Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Geopolitická nervozita okolo Ukrajiny opäť rastie. Na trhoch sa objavovali správy, že Rusko nesťahuje svoje jednotky z blízkosti ukrajinských hraníc ale robí presný opak, hoci jeho predstavitelia to popierajú.
 • Wall Street sa včera odrazila z ukrajinskej nervozity po tom, čo zverejnenú zápisnicu Fedu prijala ako decentne jastrabiu, s naznačením neochoty bankárov príliš rýchlo zvyšovať sadzby.
 • Ropa sa obchodovala s mimoriadnou volatilitou. Najskôr prudko rástla, keď Spojené štáty a NATO signalizovali, že ruské vojská sa nielenže nesťahujú z ukrajinských hraníc, ale počet jednotiek sa ešte zvyšuje a zaujímajú útočné postavenie. Večer však strácala v reakcii na optimizmus okolo dosiahnutia dohody okolo iránskeho jadrového programu.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Zatiaľ čo v utorok sa trh uspokojil s údajným odsunom časti ruských síl z ukrajinskej hranice, včera tento vývoj dementovali predstavitelia NATO aj USA. Nervozita z bezpečnostnej hrozby je tak čiastočne späť, čo zo začiatku škodilo predovšetkým akciám. Wall Street však s pomocou Fedu vymazala úvodné straty a zavrela bez výraznejších zmien. Zápis z posledného zasadnutia menového výboru americkej centrálnej banky odhalil, že jeho členovia sú za rýchle ukončenie programu nákupu aktív a zvýšenie sadzieb už na marcovom zasadnutí. Zároveň očakávajú rýchlejšie zvyšovanie sadzieb ako tomu bolo naposledy v roku 2015. Pri sprísňovaní menovej politiky sa však budú riadiť podľa aktuálneho vývoja ekonomických podmienok a svoj postoj budú prehodnocovať na každom zasadnutí. Trh tak začal kalkulovať, že odhodlanie Fedu zvyšovať sadzby nie je tak silné ako sa očakávalo, čo vrátilo späť do hry kupcov. Celkovo Dow Jones klesol o 0,16 percenta, širší index S&P 500 vzrástol o 0,09 percenta a technologický Nasdaq Composite sa znížil o 0,11 percenta. Výrazne lepšie sa nedarilo ani európskym akciám, keď investorov nepotešili zverejnené dáta, podľa ktorých v závere roka spomalilo tempo rastu európskej priemyselnej výroby a vo Veľkej Británii zrýchľuje inflácia na najvyššie hodnoty za ostatných 30 rokov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o 0,04 percenta, britský FTSE 100 stratil 0,07 percenta a nemecký DAX oslabil až o 0,28 percenta.

Dlhopisové trhy

Menej jastrabí tón Fedu, ktorý poslal pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb v marci o 50 bodov pod 50 percent, spôsobil stagnáciu amerických výnosových kriviek. 10-ročný výnos klesol o pol bázického bodu a drží sa úrovne 2,04 percenta. S pretrvávajúcim geopolitickým napätím na Ukrajine mierne poklesli výnosy v jadre eurozóny.

Komoditné trhy

Prívetivejší Fed, ktorý pravdepodobne nebude pri sprísňovaní svojej menovej politiky až taký agresívny ako sa pôvodne predpokladalo, doľahol na americký dolár aj výnosy, z čoho ťažilo zlato, ktoré sa ustálilo na osemmesačnom maxime 1875 dolárov. Pretrvávajúca hrozba konfliktu na Ukrajine spočiatku priala rope, ktorá však svoje zisky neudržala, vymazala zhruba dve percentá a zo svojich sedemmesačných maxím poklesla až k 90 dolárovej hranici. Dôvodom je snaha USA dostať na trh iránsku ropu, ktorá by pomohla utlmiť rast cien a inflačné tlaky. Že sa im to darí potvrdil aj hlavný iránsky vyjednávač pre jadrový program, ktorý uviedol, že k jadrovej dohode medzi Iránom a USA je najbližšie v histórii, čo by mohlo viesť k zrušeniu amerických sankcií voči Iránu.

Devízové trhy

Na devízovom trhu oslaboval americký dolár, a to aj napriek priaznivému vývoju januárových maloobchodných tržieb. Menej agresívny Fed ako sa očakávalo však viedol k menšiemu výpredaju a ziskom v prospech eura, ktoré posilnilo o 0,2 percenta na 1,138 USD.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera večer bola zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia Fedu pred tromi týždňami, ktorá síce potvrdila plány centrálnej banky zvýšiť úrokové sadzby v marci, s čím trh široko počíta, no súčasne naznačila, že chce sprísňovať menovú politiku postupne. Neponúkla žiadny pohľad na to, či zvýši sadzby o 25 alebo 50 bázických bodov a takisto ani žiadne špecifiká ohľadne začiatku kvantitatívneho sprísňovania. Report bol tak vnímaný ako o niečo menej jastrabí.
 • Hlavným makrozverejnením včera boli americké maloobchodné tržby za január, ktoré prekvapili robustným 3,8-percentným medzimesačným rastom, čo výrazne prekonalo očakávania. Maloobchodné tržby v Spojených štátoch sú na rekordných maximách, hoci spotrebiteľská dôvera je v dôsledku vysokej inflácie na 11-ročnom dne. Včera bola zverejnená aj americká januárová priemyselná produkcia, ktorá rástla solídnym 4,1-percentným medziročný rastom.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Z Európy nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

 • Z USA dorazia pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, januárové čísla vydaných stavebných povolení a začatej výstavby, ako aj Philly Fed Manufacturing Index za február.

Zaujalo nás

Suezský prieplav sa rozširuje

Správa Suezského prieplavu začala s predĺžením obojsmerného úseku prieplavu zo 75 na 85 kilometrov. Zároveň prehlbuje a rozširuje ďalších 30 km cesty, aby sa prejazd cez prieplav stal plynulejší a už sa neopakovala situácia z minuloročného marca. Obchodnú tepnu medzi Áziou a Európou, cez ktorú prechádza 10 percent svetového obchodu, vtedy na šesť dní upchala uviaznutá loď Ever Given. Projekt rekonštrukcie prieplavu bude stáť tri miliardy egyptských libier, čo je zhruba 170 miliónov eur. V minulom roku Suezský prieplav zvýšil tržby o 12,8 percenta na rekordných 6,3 miliardy dolárov. Vodnou cestou preplávalo 20 649 plavidiel, čo je oproti roku 2020 nárast o 10 percent.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.