Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street v závere minulého týždňa len stagnovala, keď optimizmus z oživovania sa ekonomiky bol brzdený obavami z vyšších výnosov štátnych dlhopisov.
 • Nálada vo výrobnom sektore eurozóny je podľa PMI na trojročných maximách, v sektore služieb však v dôsledku lockdownov ďalej klesá.
 • Sentiment v sektore služieb USA, kde pokračuje očkovanie proti COVIDu-19 rýchlym tempom sa podľa PMI zlepšila na najvyššie úrovne od marca 2015, pričom nálada v spracovateľskom sektore sa drží v blízkosti historického maxima z januára.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Piatkové obchodovanie sa na Wall Street nieslo v pokojnom duchu bez výraznejšieho pohybu indexov. Medzi investormi panuje vyčkávacia nálada, keď optimizmus z vládnych stimulov, vývoja pandémie a oživovania ekonomiky, striedajú obavy z rastúcich výnosov, inflačných očakávaní a celkového prehriatia ekonomiky. Sumárne index Dow Jones pridal 0,01 percenta a technologický Nasdaq vzrástol o 0,07 percenta, zatiaľ čo širší index S&P 500 stratil 0,19 percenta. Európske akcie s podporou dobrých firemných výsledkov a pomerne slušných makrodát uzavreli týždeň v zelených farbách. Pokles aktivity v dôsledku karanténnych opatrení zasiahol v Európe hlavne sektor služieb, zatiaľ čo priemysel vykazuje dlhodobo odolnosť. Celkovo paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal 0,53 percenta, britský FTSE 100 posilnil o 0,1 percenta a nemecký DAX spevnil o 0,77 percenta.

Dlhopisové trhy

Pod hrozbou obáv z vysokej inflácie v dôsledku masívnych menových a fiškálnych stimulov, skokovito rástli výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku, ktoré zaznamenali najprudší týždenný nárast za ostatných šesť týždňov. Americký 10-ročný výnos vzrástol o šesť bázických bodov na ročné maximum 1,38 percenta a nemecká desiatka podobným tempom dosiahla -0,3 percenta.

Komoditné trhy

Zlato sa aj napriek rastúcim dlhopisovým výnosom dokázalo s pomocou oslabujúceho dolára skonsolidovať na 1 785 dolároch. Ropa korigovala svoj predchádzajúci nárast a WTI sa vrátila pod 60 dolárov, keď prišla o krátkodobý stimul v podobe mrazivého počasia v USA a produkcia v Texase sa opäť pomaly rozbieha.

Devízové trhy

Dolár pod vplyvom série negatívnych údajov z amerického trhu práce naďalej oslaboval voči konkurencii, keď do ziskov nedokázal pretaviť ani vyššiu atraktivitu amerických výnosov. Naopak darilo sa euru, ktoré voči nemu pridalo 0,2 percenta. Najlepšie sa ale darilo libre, ktorá voči nemu vďaka vysokému tempu očkovania proti covidu a poklesu obáv z negatívnych hospodárskych dopadov brexitu, prekonala po takmer troch rokoch hranicu 1,4 USD. V posilňovaní jej nebránili ani nečakane slabé britské maloobchodné tržby v úvode roka.

Dôležité ekonomické správy

 • V piatok boli naprieč Európou zverejnené flashové prieskumy nálady PMI za február. Kompozitný ukazovateľ za eurozónu sa mierne zlepšil pri zlepšení sa nálady vo výrobnom sektore na najvyššie úrovne od februára 2018 (PMI Manufacturing v Nemecku dokonca prekročil métu 60 bodov), naopak aktivita v sektore služieb ďalej klesla až k 44,7 bodu, teda hlboko do kontrakčného teritória. Výrobe dodáva vietor do plachiet odraz globálnej ekonomiky, dopĺňanie zásob a silný technologický investičný dopyt, naopak služby doplácajú na predlžovanie lockdownov v dôsledku koronavírusu. Celkovo PMI Composite stále ukazuje na kontrakciu aktivity, keď za eurozónu ako celok ostáva pod 50 bodmi na úrovni 48,1 bodu (vs. 47,8 bodu z januára). Nemecký PMI Composite sa však udržal nad 50-bodovou métou, keď ho drží supersilný výrobný sektor.
 • Flashové prieskumy PMI za február dorazili v závere týždňa aj z Veľkej Británie, kde sa sentiment (PMI Composite) oproti januáru výrazne zlepšil na 49,8 bodu z 41,2 bodu, teda je takmer na hranici medzi expanziou a kontrakciou. Výrobný sektor pokračuje v masívnej expanzii (PMI 54,9 bodu vs. januárových 54,1 bodu) a zlepšila sa aj nálada v službách, keď početnosť denných prírastkov na COVID-19 klesá a aj očkovanie postupuje (na rozdiel od eurozóny) rýchlym tempom.
 • Aj z USA v piatok dorazili prieskumy PMI za február. Nálada v ekonomike je podľa PMI Composite najlepšia od marca 2015, keď ukazovateľ dosahuje 58,8 bodu a ukazuje na nadtrendový rast. Nálada v sektore výroby sa oproti rekordnej januárovej úrovni (59,2 bodu) mierne zhoršila, no stále ostáva v pásme robustnej expanzie (58,5 bodu). Nálada v sektore služieb na 58,9 bodu z januárových 58,3 bodu je najlepšia od jari 2015. Americká ekonomika sa zlepšuje vďaka masívnym fiškálnym stimulom a rýchlemu tempu očkovania proti COVIDu-19. Z USA dorazili v piatok aj dáta z realitného trhu, kde v januári bolo predaných 6,69 milióna (už existujúcich starších) domov, čo sú úrovne z pred prasknutia realitnej bubliny v lete 2007.
 • V piatok mal vystúpenie šéf newyorského Fedu John Williams, ktorý povedal, že sa neobáva bubliny na trhoch aktív. Vysoké valuácie vysvetlil zlepšujúcimi sa fundamentami v kombinácii s nízkymi sadzbami a presvedčením, že menová politika ostane naďalej uvoľnená.
 • Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi vyzval Spojené štáty, aby odstránili clá a iné sankcie uvalené na čínske firmy s cieľom vytvoriť podmienky pre čínsko-americkú spoluprácu. Zákaz predaja rôznych technológii začína robiť veľké problémy mnohým firmám na čele s Huawei, ktorý sa v dôsledku technologických sankcií USA prepadol z prvého miesta v počte vyrobených smartfónov na svete až na šieste počas štvrtého kvartálu 2020.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dopoludnia bude zverejnený manažérsky prieskum Ifo z Nemecka za január, kde by sa úroveň biznis klímy nemala podstatne líšiť od januára. Index očakávaní by sa však mal zlepšiť, keď možno od jari predpokladať solídne oživenie sa ekonomiky.
 • V USA bude dnes zverejnený januárový Chicago Fed National Activity Index a januárový Index predstihových ukazovateľov- tzv. Leading Index.
 • Trhy budú pozorne sledovať vystúpenie šéfky ECB Christine Lagardovej.

Zaujalo nás

Zomrel autor býka na Wall Street

Vo veku 80 rokov zomrel taliansky umelec Arturo Di Modica, ktorý sa preslávil bronzovou sochou býka Charging Bull, stojacou neďaleko americkej burzy na Wall Street. Tá sa v priebehu rokov stala poznávacím znakom manhattanského finančného centra a jednou z najnavštevovanejších atrakcií New Yorku. Podľa už nebohého autora býk symbolizuje agresívny finančný optimizmus a má pripomínať krach na burze v roku 1987.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.