybernetické útoky na USA. Čínska strana reagovala, aby USA nezasahovali do vnútorných záležitostí krajiny a ohradila sa voči tomu, aby Američania komunikovali z pozície sily. Je pochopiteľné, že toto diplomatické napätie bude komplikovať aj smerovanie obchodnej vojny, či ďalšiu fázu obchodnej dohody medzi oboma krajinami.
 • Americká centrálna banka Fed oznámila, že na konci marca nepredĺži uvoľnené pravidlá kapitálovej primeranosti pre banky. Sprísnenie sa týka Supplementary Leverage Ration, ktoré počas uvoľnenia regulácie počas koronakrízy umožnilo započítavať aj depozity a dlhopisy do výpočtu. To už od apríla nebude možné.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes nebudú zverejnené v Európe žiadne podstatnejšie makrodáta.
 • V USA bude zverejnený februárový Chicago Fed National Activity Index a februárové predaje existujúcich domov.
 • Pozornosť trhov sa bude sústreďovať na vystúpenie šéfa Fedu Jay Powella v Kongrese.

Zaujalo nás

Globálnym burzám vládne v tomto roku Venezuela

Svetové akciové trhy majú v tomto roku zatiaľ svojho suverénneho víťaza, teda pokiaľ ide o len o technické percentá. Je ním akciová burza vo vyhladovanej a ekonomicky kolabujúcej Venezuele, kde domáci akciový index Bursatil v tomto roku posilnil o 103 percent. Opticky tak mohol investorom zdvojnásobiť investície za necelé tri mesiace. Zahraniční investori by však spásu hľadali márne. Všetky zisky totiž nechal zmiznúť rozvrat venezuelskej meny bolívaru a vysoká inflácia. Výkonnosť indexu sa v dolárovom vyjadrení nachádza v hlbokej strate.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.