Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Nový americký prezident Joe Biden predstavil ďalší fiškálny stimulačný balíček v celkovom objeme 1900 miliárd dolárov. Obsahuje aj helikoptérové peniaze 1400 dolárov mesačne pre každého dospelého Američana.
 • Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell opätovne uistil trhy o tom, že v dohľadnom čase Fed neplánuje zvyšovať úrokové sadzby a nechá ich na nule aj po tom, ako nezamestnanosť klesne na úrovne, ktoré v minulosti signalizovali zvýšené inflačné tlaky.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie spočiatku v očakávaní výrazných fiškálnych stimulov nového prezidenta, ktoré by mali v prvej fáze dosiahnuť mamutích 1,9 bilióna dolárov, pokračovali v zabehnutom kolorite prekonania svojich maxím, avšak nakoniec ich neudržali a zatvárali v červenej nule pri výpredajoch v závere obchodovania. Dialo sa to aj napriek tomu, že šéf Fedu Jerome Powell uistil trhy, že centrálna banka sa nechystá zvyšovať úrokové sadzby, pokiaľ sa priemerná inflácia nebude dlhší čas držať nad dvoma percentami. Trhy negatívne zaskočil aj nečakaný nárast žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Celkovo užší index Dow Jones stratil 0,22 percenta, širší S&P 500 0,38 percenta a technologický Nasdaq 0,12 percenta. Na americký vývoj už nestihli reagovať európske akcie, ktoré v optimizme okolo očkovania proti Covid-u 19 a nádejach na silnejšie fiškálne stimuly v USA naďalej rástli. Paneurópsky index STOXX 600 uzavrel so ziskom 0,72 percenta, britský FTSE 100 pridal 0,84 percenta a nemecký benchmark Dax vzrástol o 0,35 percenta.

Dlhopisové trhy

Známky spomaľovania na americkom trhu práce najskôr poslali výnosy bezpečne vnímaných amerických dlhopisov nadol, avšak neskôr v nádeji na ešte väčšiu fiškálnu pomoc administratívy nastupujúceho prezidenta Joe Bidena a po uistení Powellom, že úrokové sadzby zostanú nízko ešte dlhé obdobie znovu vzrástli. 10-ročný výnos pridal tri bázické body a vrátil sa nad 1,1 percenta. Naopak výnosy v eurozóne sa citeľne znížili ako v jadre eurozóny, tak aj na jej periférii.

Komoditné trhy

Zlato pod tlakom rastúcich dlhopisových výnosov len prešľapovalo na mieste okolo 1850 dolárovej hranice. Ropa uzatvárala na 11-mesačných maximách, nakoľko fiškálna pomoc v USA môže podporiť oživujúci sa dopyt po komodite, ktorý by sa podľa OPEC-u mal tento rok zvýšiť z  5,9 milióna na takmer 96 miliónov barelov denne. Kartel však očakáva vyššiu ťažbu v USA, nakoľko rast cien by mal výrazne oživiť ťažbu z bridlíc, čo by v konečnom dôsledku mohlo podkopať snahu OPEC-u a jeho spojencov o podporu cien nižšou vlastnou produkciou.

Devízové trhy

Odraz dolára z trojročných miním sa definitívne zastavil s holubičím tónom z Fedu a potvrdením masívnej fiškálnej pomoci domácej ekonomike zvládnuť dopady pandémie koronavírusu. Naopak darilo sa euru, ktoré potešil nižší pokles nemeckej ekonomiky v minulom roku ako sa predpokladalo.

Dôležité ekonomické správy

 • V noci na dnes predstavil novozvolený americký prezident Joe Biden detaily pripravovaného ďalšieho fiškálneho balíka, ktorého celková veľkosť dosiahne 1,9 bilióna dolárov (decembrový už prijatý balík mal veľkosť 0,9 bilióna dolárov). Obsahuje helikoptérové peniaze pre domácností 1400 dolárov na hlavu mesačne, čo znamená, že spolu s decembrovým balíkom dostane každý dospelý Američan 2000 dolárov, predĺženie dodatočnej platby pre nezamestnaných 400 dolárov týždenne do konca septembra, zvýšenie minimálnej federálnej hodinovej mzdy na 15 dolárov, predĺženie moratória o vysťahovaní sa a odobratí nehnuteľnosti v prípade neplatenia hypotéky, 350 miliárd dolárov pomoci pre štáty a miestne samosprávy, 170 miliárd dolárov pre školstvo, 50 miliárd dolárov na testovanie na COVID-19, 20 miliárd dolárov na podporu vakcinačného programu, plné vrátenie daňových kreditov na dieťa a ich zvýšenie na 3000 dolárov ročne (3600 pre deti do šiestich rokov).
 • Včera boli zverejnené pravidelné týždenné štatistiky z amerického trhu práce, ktoré výrazne zaostali za konsenzami a ukazujú slabosť trhu práce pod ťarchou ďalšej vlny koronavírusu. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 9. januárom 965-tisíc, čo je najviac od konca augusta. Pokračujúce žiadosti za reportovací týždeň končiaci 2. januárom dosiahli 5,27 milióna, čo je o 200-tisíc viac oproti predchádzajúcemu týždňu.
 • Včera mal vystúpenie šéf Fedu, ktorý ubezpečil, že v dohľadnom čase americké centrálna banka neplánuje zvýšiť úrokové sadzby. Navyše dodal, že aj keď nezamestnanosť klesne pod hodnoty, ktoré v minulosti boli varovným signálom pre inflačné tlaky, tentokrát to v rámci novej stratégie inflačného priemerovania Fed neurobí.
 • Včera bola zverejnená zápisnica z decembrového zasadnutia ECB. Ukázala, že projekcie centrálnej banky očakávajú návrat ekonomiky eurozóny na predkrízové levely v polovici roka 2022. Centrálni bankári si myslia, že existovala rovnováha medzi negatívnymi správami ohľadne rýchlo sa šíriacej druhej vlny koronavírusu z krátkodobého hľadiska a dostupnosťou vakcíny naň zo strednodobého hľadiska. Zápisnica hovorí, že síce druhá vlna nebude mať tak negatívny dopad na ekonomiku ako prvá, ale krízu ako takú predĺži a spôsobí dlhotrvajúce poškodenie (vrátane bankrotov) viacerým sektorom závislým najmä od osobného sociálneho kontaktu. Zápisnica tiež ukázala, že do väčšej pozornosti centrálnych bankárov sa dostáva silný kurz eura, ktorý môže mať negatívne dopady na odraz inflácie. Zápisnica ukázala aj zaujímavú diskusiu ohľadne navýšenia PEPP programu nákupu dlhopisov o 500 miliárd eur. Niektorí centrálni bankári preferovali menšie navýšenie v prostredí veľkej neistoty a chceli si nechať ešte „nejaký pušný prach“ v rezerve. Iní boli naopak zástancovia ešte väčšieho navýšenia programu, keďže v decembri končí klasická obálka 120 miliardového nákupu v rámci APP programu.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už ráno bola z Veľkej Británie zverejnená celé séria makrodát. Novembrová obchodná bilancia skončila v schodku 5,0 miliardy libier po 1,7 miliardovom deficite v októbri. Podpísal sa pod to zrejme efekt preventívneho predzásobenia pre otázniky okolo brexitovej obchodnej dohody. Priemyselná produkcia klesla v novembri na medziročnej báze o 4,7 percenta po 5,8-percentnom páde v októbri. Inak povedané, výrobný sektor pokračoval v odraze aj v závere roka napriek ďalšej vlne koronavírusu, ktorá postihuje najmä služby. Kĺzavý priemer HDP za tri mesiace končiace novembrom dosiahol oproti trom mesiacom júl - august 4,1-percentný rast, čo však predstavuje spomalenie z 10,5 percenta za predchádzajúcu periódu.
 • Za eurozónu ako celok bude zverejnená novembrová bilancia zahraničného obchodu.
 • Trhy si budú pozorne všímať najmä americké dáta v podobe decembrových maloobchodných tržieb, januárového prieskumu spotrebiteľskej nálady podľa Michiganskej univerzity a decembrovej priemyselnej produkcie.

Zaujalo nás

Rekordná kresba

Kresba belgického ilustrátora Hergého, určená pre titulnú stranu komiksu Modrý lotos zo série Tintinových dobrodružstiev, sa v Paríži predala za rekordných 3,175 milióna eur. Podľa aukčnej siene Artcurial, ktorá dražbu zaistila, ide o najvyššiu čiastku za komiksovú kresbu v dejinách. Kresba sa pritom na „titulke“ vôbec neobjavila, pretože bola príliš malá a zložitá na tlačenie.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.