Cieľom nového fondu, ktorý multimilionár a herec iniciuje, je podporovať najmä začínajúcich podnikateľov, pričom fond sa má prioritne zamerať na udržateľné a ekologické technológie.

S novou štruktúrou fondu Footprint Coalition Ventures plánuje alokovať aj väčšie investície iných súkromných investorov, pričom na podporu projektov a fondu chce, pochopiteľne, využiť marketing vlastného mena. Fond má podporovať rôzne biznis modely a technológie, ktoré v blízkej budúcnosti dokážu riešiť klimatické zmeny a ponúkať alternatívy.

Hoci prítomnosť Downeyho vo fonde môže byť pre mnohých veľkých investorov lákavá, nejde o klasický venture kapitálový fond. Naopak, táto forma fondu počíta s takzvaným rolling fundingom, pri ktorom vstup prebieha niekoľkokrát (štyrikrát) ročne a otvorený je aj pre menších investorov, ktorí by doň pre vyššie vstupné limity nemohli investovať.

Očakáva sa však najmä pravidelné investovanie niekoľko tisíc dolárov. R. Downey naznačil, že preňho nastal čas posunúť sa vo svojom zameraní ďalej. Údajne chce vystúpiť z umelého sveta svojich postáv a urobiť pre planétu viac. „Už nie som dieťa. Naozaj chcem nájsť veci, ktoré sú podľa mňa dynamické a zaujímavé.

Verí, že so svojím menom, príbehom a povedomím dokáže pozitívne ovplyvniť verejnosť, nielen zhruba sto miliónov fanúšikov iba na sociálnych sieťach.

Hollywoodsky herec, ktorý stvárnil postavu Iron Mana Tonyho Starka v desiatich marvelovských filmoch, tvrdí, že pôvodne uvažoval o zameraní na umelú inteligenciu a robotiku, podobne ako jeho fiktívny náprotivok. Najnovšie sa však chce zamerať na oblasti ako doprava, energetika a spotrebné výrobky. Cieľom je realizovať zhruba šesť investícií za rok do začínajúcich firiem a štyri investície do vyspelejších podnikov.

S riadením investícií mu majú pomáhať podnikatelia Jonathan Shulhof a Steve Levin. „Predovšetkým ma zaujíma podpora investícií s pozitívnym vplyvom na ľudstvo a planétu. Som technofil a optimista, ktorému hlboko záleží na naprávaní neporiadku, ktorý za sebou zanechávame,“ uviedol R. Downey. „Chcem, aby ľudia získali nadštandardné výnosy,“ naznačil možné výnosy fondu.

Nebude to však najjednoduchšie, hoci povedomie o ekologických témach a investíciách je dnes azda najvyššie v histórii, pozadie pandémie môže ovplyvniť aj tento projekt. Zároveň investície do zelených technológií nesú so sebou pomerne vysoké riziko, keďže viaceré atraktívne projekty nakoniec nedokázali byť finančne návratné.