Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street stagnovala okolo historických maxím, technologický index Nasdaq Composite opäť pokoril maximá, keď investori špekulujú na silné kvartálne výsledky firiem a solídny výhľad.
 • ECB podľa očakávaní nastavenie menovej politiky nezmenila, no objasnila, že cieľom PEPP programu je udržiavať priaznivé finančné podmienky.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie sa pohybovali bez výraznejšej zmeny, keď sa zdá, že výhľady rastu, vakcinácie a fiškálnej pomoci, čo je skutočne veľmi pozitívna budúcnosť, sú už dostatočne započítané vo vysokých valuáciách. Malou oporou im boli makrodáta, hlavne úbytok žiadateľov o podporu v nezamestnanosti. Dow Jones poklesol o 0,04 percenta na 31 176 bodov, zatiaľ čo širší index S&P 500 stúpol o 0,03 percenta na 3853 bodov. Najlepšie sa darilo technológiám, keď si index Nasdaq Composite pripísal 0,55 percenta na nové historické maximum 13 530 bodov. Investori nakupovali akcie lídrov trhu v očakávaní ich silných hospodárskych výsledkov. Európske akcie po rannom vystúpení na nové 11-mesačné maximá nakoniec strácali, keď ich schladila šéfka ECB Christine Lagardeová, ktorá po zasadnutí centrálnej banky konštatovala, že pretrvávajúca pandémia, rozširovanie karanténnych opatrení v regióne, nízke tempo očkovania a silný kurz eura budú brzdiť hospodársky rast i na začiatku tohto roka. Napriek tomu ponechala ECB svoju uvoľnenú politiku a menovú akomodáciu nezmenenú s tým, že v prípade potreby upraví svoje nástroje, ak sa situácia v ekonomike nezačne zlepšovať. Paneurópsky index STOXX Europe 600 zostal bez zmeny na 410 bodoch, britský FTSE 100 sa znížil o 0,37 percenta na 6 715 bodov a nemecký DAX odpísal 0,11 percenta na 13 906 bodov.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických dlhopisov pokračovali s nástupom nového amerického prezidenta a jeho prísľubom masívnej fiškálnej expanzie vo svojom raste. 10-ročný benchmark stúpol o jeden bázický bod na 1,1 percenta. Prispela k tomu aj zlepšená situácia na americkom trhu práce. Po zasadnutí ECB sa pod drvivý tlak dostali európske dlhopisy, čo sa prejavilo na ešte výraznejšom raste ich výnosových kriviek, keď je zrejmé, že centrálna banka ešte ďalej zvýši a predĺži kvantitatívne uvoľňovanie, ak to bude potrebné.

Komoditné trhy

Pod tlakom rastúcich dlhopisových výnosov zastavilo svoj pohyb zlato, ktoré nepatrne ustúpilo zo svojho dvojtýždňového maxima. Cena ropy poklesla zhruba o pol percenta po prekvapivom náraste amerických zásob, ktorý oživil obavy z tvrdých dopadov pandémie na dopyt po komodite. Stále sa však držia v okolí najvyšších úrovni od februára 2020.

Devízové trhy

Na devízovom trhu oslaboval americký dolár, keď priaznivé ekonomické údaje a optimizmus okolo stimulačných opatrení v USA podporujú dopyt po rizikovejších menách v čele s eurom. To voči doláru posilnilo zhruba o pol percenta na 1,2166 EUR/USD. Jeho posilňovaniu nezabránili ani nie príliš priaznivý výhľad ECB a vyhliadky na dlhšie trvajúce lockdowny v európskych krajinách. Darilo sa aj libre, ktorá posilnila na dva a pol ročné maximá voči doláru a osemmesačné maximum voči euru, keď investori očakávajú, že hospodárske oživenie v Británii bude vďaka vysokému tempu očkovania rýchlejšie ako v iných popredných ekonomikách.

Dôležité ekonomické správy

 • ECB podľa očakávaní nechala všetky inštrumenty menovej politiky na včerajšom zasadnutí nezmenené a to isté platilo aj o výhľade pre ekonomiku a infláciu, kde sú riziká orientované smerom nadol pre pokračovanie pandémie koronavírusu. ECB mala v decembri naprojektovaný 0,6-percentný medzikvartálny rast ekonomiky v prvom kvartáli, my si myslíme, že vzhľadom na predlžovanie lockdownov je to trochu optimistické. Pochopiteľne prezidentka ECB konštatovala, že v takomto prostredí je potrebný veľký monetárny stimulus. ECB bude pritom flexibilná a pripravená konať úpravou všetkých nástrojov s cieľom zabezpečenia dosiahnutia inflačného cieľa udržateľným spôsobom. Dôkazom toho je aj nový paragraf vo vyhlásení ECB o flexibilite pandemického nákupného programu PEPP hovoriaci o tom, že síce nemusí byť použitý celý, no zároveň, ak bude potrebné, môže byť aj zväčšený. V tejto súvislosti ECB spomína, že cieľom PEPP je udržať priaznivé finančné podmienky- nejde o jediný indikátor ale celú sadu faktorov od stavu úverovania, úverové podmienky až po výnosy štátnych dlhopisov a rizikové prirážky podnikových.
 • Zo Spojených štátov dorazili pravidelné týždenné dáta z trhu práce. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 900-tisíc z 926-tisíc v predchádzajúcom reportovacom týždni. Pokračujúce žiadosti klesli na 5,05 milióna z predchádzajúcich 5,2 milióna. Najbližšie týždne budú pre pracovný trh v USA, a najmä v sektore služieb, náročné, kým sa nepodarí skrotiť koronavírus. Okrem toho boli zverejnené aj dáta Philly Fed Manufacturig Indexu za január, kde sa nálada prekvapujúco zlepšila na 26,5 bodu z 9,1 v decembri. Sektor výroby pokračuje v relatívne robustnom odraze napriek ďalšej vlne koronavírusu. Dáta z realitného trhu sa ukazujú tiež relatívne robustné, keď vydané stavebné povolenia v decembri rástli 4,5-percentným tempom a začatá výstavba rástla v decembri na medzimesačnej báze 5,8-percentným tempom.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Ráno bola zverejnená séria dát z Veľkej Británie. Spotrebiteľská dôvera v januári oproti decembru podľa očakávaní klesla v dôsledku lockdownov súvisiacich s koronavírusom. Maloobchodné tržby v decembri rástli na medziročnej báze 2,9-percentným tempom, čo však výraznejšie zaostalo za konsenzom a navyše aj novembrové čísla boli revidované nadol.
 • Napriek Európou a aj v USA budú zverejnené rýchle odhady nálady v ekonomike podľa prieskumov PMI za január. Oproti decembru sa očakáva agregátne zhoršenie sa nálady, čo má na svedomí zrýchlenie šírenia sa koronavírusu. Z USA ešte dorazia čísla predaja starších domov v decembri.
 • V plnom prúde je kvartálna výsledková sezóna podnikov, kde sa okrem samotných čísel investori zaujímajú najmä o výhľad do ďalších kvartálov.

Zaujalo nás

Extrémne drahé nanobyty

Jeden z najviac nedostupných realitných trhov na svete, v Hongkongu, bojuje s vysokými cenami bytov. Situácia sa tu zhoršila natoľko, že obyvatelia sú nútení nakupovať extrémne malé bytové jednotky, v ktorých prakticky nič nie je. Cena týchto „nanobytov“, ktorých rozloha nepresahuje 24 metrov štvorcových, sa šplhá až na 650 tisíc dolárov. Okrem nanobytov sa v Hongkongu nakupujú i tzv. „rakvy“, kde je v podstate miesto len pre jedno lôžko.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.