Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street včera opäť prepisovala historické maximá, keď býkov nezastavil ani marcový odraz americkej inflácie a pozastavenie očkovania vakcínou od Johnson & Johnson.
 • Nálada medzi nemeckými finančníkmi sa v apríli podľa prieskumu ZEW prekvapujúco zhoršila, stále však ostáva na vysokých úrovniach, ktoré signalizujú svižný odraz miestnej ekonomiky.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie predviedli zmiešané obchodovanie, keď síce blue chips index Dow Jones stratil 0,2 percenta, avšak širší index S&P 500 sa zvýšil o 0,33 percenta a vylepšil tak svoje historické maximum. Investorov nevystrašila ani vyššia inflácia s ktorou trh počítal a naďalej sa spoliehajú, že Fed neustúpi zo svojej politiky nízkych sadzieb. Následný pokles na dlhopisových výnosoch podporil rastové akcie, predovšetkým „megacap“ spoločnosti z technologického sektora, ktorého súhrnný index Nasdaq Composite vzrástol o viac ako percento. Európske akcie sa len s námahou udržali nad nulou, keď investorov znepokojili menej optimistickí nemeckí investori, slabší rast britského HDP, či najnovšie problémy s vakcínou Johnson & Johnson v zámorí, kde bolo pozastavené očkovanie týmto preparátom a následne oznámené odloženie plánovaných dodávok do Európy v čase, keď v krajinách na západe opäť začal rásť počet prípadov koronavírusu a proces návratu do normálu sa tak znovu odďaľuje. Celkovo paneurópsky index STOXX Europe 600 si pripísal 0,12 percenta, obdobným tempom rástol aj nemecký DAX a britský FTSE 100 zakončil deň na zelenej nule.

Dlhopisové trhy

Americká inflácia síce bola v marci mierne vyššia ako sa očakávalo, ale nespôsobila na trhu žiadny šok. Po predchádzajúcom prudkom raste výrobných cien sa s takýmto vývojom viac-menej počítalo a keďže Fed nateraz neplánuje sprísňovať svoju menovú politiku, bola odozva trhu vo výsledku pozitívna, k čomu prispel aj silný záujem investorov o najnovšiu emisiu vládnych dlhopisov. Americké výnosy tak vymazali intradenný rast a zamierili prudko nadol. 10-ročný benchmark spadol o šesť bázických bodov na trojtýždňové minimum 1,62 percenta. Prakticky bez zmeny prešli dňom európske výnosy a nemecká desiatka sa udržala na -0,3 percentách.

Komoditné trhy

S prudším poklesom dlhopisových výnosov a slabším dolárom sa darilo zlatu, ktoré vzrástlo o 0,7 percenta na 1 744 dolárov. Darilo sa aj rope, ktorá si pripísala viac ako percento a už aj americký bennchmark WTI vystúpil nad 60 dolárovú hranicu. Komodite pomohol výraznejší pokles amerických zásob ako sa predpokladalo a zlepšený výhľad svetového dopytu po rope, ktorý by mal podľa kartelu OPEC v tomto roku vzrásť o 5,95 milióna barelov denne.

Devízové trhy

Americký dolár po zverejnení marcovej inflácie, ktorá by aj napriek zrýchľovaniu nemala narušiť uvoľnenú politiku Fedu, oslabil voči konkurencii na trojtýždňové minimum. Pokles úrokového diferenciálu (aj vďaka silnému dopytu pri ostatnej aukcii amerických štátnych dlhopisov) nahrával euru, ktoré voči doláru posilnilo o 0,3 percenta aj napriek tomu, že dôvera investorov v nemeckú ekonomiku podľa prieskumu ZEW sa v apríli nečakane zhoršila.

Dôležité ekonomické správy

 • Nálada medzi nemeckými finančníkmi podľa prieskumu ZEW za apríl klesla prekvapujúco na 70,7 bodu z 76,6 bodu, keď konsenzus predpokladal zlepšenie sa na 79 bodov. Medzi finančníkmi sa začala viac prejavovať frustrácia z predlžovania lockdownov a obavy, že odraz súkromnej spotreby po ich ukončení nemusí byť tak robustným. Celkovo je však hodnota sentimentu stále na vysokých úrovniach, pričom hodnotenie súčasnej situácie sa v apríli zlepšilo na -48,8 bodu z marcových -61,0 bodu.
 • Rast spotrebiteľských cien v USA sa za marec zrýchlil na 2,6 percenta z februárových 1,7 percenta, čo mierne prekonalo konsenzus na úrovni 2,5 percenta. Jadrová inflácia rástla 1,6-percentným tempom po 1,3 percentnom raste vo februári. Prejavuje sa bázický efekt koronašoku, keď sa aktuálne začína opätovne otvárať americká ekonomika, ktorá je navyše dopovaná fiškálnymi (a monetárnymi) stimulmi pri narušených dodávateľsko-odberateľských vzťahoch a problémov s dopravou. Zhruba polovicu rastu cien vysvetľuje odraz cien pohonných hmôt. Predpokladáme, že rast spotrebiteľských cien sa bude v nasledujúcich mesiacoch zrýchľovať a môže atakovať aj štyri percentá na medziročnej báze pred tým ako sa jeho tempo znova spomalí. Dlhopisový trh na rýchlejšiu akceleráciu inflácie nereagoval, práve naopak výnosy mierne klesli, čo dalo výtlak Wall Street, aby sa posunula na nové historické maximá.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Dopoludnia bude zverejnená februárová priemyselná produkcia v eurozóne, ktorá by mala na medziročnej báze ešte stále mierne klesať.
 • Pozornosť trhov sa bude sústreďovať najmä na vystúpenie viacerých centrálnych bankárov Fedu na čele s jeho hlavou Jerome Powellom. Večer bude zverejnená aj Béžová kniha Fedu mapujúca stav ekonomiky v jednotlivých distriktoch (regiónoch).
 • Dnes je neoficiálny výkop podnikovej výsledkovej sezóny za 1. kvartál 2021, keď výsledky budú pred otvorením amerických búrz reportovať J.P. Morgan, Wells Fargo a Goldman Sachs.

Zaujalo nás

Kabelka v tvare a cene lietadla

Francúzska luxusná značka Louis Vuitton predstavila novú kolekciu jeseň-zima, v ktorej sa nachádza pre milovníkov cestovania aj netradičná kabelka v tvare lietadla. Záujemcovia si ju môžu dopriať za 39-tisíc dolárov, čo vyvoláva poznámky, že za takú cenu sa dá kúpiť aj skutočné lietadlo. Tieto komentáre nie sú ďaleko od pravdy. Na aukčnej sieni eBay sa dá zohnať starší model malého lietadla už od 32,3 tisíc dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.