Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Americké akciové trhy v piatok rástli, keď sa investori zameriavali na postupné znižovanie reštriktívnych opatrení v súvislosti s koronavírusom a reštart ekonomík. Plusom boli správy o povzbudivých výsledkoch lieku Remdesivir od firmy Gilead na ochorenie COVID-19.
 • ECB chce vytvoriť „zlú banku“, kde by boli presunuté toxické nesplácané úvery komerčných bánk.
 • Ropa WTI sa obchoduje pod 20-dolárovou hranicou, keď ani dohoda OPEC+ nedokáže vybalansovať trh.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie pokračovali vo svojej rally a v závere týždňa vystúpili na týždňové a dokonca i mesačné maximá. Trh posilňoval na vlne optimizmu Trumpom plánovaného postupného uvoľňovania americkej ekonomiky. Sentimentu pomohla aj povzbudzujúca správa o sľubných výsledkoch experimentálneho lieku Remdesivir u pacientov s ochorením Covid-19. Eufória zatienila aj správy o kontrakcii čínskej ekonomiky, ktorá sa v prvom kvartáli prepadla o 6,8 percenta, čo bol jej prvý kvartálny pokles od zverejňovania štatistiky v roku 1992. Index Dow Jones si v piatok pripísal 2,99 percenta na 24 242 bodov, širší index S&P 500 vzrástol o 2,68 percenta a technologický index Nasdaq Compisite si pripísal len 1,38 percenta na 8 650 bodov, keď z hlavných akciových titulov ako Amazon a Netflix investori vyberali zisky po predchádzajúcom robustnom raste. Vývoj spoza Atlantiku kopírovali aj európske akcie, ktoré výrazne posilňovali v nádeji, že v najviac postihnutých častiach Európy už epidémia koronavírusu kulminuje a to najhoršie je už za nami. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 sa zvýšil o 2,63 percenta na 333,47 bodu. Britský FTSE 100 pridal 2,82 percenta na 5 786 bodov a nemecký DAX vzrástol dokonca až o 3,15 percenta na 10 625 bodov.

Dlhopisové trhy 

Trumpove kroky na opätovné otvorenie americkej ekonomiky a nádej na objavenie účinného lieku na liečbu Covid-19 pomohli zastaviť prepad výnosov bezpečne vnímaných amerických aj nemeckých štátnych dlhopisov. V odraze amerických výnosových kriviek pomohol aj aktívny Fed, ktorý čiastočne obmedzil svoj program kvantitatívneho uvoľňovania, keď tempo nákupu dlhopisov znížil z 30 na 15 miliárd dolárov denne. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA sa zvýšil o štyri bázické body na 0,65 percenta a dlhopisov Nemecka o jeden bázický bod na -0,47 percenta. Problémom v Európe sú vysoké rizikové prirážky talianskych dlhopisov, kde trh v zásade vie, že bez externej pomoci je krajina de facto v bankrote. Pri živote ju drží iba ECB.

Komoditné trhy

Akciová rally a zníženie objemu nákupu dlhopisov zo strany Fedu pôsobilo negatívne na cenu zlata, ktorá poklesla o 2,15 percenta pod 1 700 dolárovú hranicu na 1 694 dolárov za uncu. Ropa WTI klesla na nové 18-ročné minimum, tesne nad 18 dolárov, keď ropný trh nedokáže absorbovať prebytok ponuky komodity v čase kolabujúceho dopytu po energii spôsobeného koronavírusom a jeho dopadom na globálnu ekonomiku. Severomorská ropa Brent si pripísala 0,93 percenta a uzatvárala nad 28 dolármi.

Devízové trhy

Na devízovom trhu oslaboval americký dolár, ktorého rast zabrzdil apetít investorov k rizikovejším aktívam, čo sa prejavilo na posilňovaní emerging mien. Darilo sa aj euru, ktorému výraznejšie neuškodilo ani marcové prudké spomalenie rastu spotrebiteľských cien v eurozóne.

Dôležité ekonomické správy:

 • Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že rokovania jeho republikánov s demokratmi ohľadne navýšenia pomoci pre malé firmy sa blížia do cieľa. Pôvodný program pomoci s veľkosťou 350 miliárd dolár sa vyčerpal a je zrejmé, že malé podniky budú potrebovať ďalšie záchranné laso.
 • Čínske ministerstvo financií oznámilo, že emituje špeciálne dlhopisy v objeme vyše 140 miliárd dolárov na podporu budovania infraštruktúry. Čína sa snaží podporiť ekonomiku po odznení problémov s koronavírusom.
 • Pred blížiacim sa stretnutí lídrov EÚ vo štvrtok sa začínajú objavovať rôzne správy o tom, ako pomôcť ekonomike. Cez víkend sa objavil vo Finacial Times článok o tomu, že ECB chce, aby vznikla na úrovni eurozóny tzv. zlá banka, do ktorej by boli prevedené nesplácané úvery komerčných bánk. Cieľom je uľaviť bankám, aby pri očakávanom raste nesplácaných úverov nezamrzol s nimi trh v kritickom čase. Návrh ECB čelí opozícii Európskej komisie, keďže by to porušilo pravidlá hospodárskej súťaže. Tá môže byť poskytnutá až po tom, ako si straty „odskáču“ vlastníci kapitálu či majitelia dlhopisov. Pred rokovaním lídrov sa stále široko špekuluje, akým spôsobom bude financovaný pripravovaný fond obnovy, pričom Taliansko či Španielsko tlačia na emisiu spoločných eurobondov.
 • Registrácie nových osobných automobilov v EÚ v marci klesli na medziročnej báze o 55 percent, čo len ilustruje, ako ekonomika a spotreba zamrzla pre neistotu okolo koronavírusu. Pritom možno očakávať, že aprílové čísla budú ešte horšie.
 • V piatok boli zverejnené aj finálne čísla inflácie z eurozóny za marec, ktorej tempo sa pre ekonomický pád spomalilo na 0,7 percenta medziročne z 1,2-percentného tempa. Medzimesačná dynamika ostala nezmenená na 0,5-percentnej úrovni.
 • Index predstihových ukazovateľov z USA za marec klesol na -6,7 percenta z 0,1 percenta vo februári, čo ide takisto na konto koronavírusu.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.
 • V Spojených štátoch sa naplno rozbehne výsledková sezóna za prvý kvartál.

Zaujalo nás:

Trh s umením prekvapivo poklesol

Svetový trh s umením a starožitnosťami v minulom roku prekvapivo poklesol o päť percent na 64,1 miliardy dolárov. Minuloročný pokles nesúvisí s útlmom dopytu, ale skôr s krátkodobým útlmom ponuky diel v najdrahšom segmente nad 10 miliónov dolárov. Trhu s umením tak ako aj v predchádzajúcich rokoch dominujú Spojené štáty, Veľká Británia a Čína, ktorých trhový podiel predstavuje až 82 percent.

Komentár portfólio manažéra k fondom:

J&T Bond

Situácia na finančných trhoch sa v ostatných dňoch ďalej zlepšovala. Investori s blížiacim sa vrcholom šírenia vírusu Covid-19 v jednotlivých krajinách a za masívnej podpory centrálnych bánk a vládnych stimulov mali optimistickejšiu náladu a využili predchádzajúci pokles cien aktív na nákup. Fond taktiež pokračoval na ceste nahor z predošlého cenového dna, ktoré zaznamenal v marci, aktuálne sa od toho momentu nachádza už o 3,6 % vyššie, a pritom jeho výnos do splatnosti sa pohybuje okolo 7 %. Fond teda ponúka stále veľmi atraktívnu investičnú príležitosť.

J&T Profit

Situácia na finančných trhoch sa v ostatných dňoch ďalej zlepšovala. Akciové trhy od 23. marca smerovali výrazne nahor. Mnohé americké akciové indexy sa dostali do blízkosti predchádzajúcich historických vrcholov vďaka masívnej podpore likvidity dodávanej centrálnymi bankami a optimizmu investorov z prijatých fiškálnych balíčkov vlád, plánov opäť otvoriť ekonomiky a blížiaceho sa vrcholu nákazy vírusu Covid-19. Predchádzajúci prepad akciových trhov tak poskytol investorom vhodnú príležitosť na nákup pre budovanie dlhodobej pozície a stále ju poskytuje. Dlhopisy obsiahnuté vo fonde majú tiež veľmi atraktívny výnos do splatnosti, preto súčasná doba vytvára vhodný okamih pre vybudovanie dlhodobej pozície. Výnos do splatnosť portfólia fondu sa pohybuje v okolí 7 % a kupónový vynos v okolí 4 %.

J&T Select

Akciové trhy od 23. marca smerovali výrazne nahor. Mnohé americké akciové indexy sa dostali do blízkosti predchádzajúcich historických vrcholov vďaka masívnej podpore likvidity dodávanej centrálnymi bankami a optimizmu investorov z prijatých fiškálnych balíčkov vlád, plánov opäť otvoriť ekonomiky a blížiaceho sa vrcholu nákazy vírusu Covid-19. Predchádzajúci prepad akciových trhov tak poskytol investorom vhodnú príležitosť na nákup pre budovanie dlhodobej pozície a stále ju poskytuje. Dlhopisy obsiahnuté vo fonde majú tiež veľmi atraktívny výnos do splatnosti, preto súčasná doba vytvára vhodný okamih pre vybudovanie dlhodobej pozície.

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.