Patrik Hudec
 • Patrik Hudec
 • analytik
 • +421 904 744 519
 • hudec@jtbanka.sk
Stanislav Pánis
 • Stanislav Pánis
 • analytik
 • +421 911 821 577
 • panis@jtbanka.sk
 • Wall Street sa konsolidovala okolo historických maxím, keď investori zvažujú medzi väčšou fiškálnou podporou v USA a rýchlo sa šíriacim koronavírusom.
 • Prezidentka ECB Christine Lagardová naďalej trvá na decembrovom odhade 3,9-percentného rastu ekonomiky eurozóny v tomto roku napriek predlžujúcim sa lockdownom.

Správy z finančných trhov

Akciové trhy

Americké akcie nepredviedli výraznejší pohyb ani včera, keď sa aj naďalej pohybovali okolo svojich maxím. Po solídnom vstupe do nového roka zostávajú investori opatrní, nakoľko vážia možné dopady pretrvávajúcej pandémie, ktorá brzdí optimizmus z oživovania ekonomiky pre masívne fiškálne a menové stimuly, ako aj začiatok očkovania proti koronavírusu. Všetko môže zmeniť výsledková sezóna za posledný kvartál minulého roka, ktorú už zajtra tradične odštartujú banky. Celkovo blue chips index Dow Jones stratil 0,03 percenta na 31 060 bodov, širší index S&P 500 pridal 0,23 percenta na 3 809 bodov a technologický Nasdaq vzrástol o 0,43 percenta na 13 128 bodov. Prešľapovaniu na mieste sa nevyhli ani európske akcie, keď paneurópsky index STOXX 600 a nemecký DAX uzavreli zo ziskom 0,11 percenta na 409, resp. 13 939 bodoch, zatiaľ čo britský FTSE klesal rovnakým tempom na 6 745 bodov.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku, hlavne na dlhšom konci krivky, klesali, keď po prudkom náraste zo začiatku roka centrálni bankári uistili trh o zachovaní podpory ekonomike v súlade so skôr komunikovaným výhľadom. Americký 10-ročný benchmark poklesol o dva bázické body na 1,1 percenta, jeho nemecký náprotivok spadol až o päť bázických bodov pod -0,5 percenta.

Komoditné trhy

Na posilňujúci dolár reagovalo zlato, ktoré stratilo 0,3 percenta na 1 848 dolárov. Nedarilo sa ani rope, ktorá odpísala viac ako pol percenta. Komodite nepomohol ani výraznejší pokles amerických zásob v minulom týždni ako sa predpokladalo, keď medzi investormi panujú obavy prinajmenšom zo zbrzdenia oživovania globálnej ekonomiky a tým pádom aj dopytu po energii a palivách.

Devízové trhy

Dolár znovu posilňoval, a to napriek komentárom z Fedu, keď centrálni bankári nevidia skorú potrebu znižovať objemy kvantitatívneho uvoľňovania, ako aj pre zrýchľujúce inflačné tlaky v domácej ekonomike. Naopak nedarilo sa euru, ktoré voči nemu stratilo 0,4 percenta, a to aj napriek prekvapivému novembrovému nárastu priemyselnej produkcie v eurozóne, pričom sa očakávala jej stagnácia.

Dôležité ekonomické správy

 • Včera mala vystúpenie prezidentka ECB Christine Lagardová, ktorá stále trvá na decembrovej projekcii rastu eurozóny na úrovni 3,9 percenta v tomto roku. Existujú však pochybnosti, či toto tempo bude dosiahnuté vzhľadom na predlžujúce sa trvanie lockdownov vo viacerých krajinách v dôsledku ďalšej vlny koronavírusu. Lagardová pripustila, že sa obáva vývoja po marci v prípade, že krajiny budú pomaly postupovať pri vakcinácii na koronavírus a budú musieť ostať v platnosti viaceré reštrikcie.
 • Priemyselná produkcia v eurozóne za november rástla na medzimesačnej báze rýchlejšie ako sa očakávalo (2,5 percenta vs. 0,2 percenta). Na medziročnej báze zmiernila svoj pokles na -0,6 percenta (vs. konsenzus -3,3 percenta) po 3,5-percentnom poklese v októbri. Výrobný sektor eurozóny pokračuje v závere roka v odraze napriek novým lockdownom, ktoré zasahujú predovšetkým služby.
 • Zo Spojených štátov dorazili inflačné čísla za december, kde sa medziročné tempo rastu cien zrýchlilo na 1,4 percenta z 1,2 percenta v novembri, no stále ostáva hlboko pod cieľovými úrovňami Fedu. Tempo rastu jadrových cien ostalo oproti novembru nezmenené na úrovni 1,6 percenta.
 • Včera bola zverejnená januárová Béžová kniha Fedu, ktorá mapuje ekonomickú aktivitu v jednotlivých districtoch (regiónoch) Spojených štátov. Konštatuje, že ekonomická aktivita sa mierne zvýšila v závere roka, no až tretina regiónov signalizuje aktivitu nezmenenú alebo klesajúcu. Ohľadne pracovného trhu cítiť spomalenie tvorby miest ako výsledok rastu počtu prípadov koronavírusu. Celkovo biznis optimizmus medzi kontaktmi regionálnych Fedov pre rok 2021 síce rastie, no je tlmený ďalšou vlnou koronavírusu, konštatuje Béžová kniha. Okrem toho hovorí aj o tom, že výroba sa zlepšuje naprieč krajinou na rozdiel od služieb, ktoré trpia pre pandémiu.
 • Americký prezident Donald Trump bol Snemovňou reprezentantov impeachnutý (podaná naňho ústavnú obžaloba). Na to, aby bol zbavený úradu je však potrebné, aby dvojtretinová väčšina Senátu hlasovala za, čo sa pravdepodobne nestane, keďže Demokrati nemajú toľko hlasov a hoci aj medzi vlastnými Republikánmi stráca podporu, už len principiálne nepodporia impeachment. Navyše, ak by aj Trump bol odvolaný tak sa nič zásadnejšie nedeje. Tak či onak 20. januára nastupuje do Bieleho domu Joe Biden. Preto ostatný politický vývoj nemá zásadnejší vplyv na finančné trhy.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla decembrového zahraničného obchodu z Číny, kde prebytok dosiahol 78,2 miliardy dolárov, čo je lepšie číslo ako konsenzus. Stál za tým robustný rast exportov- až o 18,1 percenta na medziročnej báze, čo signalizuje silný externý dopyt a je znakom oživovania sa rastu globálnej ekonomiky. Importy rástli o 6,5 percenta oproti predchádzajúcemu roku.
 • Dopoludnia bude zverejnená štatistika celoročného vývoja HDP z Nemecka za rok 2020, kde sa predpokladá vyše päťpercentná kontrakcia.
 • ECB zverejní zápisnicu z jej ostatného decembrového zasadnutia.
 • V USA budú zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.
 • Pozornosť sa bude sústreďovať aj na vystúpenie šéfa Fedu Jerome Powella a ďalších amerických centrálnych bankárov.

Zaujalo nás

Môže padnúť komiksový rekord

Texaská aukčná sieň Heritage Auctions môže stanoviť nový rekord v rámci predaja vzácnych komiksov. V dražbe je nepoškodené prvé číslo batmanovského komiksu spoločnosti DC z roku 1940, ktorého cena sa zatiaľ vyšplhala na 1,5 milióna dolárov.

 

Slovníček pojmov

Bázický bod (bps)
100 bázických bodov = 1,00 %; najčastejšie sa používa pri zmenách úrokových sadzieb; skratka bps (anglicky basis points)
Book value účtovná hodnota
hodnota spoločnosti pripadajúca akcionárom; Book value = Aktíva – Záväzky spoločnosti
BRICS
skratka pre spoločenstvo piatich najväčších rozvojových krajín: Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika
CAGR priemerná ročná miera rastu
za určité obdobie (napr. CAGR 2001- 2009) (anglicky: Compound Annual Growth Rate)
CAPEX investičné výdavky
obvykle na nadobudnutie dlhodobého majetku (stroje, nehnuteľnosti) (anglicky: CAPital EXpenditures)
Continuiing Claims
pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti
CPI
index spotrebiteľských cien (anglicky: Consumer Price Index)
ECB
Európska centrálna banka (anglicky European Central Bank)
FED
americká centrálna banka (anglicky: Federal Reserve System)
GDP
– hrubý domáci produkt - HDP (anglicky: Gross Domestic Product)
Industrial Production
priemyselná výroba
Initial Jobless Claims
nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti
m/m
medzimesačná zmena (anglicky: month on month)
MMF
Medzinárodný menový fond (anglicky: International Monetary Fund)
New Home Sales
predaje nových domov
Non-farm payrols
tvorba pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA
OPEC
Organizácia krajín exportujúcich ropu (anglicky: Organization of Petroleum Exporting Countries)
PMI
– Index nákupných manažérov, Manufacutring – vo výrobe, Services – v službách [taktiež ako non-manufacturing] (anglicky: Purchasing Managers Index)
q/q
medzikvartálna zmena (anglicky: quarter on quarter)
UoM Confidence
– index spotrebiteľskej nálady od University of Michigan
w/w
medzitýždenná zmena (anglicky: week on week)
ytd
obdobie počnúc 1. januárom tohto roka až po dnešný deň (anglicky: year to date)

Disclaimer

Sme zodpovedná firma a myslíme si, že každý z nás by mal prispieť k tomu, aby sme sa s hrozbou koronavírusu vyrovnali čím skôr. Preto naši zamestnanci až do odvolania pracujú z domu, čím plne rešpektujeme odporúčania štátnych orgánov. Z tohto dôvodu Vám budeme dočasne posielať Ranný prehľad trhov v takejto zjednodušenej podobe, ktorá Vám však naďalej prinesie všetky potrebné informácie z diania na svetových trhoch. Ďakujeme za porozumenie.

Tento dokument pripravila J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, a môže byť reprodukovaný len s jej predchádzajúcim písomným súhlasom, pričom akýkoľvek neoprávnený zásah sa zakazuje. Dokument podlieha ochrane podľa zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v znení neskorších predpisov. Vzhľadom na informatívny charakter informácií v tomto dokumente, tieto nie sú právne záväzné a J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky za ne nezodpovedá a neoveruje ich. Okrem informácií môže tento dokument obsahovať alebo obsahuje názory autorov, ktoré sa nemusia nevyhnutne zhodovať s názormi J&T BANKY, a. s., pobočky zahraničnej banky. Informácie a názory obsiahnuté v tomto dokumente boli získané zo zdrojov, ktoré boli považované za spoľahlivé, ale J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, neručí za ich správnosť a úplnosť. J&T BANKA, a. s., pobočka zahraničnej banky, nezodpovedá za prípadné škody alebo iné ujmy, ktoré môžu vzniknúť klientom alebo tretím osobám, ak sa rozhodnú využiť informácie obsiahnuté v tomto dokumente.

Tento dokument nemôže byť považovaný za náhradu poskytovania individuálneho investičného poradenstva. Investori musia uskutočňovať vlastné posúdenie vhodnosti a primeranosti investície do akéhokoľvek v tomto dokumente uvedeného finančného nástroja, založené na jeho podstate a rizikách spojených s príslušným finančným nástrojom, ich vlastnej investičnej stratégii a ich osobných pomeroch a finančnej situácii. Tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je investičným odporúčaním alebo priamym osobným odporúčaním; tento dokument ani akákoľvek jeho časť nie je návrhom, odporučením ani podkladom na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu, ani sa naň nemožno spoliehať v súvislosti s uzavretím akejkoľvek zmluvy alebo dojednaním akéhokoľvek záväzku a nemá za cieľ pôsobiť ako presviedčanie alebo odporúčanie na uzavretie akejkoľvek zmluvy alebo dojednanie záväzku akéhokoľvek druhu. Upozorňujeme, že s investíciou do finančných nástrojov sú spojené riziká, ktoré závisia od zvolenej investičnej stratégie. Rovnako aj s niektorými klasickými bankovými produktmi sa spája určité riziko. Typicky môže ísť o vkladové produkty, pri ktorých je výnos odvodený od hodnoty podkladového aktíva – finančného nástroja. Upozorňujeme Vás na riziká pri niektorých produktoch alebo finančných nástrojoch. Pre bližšie informácie sa prosím informujte na stránke banky https://www.jtbanka.sk/uzitocne-informacie/disclaimer/ alebo nás kontaktujte. Dôrazne upozorňujeme investorov, aby kontaktovali svojich vlastných investičných poradcov za účelom poskytnutia potrebných upozornení, vysvetlení a individuálneho investičného poradenstva.

Tento dokument slúži len na informačné účely a (i) nepredstavuje žiadnu ponuku na predaj alebo upísanie alebo výzvu na podávanie návrhov na kúpu alebo upísanie akýchkoľvek finančných nástrojov alebo cenných papierov (ii) nie je akoukoľvek ich propagáciou. Investičné možnosti uvádzané v tomto dokumente nemusia byť vhodné a primerané pre určitých konkrétnych investorov, a to v závislosti na ich špecifických investičných cieľoch a časovom horizonte investície alebo v súvislosti s ich celkovou finančnou situáciou. Investície do finančných nástrojov sú spojené s rizikom a hodnota investície a výnos z nej plynúci môže rásť alebo klesať, a to aj v dôsledku menových výkyvov. Výkonnosť v minulosti nie je spoľahlivým ukazovateľom pre budúce výkonnosti. Akékoľvek predpovede o výkonnosti v budúcnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom výkonnosti v budúcnosti. Na tento dokument sa nemožno spoliehať ako na vysvetlenie všetkých rizík spojených s investovaním do finančných nástrojov, nástrojov peňažného trhu, investičných nástrojov alebo cenných papierov tu uvedených. V prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností nás prosím kontaktujte.

Zdroj dát v tomto dokumente je Bloomberg L.P., pokiaľ nie je uvedené inak.