Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Na európskych finančných trhoch panovala v pondelok mierne optimistická nálada za čím stál lepší ako očakávaný rast HDP v Číne za štvrtý štvrťrok 2020 ako aj zlúčenie automobiliek PSA - Peugeot Citroen a FCA - Fiat Chrysler Automobiles do spoločnosti Stellantis.
 • Obchodovanie bolo vo všeobecnosti pokojné, keď bol v USA štátny sviatok - Deň Martina Luthera Kinga.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Na americkej Wall Street sa z dôvodu osláv Dňa Martina Luthera Kinga neobchodovalo. Sviatok v zámorí pribrzdil aj obchodovanie v Európe, kde si akcie pripísali po slabom začiatku len mierne zisky. K rastu prispeli čísla z čínskej ekonomiky, ktorá v minulom roku síce rástla najpomalším tempom za ostatných 44 rokov, avšak podarilo sa jej to asi ako jedinej z veľkých ekonomík v priebehu pandémie koronavírusu. Investori zostávajú opatrní, či pomalé očkovanie a pretrvávajúce uzávery nenarušia návrat ekonomiky do normálu. Paneurópsky index STOXX Europe 600 vzrástol o 0,2 percenta na 408,68 percenta a nemecký DAX posilnil o 0,44 percenta na 13 848,35 bodov. Výnimkou bol britský FTSE 100, ktorý sa znížil o 0,22 percenta na 6 720,65 bodov.

Dlhopisové trhy

Predĺžený víkend si užívali investori aj na zámorskom dlhopisovom trhu. Situácia v Európe bola pokojná, kde s ústupom rizikovej averzie a zlepšenou kondíciou akcií prevládal nezáujem o bezpečné štátne dlhopisy, čo sa pretavilo do mierneho rastu ich výnosových kriviek.

Komoditné trhy

Zlato sa po prvotnom poklese na minimá zo začiatku decembra dokázalo pozviechať a vďaka oslabujúcemu doláru nakoniec pridalo pol percenta na 1838 dolárov. Na pretrvávajúcu nervozitu okolo koronavírusu a jeho rýchle šírenie vo svete, ktoré ohrozuje oživujúci sa dopyt po energii a palivách, dopláca ropa, ktorá včera stratila pol percenta. Americká ropa WTI sa aktuálne drží na 52 dolároch a severomorský benchmark Brent sa vrátil pod úroveň 55 dolárov.

Devízové trhy

V prázdninovom móde ustúpil dolár zo svojho štvortýždňového maxima voči konkurencii. Pozornosť investorov sa presúva na politiku nastupujúceho prezidenta Joe Bidena, ktorý by sa na rozdiel od svojho predchodcu Donalda Trumpa nemal stavať proti sile dolára. S rastúcim rizikovým apetítom sa darilo euru, ktoré voči americkej mene posilnilo o 0,2 percenta na 1,208 EUR/USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Po rely z úvodu roka a prepisovaní historických maxím nielen na Wall Street akciové trhy v ostatných dňoch len stagnujú. Investori sa zamýšľajú po prudkom vyše dvojmesačnom raste od objavenia vakcíny na COVID-19 nad vysokými valuáciami a nad nedávnym rastom úrokových sadzieb. K slovu sa dostáva „sell the news“ po tom, ako establisment nového amerického prezidenta Joea Bidena predstavil ďalší fiškálny stimulačný balík. Navyše, do popredia vystupujú ďalšie protivetry konštruktívne nálady v podobe rýchlo sa šíriaceho koronavírusu a relatívne pomalého procesu vakcinácie proti nemu. Hoci v najbližších dňoch môže prísť zdravá korekcia a výber ziskov pri rizikových aktívach predpokladáme, že nakoniec medzi investormi prevládne fakt, že nastáva viac-menej synchronizovaný odraz globálnej ekonomickej aktivity pri očakávaní konca koronakrízy vďaka objaveniu vakcíny na COVID-19 a postupujúcej vakcinácie populácie. Nápomocná bude naďalej vysoko uvoľnená menová ako aj fiškálna politika pri poklese najrôznejších geopolitických rizík, keď odznela neistota okolo amerických prezidentských volieb a volieb do Kongresu, brexitu či obchodných vojen. Ani rast úrokových sadzieb nebude problémom, ak bude postupným a bude ťahaný rastom inflačných očakávaní a zlepšovania sa ekonomík. Myslíme si, že Wall Street bude v tomto roku preto ďalej prepisovať historické maximá a je len otázkou času, kedy sa kľúčový index S&P 500 prehupne cez métu 4000, pričom najviac by sa malo dariť cyklickým a hodnotovým akciám.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno boli zverejnené finálne čísla inflácie z Nemecka za december, ktoré potvrdili, že ceny klesajú štyri (národná metodika) resp. päť mesiacov (harmonizovaná metodika) po sebe.
 • V Európe sa budú trhy sústreďovať najmä na zverejnenie prieskumu nálady medzi nemeckými finančníkmi za január podľa ZEW, kde sa predpokladá, určité zlepšenie sentimentu, hoci zložka súčasnej situácie sa zrejme zhorší v dôsledku koronavírusu.
 • Na radare trhov bude aj vývoj v Taliansku, ktoré sa zmieta vo vládnej kríze, keď juniorná koaličná strana Italia Viva bývalého premiéra Mattea Renziho odskočila od vlády pre nesúhlas s plánovaným využitím prostriedkov z fondu obnovy. Podarilo sa jej získať dôveru v dolnej komore parlamentu a dnes prebehne hlasovanie aj v Senáte, kde by ju mohla získať tiež, čo znamená, že predčasné voľby by nemuseli nakoniec byť hlavným scenárom.
 • V USA budú investori pozorne počúvať vystúpenie novej ministerky financií a bývalej šéfky Fedu Janet Yellenovej v Senáte.
 • V plnom prúde sa rozbieha korporátna výsledková sezóna za štvrtý kvartál.

Zaujalo nás

Skokový nárast cien diamantov

Najväčší svetový producent diamantov De Beers pristúpil k najvyššiemu zvýšeniu cien drahých kameňov za niekoľko rokov. Zvýšené ceny zhruba o päť percent sa týkajú kameňov väčších ako jeden karát. Dôvod zvýšenia cien je prekvapivo silné oživenie trhu po ochromení, ktoré na jar spôsobila pandémia koronavírusu, rastúci dopyt z USA a Číny pred Vianocami a nedostatok zásob u sprostredkovateľov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.