Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akcie na Wall Street prepisovali historické maximá v prvý deň úradovania nového amerického prezidenta Joea Bidena. Trhy dúfajú, že nové vedenie krajiny podporí ekonomickú obnovu ďalšími fiškálnymi balíkmi a návrat ekonomiky do normálu dôrazom na rýchlu vakcináciu proti COVIDu-19.
 • Začiatok podnikovej výsledkovej sezóny v USA za štvrtý kvartál je silný, čo takisto podporuje ochotu podstupovať riziko.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americká Wall Street privítala 46. prezidenta USA Joe Bidena dosiahnutím nových historických maxím. Optimizmus plynie hlavne z očakávaní obrovských federálnych výdavkov, ktoré majú pomôcť naštartovať ekonomiku, pričom investorom zatiaľ nevadí, že od novej administratívy možno očakávať aj zvyšovanie korporátnych daní, keďže sa to nestane rýchlo. Užší index Dow Jones si pripísal 0,83 percenta na 31 188,38 bodov a širší index S&P 500 sa zvýšil o 1,39 percenta na 3 851,85 bodov. Najlepšie sa darilo technológiám, na ktoré ako efekt stúpajúceho prílivu dvíhajúcu všetky lode v prístave, pôsobili výborné výsledky internetovej televízie Netflix. Technologický index Nasdaq Composite si pripísal bezmála dve percentá na 13 457,25 bodov. Európske akcie sa vrátili k rastu, keď naviazali na pozitívnu náladu na globálnych trhoch. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 0,72 percenta na 410,84 bodov, britský FTSE 100 pridal 0,41 percenta na 6 740,39 bodov a nemecký DAX sa zvýšil o 0,77 percent na 13 921,37 bodov.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisoch sa už predpoklad masívnej fiškálnej expanzie novej vlády príliš neprejavuje. Preto aj počas inaugurácie nové amerického prezidenta výnosy stagnovali na oboch brehoch Atlantiku. Ochota podstupovať riziko sa však posúvala do ďalšej kompresii rizikových prirážok podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Z optimizmu z veľkých fiškálnych stimulov nového amerického establišmentu sa tešilo zlato, ktoré aj napriek posilňovaniu dolára vzrástlo o 1,6 percenta na dvojtýždňové maximum 1 870 dolárov. Ropa rástla v očakávaní fiškálnych stimulov, ktoré by mali podporiť oživovanie dopytu po energii a palivách. Americká ľahká ropa pridala pol percenta a vrátila sa späť nad 53 dolárov. Ceny brentu len stagnovali pod 56 dolárovou hranicou.

Devízové trhy

S nástupom nového amerického prezidenta sa darilo doláru, ktorý posilňoval voči širokej konkurencii. Naopak aj napriek priaznivému sentimentu voči riziku oslabovalo euro, keď sa dostalo pod tlak kvôli obavám ekonomických dopadov koronavírusu. Nové uzávery ekonomík v Európe totiž udržujú v hre hrozbu obnovenia technickej recesie so záporným rastom aj v prvom kvartáli. Spoločnej mene uškodili aj pretrvávajúce deflačné tlaky v eurozóne v závere minulého roka, čo bude vytvárať tlaky na ďalšie uvoľnenie menových podmienok ECB.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera sa po zložení prísahy ujal prezidentského úradu v novembri zvolený americký prezident Joe Biden. Hneď v prvých hodinách vo funkcii pritom sériou výkonných nariadení otáča americkú politiku Donalda Trumpa o 180 stupňov: Zastaví proces vystúpenia USA zo Svetovej zdravotnej organizácie WHO, krajina sa opätovne pripojí k Parížskej klimatickej dohode, zastaví sa výstavba múra na hranici s Mexikom, zruší sa zákaz cestovania do vybraných moslimských krajín. Okrem toho sa v ekonomickej oblasti predpokladá okrem ďalších stimulov aj predĺženie moratória na splácanie študentských pôžičiek, či vysťahovania z nehnuteľnosti v prípade neplatenia hypotéky.
 • Finálne čísla inflácie z eurozóny za december potvrdili plytkú defláciu už piaty mesiac v rade, a to na úrovni -0,3 percenta medziročne. Jadrová inflácia sa pritom už štvrtý mesiac v rade drží na medziročnej báze na 0,2 percentách, čo je historické minimum. Podpisuje sa pod to najmä koronašok.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes je síce zasadnutie ECB, no nemalo by priniesť žiadne nové opatrenia a ani nijako zásadnejšie ovplyvniť trhy. Malo by ísť o non-event, keďže už v decembri ECB predĺžila a zvýšila objem PEPP programu. Zaujímavé by mohli byť len vyjadrenia šéfky ECB ohľadne silného eura.
 • V Spojených štátoch budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Okrem toho budú publikované aj decembrové dáta zo stavebného trhu v podobe začatej výstavby a vydaných stavebných povolení ako aj januárový prieskum Philadelphia Fedu Manufacturing Index.
 • Z eurozóny popoludní dorazí rýchly odhad spotrebiteľskej dôvery za január, ktorá by mala pokračovať v klesaní v dôsledku ďalšej vlny koronavírusu.

Zaujalo nás

Akcie krachujúcej firmy lámu rekordy

Americký predajca videohier a elektroniky Gamestop, musel minulý rok natrvalo zavrieť stovky svojich predajní. Spoločnosť je dlhodobo v strate a veriteľom dlží takmer pol miliardy dolárov. Aj napriek týmto skutočnostiam má na burze za sebou najúspešnejší týždeň vo svojej histórii. Dôvod je vskutku pozoruhodný. Cenu akcií dokázali za posledný týždeň zdvojnásobiť amatérski investori, ktorí sa dohodli na populárnom internetovom fóre Wallstreetbets, na sociálnej sieti Reddit, že vzájomným povzbudzovaním a vychvaľovaním odstavia z trhu „short sellery“, ktorí vo veľkom špekulovali na pokles cien akcií. To sa im nakoniec nevyplatilo, nakoľko od minuloročného augusta sa cena zdvihla až 10-násobne.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.