Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street ustúpila z rekordných maxím po tom, ako 10-ročný americký výnos prekročil métu 1,7 percenta a posunul sa na 14-mesačné maximá. Výrazne strácali predovšetkým rastové technologické akcie s vysokými valuáciami. Technologický index Nasdaq Composite klesol až o tri percentá.
 • Ropa klesla až o osem percent v reakcii na rast jej amerických komerčných zásob a obavy zo slabého dopytu, pre pomalosť očkovania proti COVIDu-19 v Európe a ostatné pozastavenie procesu vakcinácie vakcínami AstraZeneca.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie včera výraznejšie zostúpili zo svojich rekordných maxím. K poklesu prispel obnovený rast výnosov na štátnych dlhopisoch, ktorý si opäť odniesli technológie, ktorých súhrnný index Nasdaq Composite stratil až tri percentá. Sledovať sme tak mohli opäť rotáciu do cyklických titulov, hlavne z bankového sektora. So strmhlavým pádom cien ropy sa nedarilo ani energetickému sektoru. Nervozitu priživili tiež obavy zo šírenia koronavírusu naprieč Európou a prekvapivo zhoršená situácia na domácom trhu práce. Blue chips index sa tak znížil o 0,46 percenta a širší S&P 500 sa prepadol až o 1,48 percenta. Európske akcie z časových príčin zobali holubičiemu Fedu z ruky až včera a pripisovali si tak ďalšie dôležité zisky. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 0,4 percenta, britský FTSE 100 s podporou Bank of England, ktorá podľa očakávaní ponechala svoju menovú politiku nezmenenú a naznačila, že nemá úmysel skoro zvyšovať sadzby, pridal 0,25 percenta a nemecký DAX ťahaný automobilkami posilnil až o 1,23 percenta, na nové rekordné maximum 14 775 bodov.

Dlhopisové trhy

Napriek stredajšiemu holubičiemu Fedu začali výnosy amerických dlhopisov znovu rásť, čo naznačuje, že i cez optimistické signály o udržaní vysokej menovej podpory centrálnou bankou, začal trh opäť raz viac riešiť inflačné očakávania a rast cenovej hladiny. Americká desiatka sa v priebehu dňa vyšplhala až na najvyššie úrovne od januára 2020 1,75 percenta, tridsiatka dokonca atakovala maximá z augusta 2019 na úrovni 2,5 percenta. O poznanie slabší nárast prebehol v Európe, kde výnosy v jadre eurozóny vzrástli zhruba o tri bázické body.

Komoditné trhy

Posilňujúci dolár a rastúce výnosy na dlhopisoch zobrali vietor z plachiet zlatu, ktoré pokleslo o pol percenta na 1 735 dolárov. Najhorší deň za ostatné štyri mesiace prežila ropa, ktorá utŕžila až osempercentné straty. Prispeli k tomu rastúce zásoby komodity v USA, ale hlavne obavy z pomalšieho oživovania ekonomík pod vplyvom problémov s vakcínou AstraZeneca a sprísňovania karanténnych opatrení v krajinách Európy. Severomorský benchmark Brent sa tak zosunul na 62,5 dolárov a americká ľahká ropa WTI pod 60 dolárov za barel.

Devízové trhy

Z obnovenej nervozity na trhoch a vyšších výnosov amerických dlhopisov ťažil dolár, ktorý voči euru vymazal takmer všetky stredajšie straty a vrátil sa na dostrel hranice 120 centov. V posilňovaní mu nebránil ani prekvapivý nárast žiadostí o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera mala zasadnutie britská centrálna banka Bank of England, ktorá nezmenila nastavenie menovej politiky a ani parametre kvantitatívneho uvoľňovania, a podobne ako Fed, nie je ani príliš nervózna z ostatného rastu výnosov na dlhopisových trhoch a rastu očakávaní ohľadne skorého zvyšovania úrokových sadzieb. V skutku vyhlásenie po zasadnutí hovorí o tom, že rast výnosov reflektuje len optimizmus trhov a finančné podmienky sú v zásade nezmenené. Banka jasne naznačila, že nemá zámer skoro zvyšovať úrokové sadzby, minimálne kým nebude jasné, že nastal významný progres pri znížení voľných kapacít ekonomiky a kým nebude udržateľným spôsobom dosiahnutá dvojpercentná inflácia. Konštruktívny výhľad banky ohľadne ekonomického rastu zároveň znižuje pravdepodobnosť toho, že by mohla pristúpiť k záporným sadzbám.
 • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA prekvapujúco za ostatný reportovací týždeň stúpli na 770-tisíc zo 725-tisíc v predchádzajúcom období. A aj pokles pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa spomalil na 4,12 milióna z 4,14 milióna. Išlo o slabšie čísla ako čakal trh.
 • V USA bol včera zverejnený aj index predstihových ukazovateľov- tzv. Leading Index za marec, ktorý rástol o 0,2 percenta po 0,5-percentnej dynamike vo februári.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené marcové dáta spotrebiteľskej dôvery podľa Gfk z Veľkej Británie, ktorá sa zlepšila na -16 bodov z februárových -23 bodov. Pochopiteľne za tým stojí najmä fakt, že koronavírus v krajine ustupuje a to najmä vďaka procesu očkovania.
 • Ráno boli zverejnené aj dáta indexu cien výrobcov z Nemecka za február, ktorý potvrdil odraz inflačných tlakov, keď na medziročnej báze rástol o 1,9 percenta po 0,9 percentnom raste v januári. Ide o najrýchlejšie tempo rastu od mája 2019.
 • Okrem toho dnes nebudú zverejnené už žiadne podstatnejšie makrodáta.

Zaujalo nás

Rekordné tempo vstupu firiem na burzy

Z pohľadu celkovej hodnoty vstupujúcich firiem na burzy mieria svetové kapitálové trhy k najlepšiemu kvartálu v histórii, keď podľa agentúry Bloomberg spoločnosti na celom svete upísali do polovice marca svoje akcie za rekordných 162,4 miliardy dolárov. Pritom za prvý, ešte nepandemický kvartál minulého roka to bolo „len“ 37,2 miliardy dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.