Holandský umelec mal len 37 rokov a mohol namaľovať ešte mnoho majstrovských obrazov. V osudný deň 27. júla 1890 však utrpel strelné poranenie. Ako sa to stalo, nie je presne známe. Buď sa postrelil sám do hrude, alebo ho zasiahol niekto iný. Špekuluje sa aj o tom, že išlo o nešťastnú náhodu a Van Gogh chcel identitu strelca kryť.

Isté je, že guľka kalibru 7 mm pochádzala z revolvera značky Lefaucheux. Skĺzla po rebre a zostala uviaznutá pri chrbtici. Van Gogh sa sám vrátil z poľa, kde bol maľovať. Komunikoval a dokonca fajčil fajku. Starali sa oňho dvaja lekári, guľku však nevedeli vybrať. Hoci nezasiahla žiadne vnútorné orgány, maliar o dva dni podľahol infekcii.

/data/MediaLibrary/articles/15505/van-gogh.jpgzdroj: Artnet

Našli ho na poli

V roku 1965 na poli pri francúzskej dedine Auvers-sur-Oise, kde k incidentu došlo, našli zhrdzavený revolver. Bol presne tej istej značky a kalibru ako zbraň, ktorá Van Gogha zabila. Forenzní experti tiež potvrdili, že revolver zodpovedá stavu, akoby 75 rokov ležal v zemi. Všetky indície teda ukazujú na to, že je to osudná zbraň.

Farmár, ktorý zbraň našiel, ju neskôr daroval majiteľom hostinca v dedine a oni ju vlastnili až doteraz. Na istý čas ju zapožičali Van Goghovmu múzeu v Amsterdame. Teraz revolver prvýkrát ponúkli na predaj. Odhadovalo sa, že na dražbe vynesie okolo 55 000 eur. Súkromný zberateľ zaň napokon telefonicky ponúkol 162 500 eur.

Van Goghov inštitút, ktorý spravuje dom, kde umelec prežil posledné dni, však aukciu kritizuje. Zbraň podľa inštitútu formálne so smrťou Van Gogha nič nespája a ide o komercializáciu tragédie, ktorá si vyžaduje viac rešpektu.