Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Kurz Bitcoinu včera počas dňa rástol o viac ako 10 percent a pokoril hranicu 23 tisíc dolárov, čím úspešne pokračuje vo svojej rely, keď prekonáva svoje historické maximá.
 • Globálny sentiment investorov ťaží z vývoja vakcíny a začatia očkovania proti covidu vo svete, nádejí na fiškálnu pomoc v USA, snahy dosiahnuť brexit s obchodnou dohodou a extrémne uvoľnenej monetárnej politiky centrálnych bánk vo svete. Výsledkom toho je obrovský záujem o rizikové aktíva, na čo doplácajú bezpečné prístavy.
 • Očkovanie proti koronavírusu by malo v krajinách Európskej únie začať hneď po Vianociach 27. decembra. Začatie vakcinácie je podmienené schválením vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech Európskou agentúrou pre liečivá EMA, ktorá by to chcela stihnúť do pondelka.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie v pokojnom obchodovaní opäť prepisovali svoje historické maximá. Sentiment stále podporujú rovnaké témy, hlavne optimizmus investorov, že sa podarí schváliť balík koronapomoci v Kongrese, ale i vývoj okolo vakcíny proti covidu, ktorá by mala pomôcť vyhrať nad pandémiou a neutíchajúca uvoľnená menová politika Fedu. Náladu nenarušili ani slabšie makrodáta, ktoré naznačili že americký trh práce je ešte stále krehký a pomerne silno reaguje na nové reštriktívne opatrenia počas tretej vlny pandémie v USA. Celkovo index Dow Jones stúpol o 0,49 percenta na 30 303 bodov, širší index S&P 500 pridal 0,58 percenta na 3722 bodov a technologický index Nasdaq Composite sa zvýšil o 0,84 percenta na 12 764 bodov. Štvrtý deň v rade rástli európske akcie, ktoré sa pohybujú na svojich 10-mesačných maximách. Optimizmus na trhu podporila Bank of England, ktorá ponechala po vzore Fedu svoju menovú politiku nezmenenú. Pozitívnym faktorom je aj postupné rozširovanie očkovania proti covidu do ďalších krajín. V EÚ by sa malo začať očkovať už po Vianociach. Sumárne Paneurópsky index STOXX Europe 600 pridal 0,3 percenta na 397 bodov, britský FTSE 100 sa ako jediný znížil o 0,3 percenta na 6 551 bodov a nemecký DAX posilnil o 0,75 percenta na 13 667 bodov.

Dlhopisové trhy

Vo všeobecnom optimizme aj pokračovali v raste výnosy amerických štátnych dlhopisov, avšak ten bol tlmený slabými makrodátami, predovšetkým zhoršujúcou sa situáciou na trhu práce. Americký 10-ročný výnos vzrástol o necelé dva body na 0,93 percenta. Európa kopírovala vývoj v zámorí, čím korigovala prudký stredajší rast výnosov.

Komoditné trhy

Zlato na pozadí slabého dolára neúnavne rastie. Včera pridalo cez percento a uzavrelo na šesťtýždňovom maxime, tesne pod 1900 dolárovou hranicou. Ropa v nádeji z oživujúceho sa globálneho dopytu po energii a palivách, posúva svoje deväťmesačné maximá nad 50 dolárovou hranicou. 

Devízové trhy

Americký dolár pokračoval vo svojom poklese aj vo štvrtok a voči konkurencii po prvý krát od apríla 2018 poklesol dolárový index pod úroveň 90 bodov. Pozornosť investorov sa sústredí na rokovania o nových opatreniach na podporu americkej ekonomiky a posun v rozhovoroch o budúcej podobe obchodných vzťahov medzi EÚ a Britániou. Nádej na úspech v oboch prípadoch zvyšuje záujem investorov o rizikovejšie meny a naopak podkopáva práve dolár. Tomu uškodila aj zhoršujúca sa situácia na americkom trhu práce, kde minulý týždeň opäť vzrástol počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti. Protipólom k doláru je euro, ktorému neuškodili ani pretrvávajúce deflačné tlaky v eurozóne.

Dôležité ekonomické správy

 • Eurozóna je aj naďalej v deflácii. Spotrebiteľské ceny v krajinách platiacich eurom v novembri poklesli medzimesačne aj medziročne o 0,3 percenta. Jadrová inflácia rástla bez zmeny 0,2 percentným tempom.
 • Britská centrálna banka Bank of England na svojom decembrovom zasadnutí jednohlasne rozhodla o ponechaní základnej úrokovej sadzbe na minime 0,1 percenta. Program nakupovania aktív zostal na novembrovom navýšení na objeme 895 miliárd libier. 
 • V USA s treťou vlnou pandémie postupne klesá ekonomická aktivita, čo potvrdili aj čiastkové indexy priemyselnej aktivity. V Oblasti Philadelphie sa aktivita znížila z 26,3 na 11,1 bodu, pričom sa očakával menej strmý pokles na 20 bodov. Rovnako na tom bola aj aktivita v Oblasti Kansasu, ktorá poklesla z 20 na 12 bodov.
 • Počet vydaných stavebných povolení v USA v novembri vzrástol nad očakávania o 6,2 percenta, zatiaľ výstavba spomalila z 6,3 percentného rastu na 1,2 percenta. 
 • V minulom týždni požiadalo o podporu v nezamestnanosti 885 tisíc nových žiadateľov, pričom trh očakával pokles na 800 tisíc. Počet pokračujúcich žiadosti mierne poklesol z 5,7 na 5,5 milióna.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes budú v Európe zverejnené maloobchodné tržby v Británii za november, ktoré by mali potvrdiť pokles spotrebiteľského sentimentu. V Nemecku bude zverejnená nálada podnikateľov podľa inštitútu Ifo za december, ktorá by sa mala síce zhoršiť, ale katastrofálne čísla z jari neočakávame. Z USA žiadne výraznejšie makrodáta neočakávame.

Zaujalo nás

Dizajnové očkovacie pavilóny

Ani pandémia nezdolala umeleckého ducha Apeninského polostrova a taliani pojali covid štýlovo. V centrách svojich miest postavia poldruha tisíca dizajnových očkovacích pavilónov. Pavilón od architekta Stefana Boeriho má drevenú konštrukciu potiahnutú textíliou, ktorú zdobí obraz prvosienky, čo má byť symbol regenerácie a znovuzrodenia.    

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.