Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street sa posunula na nové historické maximá po tom, ako Fed naznačil ponechanie nulových sadzieb podľa dot plot grafu do roku 2023 pri zlepšení prospektov rastu ekonomiky.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Stredajšie obchodovanie na Wall Street sprevádzala nervozita okolo výsledku zasadnutia Fedu. Stúpajúce výnosy na dlhopisoch si odniesli technológie, ktoré spočiatku strácali aj viac ako jedno percento. Nakoniec však všetko dopadlo k radosti býkov a indexy zamierili do zelených teritórií na nové rekordy. Americká centrálna banka potvrdila nastavenie menovej politiky, pričom výrazne zlepšila odhad tohtoročného rastu ekonomiky na 6,5 percenta. Takýmto raketovým tempom nerástla ekonomika od čias, keď bol v úrade ešte Ronald Reagan. Napriek zlepšenému hospodárskemu výhľadu a rastúcej inflácii Fed tiež prisľúbil, že bude podporovať ekonomiku mimoriadne nízkymi úrokovými sadzbami až do roku 2023.

Sumárne si index Dow Jones pripísal 0,58 percenta, širší index S&P 500 pridal 0,29 percenta a technologický Nasdaq stúpol o 0,4 percenta. Európske akcie vyčkávajúce na udaný smer Fedu prešľapovali celý deň na mieste. Paneurópsky index STOXX Europe 600 stratil 0,6 percenta, britský FTSE 100 až 0,6 percenta, zatiaľ čo nemecký DAX posilnil o 0,27 percent. Zaujala rely nemeckých automobiliek BMW a Volkswagen. Tú vyhrala s takmer 16 percentným rastom druhá menovaná, ktorá sa zároveň stala najhodnotnejšou spoločnosťou v nemeckom benchmarku.

Dlhopisové trhy

Posilnený holubičí postoj Fedu a jeho pokračujúca uvoľnená menová politika nakoniec stiahli výnosy amerických dlhopisov z 14-mesačných maxím, kam vystúpili v úvode obchodovania v obavách, ako Fed zareaguje na rastúcu infláciu. Americká desiatka sa tak dlho neudržala na dostrel 1,7 percentnej hranici, aj keď zakončila deň o dva a pol bázického bodu vyššie na 1,65 percente. Obdobným tempom rástli aj výnosy v Európe, kde sa nemecká desiatka vrátila na -0,3 percenta.

Komoditné trhy

S oslabujúcim sa dolárom vzrástlo zlato o 0,8 percenta na dvojtýždňové maximum 1 745 dolárov. Ropa klesala piaty deň za sebou, i keď väčšinu strát spôsobených nárastom amerických zásob v minulom týždni o 2,4 milióna barelov dokázala zmazať. Americká ľahká ropa WTI poklesla o 0,3 percenta na 64,6 dolárov a severomorský benchmark ropa Brent stratila 0,5 percenta na 68 dolárov za barel.

Devízové trhy

Na výrazne optimistickejší Fed ohľadne rastu americkej ekonomiky a súčasné nezvyšovanie sadzieb do roku 2023 podľa dot plot grafu, čo zlepšilo ochotu podstupovať riziko negatívne reagoval americký dolár, ktorý výrazne strácal voči širokej konkurencii. Situáciu využilo euro, ktoré voči nemu posilnilo o 0,7 percenta na takmer 120 centov. Výraznejšie to neovplyvnila ani už druhý mesiac oživujúca sa inflácia v eurozóne po polročnej stagnácii cien.

Dôležité ekonomické správy

 • Hlavnou udalosťou stredy bol koniec dvojdňového zasadnutia Fedu, ktorý nastavenie menovej politiky nezmenil a naznačil podľa dot plot grafu, že úrokové sadzby bude držať na nulových úrovniach až do roku 2023. Fed súčasne výrazne zlepšil odhad rastu ekonomiky na tento rok na 6,5 percenta (z decembrových 4,2 percenta) a súčasne zlepšil projekciu trhu práce, keď očakáva, že miera nezamestnanosti klesne na 4,5 percenta (vs. 5,0 percenta z decembra) a následne na 3,5 percenta v roku 2023. Zvýšil síce aj odhad rastu inflácie v tomto roku na 2,4 percenta (z decembrových 1,8 percenta) a jadrovej inflácie na 2,2 percenta (z decembrových 1,8 percenta) no pre roky 2022 a 2023 vidí spomalenie tempa jej rastu. Navyše na tlačovej konferencii šéf banky Jay Powell povedal, že dočasný odraz inflácie nie je dôvodom na zvyšovanie sadzieb, špeciálne pri novej stratégii inflačného priemerovania. Powell pritom zopakoval, že stále nie je čas na diskusiu o redukcii tempa kvantitatívneho uvoľňovania. Ide v podstate o zlatovlasý výsledok zasadnutia Fedu pre trhy: dlho nebude zvyšovať sadzby, zlepšuje odhad rastu ekonomiky a neočakáva ustrelenie inflácie, pričom jej ostatný rast popisuje ako dočasný.
 • Z makrodát boli včera zverejnené štatistiky z amerického realitného trhu. Vydané stavebné povolenia klesli za február medzimesačne o 10,7 percenta po 10,8-percentnom raste v januári. Stále sa však pohybujú tesne pod 1,7 miliónmi v blízkosti rekordných januárových úrovní. Začatá výstavba takisto klesla o 10,3 percenta a dosiahla 1,4 milióna, čo takisto príliš nezaostáva za rekordnými úrovňami.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Trhy budú pozorne sledovať centrálne banky. Jednak má vystúpenie prezidentka ECB Christine Lagardová, a jednak dnes zasadá aj Bank of England.
 • Z makrodát budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA spolu s marcovým prieskumom Philly Fed Manufacturing Indexom februárovým indexom predstihových ukazovateľov- Leading Indexom. 

Zaujalo nás

Unikátna miska z garážového výpredaja

Vysoko nad odhadovanú čiastku sa v dražbe aukčnej siene Sotheby´s vyšplhala čínska porcelánová miska, ktorú jej majiteľ získal v garážovom výpredaji za 35 dolárov. Ukázalo sa, že ide o vzácny čínsky artefakt z 15. storočia z ranej éry dynastie Ming a na svete je zachovaných len sedem takýchto misiek. Jej cena sa tak nakoniec vyšplhala na 722 tisíc dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.