Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street ustúpila z historických maxím napriek silnému začiatku podnikovej výsledkovej sezóny, keď výsledky Goldman Sachs a J.P. Morgan prekonali konsenzy. Investori pristúpili k výberu ziskov u veľkých technologických spoločností, ktoré od začiatku apríla systematicky rástli.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americká Wall Street sa v strede týždňa na smere nezhodla a akcie predviedli zmiešané obchodovanie. Firemnú výsledkovú sezónu za druhý kvartál úspešne zahájili banky. Výsledky poslali nahor akcie Goldman Sachs a Wells Fargo, zatiaľ čo JPMorgan zostala pozadu, keď trh prihliadol na jej opatrnosť a vytváranie vyšších rezerv na post-covidové obdobie. Banky tak pomohli k rastu užšieho indexu Dow Jones o 0,16 percenta, zatiaľ čo širší S&P 500 klesol o 0,41 percenta. Porazeným dňa boli technológie, kde investori vyberali nahromadené zisky na miláčikoch trhu zo zoskupenia FAANG. Technologický Nasdaq Composite tak stratil až percento. Európske akcie mierne posilnili avšak investorom tlmia optimizmus problémy s vakcináciou na starom kontinente, aj keď EK oznámila novú dohodu na ďalších 50 miliónov dávok vakcíny Pfizer v druhom kvartáli roka. Paneurópsky index STOXX Europe 600 si pripísal 0,19 percenta, britský FTSE 100 pridal 0,71 percenta a nemecký DAX oslabil o 0,17 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických štátnych dlhopisov zostali stabilné, keď šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že v prípade uťahovania menovej politiky, bude zvyšovaniu úrokových sadzieb predchádzať znižovanie objemu nákupu dlhopisov (tzv. tapering). Z toho vyplýva, že nízke sadzby by tu mali byť ešte dlhší čas a trh dostane jasný signál keď sa bude schyľovať k ich zvyšovaniu. Európske výnosy s oneskorením reagovali na utorkový vývoj v zámorí, a tak až včera prudko padali. Nemecká desiatka spadla o päť bázických bodov na -0,25 percenta.

Komoditné trhy

Vo všeobecnom optimizme z oživovania globálnej ekonomiky sa dlhodobo nedarí zlatu, ktoré aj napriek oslabujúcemu doláru včera pokleslo o pol percenta na 1 736 dolárov. Ropa pridala cez štyri percentá a vystúpila na najvyššie pozície od polovice marca, v reakcii na dvíhajúci sa dopyt po rope v dôsledku oživovania svetového hospodárstva a súčasne na najväčšie zníženie amerických zásob za posledné dva mesiace. Ropa Brent vystúpila až nad 66 dolárov a ropa WTI k 63 dolárom za barel.

Devízové trhy

S relatívne strohými správami a prázdnym ekonomickým kalendárom pokračoval v nastolenom trende americký dolár, ktorý voči košu svetových mien oslabil až na mesačné minimum. So zvýšeným záujmom o rizikovejšie meny a priaznivejším úrokovým diferenciálom sa darí euru, ktoré voči doláru posilnilo až k hranici 120 centov.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera boli zverejnené februárové čísla priemyselnej produkcie z eurozóny, ktoré zaostali za očakávaniami a na medziročnej báze poklesli o 1,6 percenta napriek silným indikátorom dôvery vo výrobnom sektore. Tento rozpor vyplýva najmä z faktu, že sú narušené dodávateľsko-odberateľské reťazce a je problém so zásobovaním vstupných surovín. Iste, tento fakt prispeje k tomu, že ekonomika eurozóny skončí v prvom kvartáli v kontrakcii, no výhľad na nasledujúce mesiace je silným.
 • Včera bola zverejnená Béžová kniha Fedu, ktorá informuje o stave ekonomiky v jednotlivých regiónoch Spojených štátov. Report konštatuje zrýchlenie ekonomického rastu od konca februára do začiatku apríla vďaka silnej fiškálnej podpore americkej vlády vrátane helikoptérových peňazí pre domácnosti a vďaka ústupu koronavírusu aj vďaka rýchlonohej vakcinácii. Ruka v ruke s tým Fed konštatuje aj zlepšovanie sa trhu práce. Mnoho zamestnávateľov dokonca hovorí, že je problém s najímaním zamestnancov, špeciálne v nízkoplatených joboch, čo však ide aj na vrub predlžovania rôznych podpôr v nezamestnanosti. Report konštatuje aj mierny rast inflačných tlakov, ktorý pramení z rastu cien vstupov.
 • Včera neskoro večer mal vystúpenie šéf Fedu Jay Powell, ktorý naznačil, že pri sprísňovaní menovej politiky bude zrejme postupovať ako v rokoch 2013-2014, teda najskôr zredukuje tempo kvantitatívneho uvoľňovania pred zvyšovaním sadzieb. Dodal, že vo Fede ešte neprebehla diskusia o tom, či nechajú svoju nafúknutú súvahu zredukovať.
 • Včera mala vystúpenie aj prezidentka ECB Christine Lagardová, ktorá povedala, že ani monetárna ako fiškálna podpora v eurozóne by nemala byť zatiaľ redukovaná.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Hlavným dnešným makročíslom budú marcové maloobchodné tržby zo Spojených štátov za marec, kde sa predpokladá robustný rast.
 • Okrem toho dorazia z Ameriky pravidelné týždenné štatistiky nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, marcová priemyselná produkcia a aprílový prieskum nálady Philly Fed Manufacturing Index.
 • Už ráno boli zverejnené finálne čísla marcovej inflácie z Nemecka, ktoré potvrdili akceleráciu inflačných tlakov na 1,7 percenta podľa národnej metodiky či 2,0 percenta podľa harmonizovanej pri otváraní sa ekonomiky a odraze cien palív.

Zaujalo nás

Zomrel Bernard Madoff, strojca najväčšej Ponziho schémy v dejinách

Sprenevera 65 miliárd dolárov, 150 rokov väzenia, niekoľko samovrážd, infarktov a obrovské množstvo osobných bankrotov. Takýto účet zostal za kedysi uznávaným a desaťročia jedným z najrešpektovanejších a najbohatších ľudí na Wall Street Bernardom Madoffom, ktorý je tvorcom najväčšieho finančného podvodu v amerických dejinách a včera vo veku 82 rokov pokojne skonal v americkej federálnej väznici. Madoff so svojím podvodom na princípe Ponziho schémy alias „lietadla“ začal už v 70. rokoch medzi príbuznými a známymi, neskôr pridával veľkých inštitucionálnych hráčov a bohaté rodiny z celého sveta. S týmito pasažiermi na palube ním pilotovaný stroj úspešne preletel recesiou na začiatku 90. rokov, finančnou krízou v roku 1998, teroristickými útokmi v 2001, aby tvrdo havaroval v priebehu hospodárskej krízy v roku 2008.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.