Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street ako aj európske akcie včera opäť prepísali historické maximá pri zlepšovaní sa fundamentov a pozitívnom začiatku podnikovej výsledkovej sezóny za prvý kvartál.
 • Čínska ekonomika dosiahla v prvom kvartáli 18,3-percentný medziročný rast, najmä vďaka nižšej koronabáze z minulého roka. 

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie vystúpili na nové historické maximá s podporou silných makrodát a paradoxného skokovitého poklesu výnosov na dlhopisoch. Impulzom pre investorov bol prudký nárast marcových maloobchodných tržieb, zlepšenie priemyselnej aktivity v oblasti New Yorku a Philadelphie, ako aj zlepšujúca sa situácia na trhu práce, hlavne nadočakávania vysoký úbytok žiadateľov o podporu v nezamestnanosti. Silné oživovanie americkej ekonomiky tak dostalo opäť reálnejší základ a dáta podporili vylepšovanie vyhliadok. So začiatkom výsledkovej sezóny zároveň investori vsádzajú aj na solídne čísla firiem. Celkovo blue chips index Dow Jones pridal 0,9 percenta a po prvý krát pokoril hranicu 34-tisíc bodov. Širší index S&P 500 vzrástol o 1,1 percenta a technologický Nasdaq sa zvýšil o 1,3 percenta. Na pozitívnej vlne prepisovania rekordov sa niesli aj európske akcie, k čomu prispel zvýšený záujem o komodity a dobré hospodárske výsledky firiem, ktoré prevážili nad obavami z pomalej vakcinácie a tým pádom aj oneskoreného návratu európskej ekonomiky do normálu po koronakríze. Paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o 0,45 percenta, britský FTSE 100 pridal 0,63 percenta a nemecký DAX spevnil o 0,3 percenta.

Dlhopisové trhy

S akciovou rely zároveň prekvapivo rástli dlhopisy, respektíve prudko klesali ich výnosy. Taký vývoj však nejde zrovna ruka v ruke so silnou ekonomikou, čo potvrdzuje čoraz viac makrodát a siliacimi cenovými tlakmi. Impulz k pohybu je vysvetľovaný vraj náhlym silným dopytom japonských investorov po amerických vládnych emisiách. Americký 10-ročný výnos spadol o viac ako sedem bázických bodov na mesačné minimum 1,56 percenta a nemecká desiatka sa vrátila k -0,3 percentám.

Komoditné trhy

Klesajúce výnosy na dlhopisoch a vyostrovanie sporu medzi USA a Ruskom nahrávali zlatu, ktoré vzrástlo o 1,6 percenta na sedemtýždňové maximum 1 764 dolárov. Zotavujúca sa globálna ekonomika po pandémii koronavírusu a tým pádom rastúci dopyt po energii a palivách prajú rope, ktorá sa drží na svojich mesačných maximách.

Devízové trhy

Včerajšok v znamení silných amerických dát pomohol aspoň na chvíľu zvrátiť trend oslabovania amerického dolára. Výraznejšiemu posilňovaniu zelenej bankovky však bránil prudký pokles výnosov na amerických dlhopisoch, ktorý znižoval jeho atraktivitu voči euru. To nakoniec stratilo voči doláru len 0,1 percenta.

Dôležité ekonomické správy

 • Hlavným makrozverejnením štvrtka boli marcové maloobchodné tržby z USA, ktoré rástli o 9,8-percenta, čo vysoko prekonalo konsenzus na úrovni 5,9-percenta. Výraznou mierou k tomu prispeli stimulačný balík americkej vlády a peňažné poukazy (helikoptérové peniaze) pre domácnosti pri predlžovaní rôznych schém podpory v nezamestnanosti. Okrem toho včera boli v USA zverejnené aj pravidelné týždenné dáta z trhu práce. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 576-tisíc z 769-tisíc z prechádzajúceho reportovacieho týždňa, čo súvisí aj s uvoľňovaním reštrikcií okolo koronavírusu. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti stagnovali na úrovni 3,73 milióna. Okrem toho z USA dorazil prieskum Philly Fed Manufacturing Survey za apríl, kde sa nálada zlepšila na 50,2 bodu z marcových 44,5 bodu a dostala sa na najvyššie úrovne v histórii meraní od roku 1973. Silný sentiment v spracovateľskom priemysle podčiarkuje aj NY Empire State Manufacturing Index, ktorý stúpol na najvyššie úrovne od roka 2017. Jednoducho americká ekonomika sa rýchlo oživuje. Nič na tom nemení ani fakt, že priemyselná produkcia v marci klesla medzimesačne o 1,4 percenta pri očakávaní 2,8-percentného rastu. Môže ísť najmä o výsledok nedostatku čipov a všeobecnejšieho problému pri zásobovaní v dôsledku nedostatočnej kapacity prepravy pri nerovnomernom oživovaní sa globálnej ekonomiky.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už skoro ráno dorazila z Číny celá séria makrodát. Najdôležitejším bol rast HDP za prvý kvartál, ktorý dosiahol 18,3 percenta pri medzikvartálnom tempe rastu na úrovni 0,6 percenta. Išlo najmä o efekt nízkej porovnávacej bázy z minulého roka v dôsledku koronašoku. Teda predpokladáme, že v budúcich kvartáloch sa medziročné tempo rastu spomalí, pričom celoročný rast by mal dosiahnuť vyše 6,0 percenta. Investície od začiatku roka do konca marca v Číne rástli 25,6 percentným medziročným tempom a gro z nich bolo budovanie železničnej infraštruktúry s cieľom zlepšiť dopravnú sieť pričom výrazne rástli aj investície do IT, čo súvisí so snahami o väčšiu technologickú sebestačnosť na pozadí boja s USA a uvaľovania rôznych sankcií a obmedzovaní vývozov amerických čipov do Číny. Priemyselná produkcia rástla v Číne za marec 14,1 percentným medziročným tempom, čo zaostalo za 17-18-percentným konsenzom. Súviselo to so slabším dopytom po oblečení ako aj slabším exportom bystrej elektroniky zrejme na pozadí nedostatku čipov. Čínske maloobchodné tržby sa solídne odrážajú, keď v marci dosiahli 34,2-percentný medziročný rast k čomu prispel aj fakt, že medzinárodná letecká doprava je stále obmedzená a čínske domácnosti tak musia míňať najmä na domácom trhu.
 • Z eurozóny dorazia dopoludnia finálne čísla marcového rastu spotrebiteľských cien a bilancia zahraničného obchodu za február.
 • Hlavným makročíslom z USA bude rýchly odhad spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za apríl. Okrem toho dorazia marcové čísla vydaných stavebných povolení a začatej výstavby.

Zaujalo nás

Už aj Ferrari nastupuje na trend elektromobility

Taliansky výrobca superšportových vozidiel Ferrari mení svoj pohľad na elektromobily a po rokoch odmietania nastupuje na trend elektrifikácie svojich vozidiel. Automobilka by chcela svoj prvý automobil čisto na elektrický pohon predstaviť už za štyri roky. Dovtedy ju čaká ešte jedna dôležitá premiéra. V budúcom roku by totiž mala svetu predstaviť svoje prvé vozidlo kategórie SUV, nazvané Purosangue.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.