Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • V závere minulého týždňa Wall Street opäť prepisovala historické maximá.
 • Japonský akciový index Nikkei 225 prvý krát po 30 rokoch prekonal métu 30-tisíc bodov.
 • Bývalý prezident ECB Mario Draghi sa stane novým talianskym premiérom, keď získal podporu v parlamente.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

V závere týždňa neustávala akciová rely a Wall Street tak opäť vystúpila na nové rekordné maximá. Konštruktívna nálada okrem uvoľnenej politiky Fedu, očakávanej fiškálnej injekcii za takmer dva bilióny dolárov a solídne pokračujúcej výsledkovej sezóny podporuje ústup pandémie koronavírusu v zámorí, kde vďaka rýchlej vakcinácii je len tretinový prírastok novonakazených v porovnaní s prelomom rokov. Naviac administratíva prezidenta Bidena zaistila ďalších 200 miliónov dávok vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna, čo by malo pomôcť rýchlemu a robustnému oživeniu ekonomiky. Darilo sa predovšetkým cyklickým sektorom v čele s energetikou, ktorá ťažila z robustného rastu ropy.

Index Dow Jones pridal 0,09 percenta na 31 458 bodov, širší S&P 500 sa zvýšil o 0,47 percenta na 3 934 bodov a technologický Nasdaq vzrástol o pol percenta na 14 095 bodov. Zlepšila sa aj kondícia európskych akcií, ktoré z optimizmu nevykoľajil ani rekordný prepad britskej ekonomiky v minulom roku o 9,9 percenta, keďže čísla zo záveru roka už vykazujú značné zlepšenie a rýchly návrat do „normálu“. Paneurópsky index STOXX Europe 600 posilnil o 0,64 percenta na 414 bodov, britský FTSE 100 sa zvýšil o 0,94 percenta na 6 589 bodov a nemecký DAX spevnil o 0,06 percenta na 14 049 bodov.

Dlhopisové trhy

Vo všeobecnom optimizme na trhu sa pod tlak dostali americké štátne dlhopisy, ktorých 10-ročný výnos prudko vyskočil o päť bázických bodov na takmer ročné maximum 1,21 percenta, keď investori naďalej veria v schválenie fiškálnej protipandemickej pomoci a masívny odraz ekonomiky. Fiškálna pomoc je vnímaná niektorými trhovými hráčmi a ekonómami ako zbytočne veľká, presahujúca medzeru HDP, čo by mohlo viesť k prehriatiu ekonomiky a odrazu inflácie, keď už teraz výrazne rastú inflačné očakávania. Európske výnosy bez výraznejšieho pohybu pokračovali v celotýždňovej stagnácii. Nemecká desiatka sa tak naďalej drží na -0,4 percentách.

Komoditné trhy

S posilňujúcim sa dolárom zlato mierne zredukovalo svoj prvý týždňový zisk po troch týždňoch. Naopak nezadržateľne rastie ropa, ktorá tak reaguje na oživujúci sa dopyt po energii, obmedzenú ťažbu kartelu OPEC a jeho spojencov, klesajúce americké zásoby a utlmené investície. Ropa WTI tak už atakuje 60 dolárovú hranicu a Brent sa drží takmer tri doláre nad ňou.

Devízové trhy

Americký dolár po niekoľkých stratových dňoch v piatok mierne posilnil, a to aj napriek tomu, že sa dôvera amerických spotrebiteľov vo februári prekvapivo zhoršila. Americkej mene pomohla väčšia atraktivita amerických výnosov, ako aj príprava investorov na predĺžený víkend, nakoľko dnes budú trhy v USA zavreté z dôvodu osláv sviatku Dňa prezidentov. Mierne tak oslabovalo euro, nakoľko vyhliadky európskej ekonomiky zaostávajú za americkou.

Dôležité ekonomické správy

 • Mario Draghi, bývalý prezident ECB, získal dôveru kľúčových politických strán v Taliansku a stane sa tak novým premiérom, ktorého by mal dnes potvrdiť hlasovaním o dôvere aj parlament. Nová vláda národnej jednoty, tretia za ostatné tri roky bude mixom technokratických odborníkov ako aj politických nominácii (najmä na neekonomické posty ako minister zahraničia, kultúry či vnútra). Čaká ju v prvom rade zrýchlenie tempa očkovania proti COVIDu-19 a obnova ekonomiky po koronapandémii.
 • Spotrebiteľská dôvera v USA podľa Michiganskej univerzity klesla vo februári na 76,2 bodu z 79,0 bodu v januári, čo predstavuje najnižšiu úroveň od augusta 2020. Príčinou je najmä neutíchajúca pandémia koronavírusu. Na druhej strane, myslíme si, že čísla počtu denných infekcií už klesajú, k tomu boli schválené fiškálne stimuly vrátane helikoptérových peňazí pre domácnosti, čo by malo naznačovať zlepšovanie sa dôvery a aj rýchlejší ekonomický rast.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dnes je makrokalendár chudobný a neobsahuje žiadne podstatnejšie dáta okrem bilancie zahraničného obchodu a priemyselnej produkcie z eurozóny za december.
 • V USA je sviatok: Deň prezidentov.

Zaujalo nás

Na burzu bez zisku

Bank of America si posvietila na nové firmy prichádzajúce na burzu bez toho, aby dosahovali nejaké zisky. Zatiaľ čo sa ich podiel na primárnych úpisoch (IPO) pohyboval ešte v 80. rokoch na úrovni 20 percent, teraz to už je rekordných 80 percent. Obdobná situácia sa udiala naposledy počas dot.com bubliny na prelome tisícročia a vieme, ako to s týmito firmami nakoniec dopadlo...

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.