Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Akciové trhy včera prerušili masívnu rally z ostatných dní, keď medzi investormi prevážili obavy z ekonomických škôd, ktoré koronavírus napáchal nad faktom, že jeho šírenie sa spomaľuje a mnohé veľké ekonomiky sa pripravujú na uvoľňovanie reštriktívnych opatrení.
 • Béžová kniha Fedu konštatuje ostrú a náhlu kontrakciu americkej ekonomickej aktivity v dôsledku koronavorírusu.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Stredajšie obchodovanie na zámorských trhoch prinieslo očakávaný výber ziskov po predchádzajúcej rally, kedy indexy dosiahli nové lokálne maximá od vypuknutia koronavírusovej krízy. Investorov zastrašili prvé slabé dáta a začali rátať škody, ktoré ekonomike spôsobila pandémia. Maloobchodné tržby v USA v marci klesli o  8,7 percenta. Priemyslová výroba sa v marci medzimesačne znížila o 6,3 percenta. Americká centrálna banka tiež referovala vo svojej Béžovej knihe o prudkom oslabení americkej ekonomiky. V čele výpredajov stál bankový sektor pri slabších kvartálnych výsledkoch popredných bánk, ako sa očakávalo, keď im pre rozsiahlu tvorbu rezerv na potenciálne úverové straty spojené s koronavírusom poklesol zisk o takmer polovicu. Index Dow Jones stratil 1,86 percenta na 23 504 bodov, širší index S&P 500 prišiel o 2,2 percenta na 2 783 bodov a technologický Nasdaq Composite odpísal 1,44 percenta na 8 393 bodov. Oslabili aj európske akcie, keď sa investori vrátili k zvažovaniu tvrdých ekonomických dopadov koronavírusu na pomaly sa reštartujúcu európsku ekonomiku. Paneurópsky index STOXX Europe 600 poklesol o 3,25 percenta na 323 bodov, britský FTSE 100 oslabil o 3,34 percenta a nemecký DAX sa znížil až o 3,9 percenta.

Dlhopisové trhy 

Nervozita po rekordných poklesoch vo výrobe a maloobchode, ktoré ukázali ničivú ranu koronavírusu na americké hospodárstvo, obnovila záujem o bezpečne vnímané americké dlhopisy, ktorých výnosové krivky zamierili prudko nadol. Benchmarkový výnos 10-ročných dlhopisov poklesol o 12 bázických bodov na 0,63 percenta a výnos 2-ročných dlhopisov dokonca spadol na osemročné minimum pod 0,2 percenta. V obavách z nižšieho hospodárskeho rastu a nízkej inflácie aj európske dlhopisy nasledovali vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos sa priblížil opäť k hranici – 0,5 percenta. Výrazne rástli rizikové prirážky talianskych dlhopisov, kde rastie obava z toho, či talianska vláda pri rozvrátenej ekonomike dokáže splácať svoje záväzky. Bez externej pomoci ECB či EÚ krajina sotva nezbankrotuje, nazdávajú sa trhoví hráči.

Komoditné trhy

Kvôli silnému doláru sa zlato stiahlo zo svojho sedemročného maxima, keď stratilo pol percenta a uzatváralo pod 1 720 dolármi. Napriek úsiliu svetových producentov utlmiť produkciu s cieľom oživiť ceny sa ropa prepadáva stále hlbšie. Severomorský benchmark ropa Brent stratila takmer šesť percent a poklesla pod 28 dolárov. Ponurú náladu spôsobila správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), podľa ktorej sa dopyt po rope prepadol v apríli o 29 miliónov barelov denne. Predikcia pre celý rok počíta s poklesom dopytu o 9,3 milióna barelov. Americká ľahká ropa WTI sa dokázala vymaniť z 18-ročných miním a vrátila sa nad 20-dolárovú hranicu, pod ktorú spadla v priebehu dňa, keď dvanásty po sebe nasledujúci týždenný nárast zásob komodity na americkom trhu (v minulom týždni o rekordných takmer 20 miliónov barelov) dokázali vykompenzovať nádejné správy, že USA zváži možnosť platenej odstávky svojich ťažiarov, ktorá by mala taktiež podporiť ceny.  

Devízové trhy

Vplyvom nepriaznivých makrodát z amerického hospodárstva sa investori obrátili k bezpečnejším aktívam, z čoho paradoxne ťažil aj americký dolár, ktorý výraznejšie posilňoval voči konkurencii. Útek do bezpečia naopak neprial euru, ktoré voči americkej mene oslabilo o 0,6 percenta na 109 dolárových centov.

Hlavné ekonomické správy:

 • Nemecko oznámilo plán otvárania sa ekonomiky po koronakríze. Od budúceho týždňa začne otvárať niektoré obchody a začiatkom mája plánuje otvoriť aj školy.
 • Čínska centrálna banka včera v súlade s očakávaniami uvoľnila menovú politiku znížením 1- ročnej úrokovej sadzby na 2,95 percenta z 3,15 percenta. Okrem toho vstúpilo do platnosti zníženie povinných minimálnych rezerv bánk o 0,5 percentuálneho bodu, čo uvoľní bankovému sektoru voľné zdroje vo výške 200 miliárd juanov.
 • Z USA dorazili prvé tvrdé ekonomické dáta, ktoré boli ovplyvnené koronavírusom. Priemyselná produkcia v marci poklesla medzimesačne o 5,4 percenta. Maloobchodné tržby v marci klesli medzimesačne o 8,7 percenta, čo je najviac od roku 1992, odkedy sa táto štatistika sleduje. Zaujímavosťou bol rast predaja potravín o vyše 25 percent, čo odzrkadľuje efekt predzásobenia sa. Okrem toho prieskum nálady vo výrobnom sektore regiónu New York známy pod označením Empire Manufacturing padol na -78,2 bodu v apríli z -21,5 bodu v marci, čo signalizuje recesiu.
 • Včera bola zverejnená Béžová kniha Fedu, ktorá mapuje ekonomickú situáciu v jednotlivých dištriktoch. Konštatuje, že ekonomická aktivita zaznamenala ostrú a náhlu kontrakciu v dôsledku koronavírusu. Darilo sa však potravinárskemu sektoru, ako aj výrobcom medicínskych pomôcok, no aj tí čelia problémom s dodávateľskou sieťou. Väčšina ekonomických subjektov očakáva zhoršovanie sa aktivity v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch. Inflačné tlaky by mali ustúpiť, keď žiadny z dištriktov neregistruje tlaky na rast miezd pri tom, ako sú zamestnanci prepúšťaní.

Kľúčové očakávané udalosti:

 • Zo Spojených štátov dnes dorazia pravidelné týždenné dáta nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Kumulatívne od začiatku rozšírenia sa koronavírusu podalo žiadosť približne 16 miliónov Američanov.
 • Okrem toho bude zverejnený aprílový Philly Fed Business Outlook, kde sa očakáva „vypadnutie z grafu“, teda zhoršenie sa sentimentu. Aj na realitnom trhu v USA sa predpokladá pribrzdenie začatej výstavby aj vydaných stavebných povolení.
 • Z Európy boli už ráno publikované finálne čísla nemeckej inflácie za február, ktorá bola potvrdená na úrovni 1,4 percenta na medziročnej báze. V marci by sa v dôsledku spomalenia ekonomickej aktivity a pádu cien ropy malo tempo rastu cien výraznejšie spomaliť. Okrem toho z eurozóny dorazí aj februárová priemyselná produkcia, kde však ešte nebude ešte v plnej miere zobrazená koronakríza.

Zaujalo nás:

MMF žiada o pomoc polovica sveta

S žiadosťou o núdzovú finančnú pomoc, ktorá by pomohla zastaviť šírenie koronavírusu a zmierniť jeho ekonomický dopad, oslovilo Medzinárodný menový fond 100 z celkového počtu 189 členských krajín. Z toho až polovica krajín patrí medzi štáty s nízkymi príjmami. Súčasná úverová kapacita fondu, ktorá aj keď je značná na úrovni jedného bilióna dolárov, ale nemusí stačiť, ak koronavírus v plnej miere zasiahne rozvojové krajiny.

Prečítajte si: 

Za poslednú dekádu umiestnila J&T Banka na slovenskom kapitálovom trhu celkovo 42 dlhopisových emisií stabilných firiem a skupín v celkovom objeme viac ako 3,2 miliardy eur. Ich držitelia za ten čas na výplate výnosu dlhopisov získali zhruba 315 miliónov eur. Na investorov v budúcnosti čaká ešte ročné priemerné zhodnotenie vo výške 5,05 percenta.

https://www.jet.sk/news/view/s-dlhopismi-silnych-emitentov-docasny-pokles-trhu-prekonate?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=JTBanka&utm_content=s-dlhopismi-silnych-emitentov-docasny-pokles-trhu-prekonate

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou korona vírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.