Nervozitu spôsobuje aj divoké obchodovanie retailových investorov s neperspektívnymi spoločnosťami, na čo doplácajú hedgeové fondy. Investori sa tak obávajú spustenia väčšej korekcie, a preto sa sťahujú z pozícií, aby v prípade potreby vykryli prípadné straty. V nervóznom trhovom prostredí bol citeľný záujem o bezpečné aktíva ako štátne dlhopisy či dolár, na ktorého posilňovanie doplatilo zlato. 

Akciové trhy

Wall Street zaznamenala po dosiahnutí nových historických maxím masívny výber ziskov, ktorý sa pretavil do najväčšieho týždňového poklesu od októbra. Za zhoršením nálady stáli pretrvávajúce obavy z ekonomických dosahov ustavične sa rýchlo šíriaceho koronavírusu, pomerne nízka úspešnosť novej vakcíny americkej spoločnosti Johnson & Johnson, prehnane vysoké valuácie rizikových aktív, ako aj výrazná volatilita spoločností s veľkým podielom tzv. krátkych pozícií, kde sa drobní investori rozhodli vyhodiť „shorterov“ z trhu. Spôsobuje to masívny „short squeeze“, teda nútené zatváranie stávok na pokles, ktoré následne vystreľuje akcie predovšetkým neperspektívnych spoločností prudko nahor, čo zraňuje mnohé hedgeové fondy.

Navyše sa investori odvrátili aj od miláčikov trhu ako Apple, Google či Facebook, ktorých kvartálne výsledky vôbec nesklamali, ale za súčasných trhových podmienok je problematické odhadnúť výhľad na najbližšie obdobie. Výpredajom sa nevyhla ani Európa, kde rastie frustrácia z nedostatku vakcín proti covidu-19 a pomalého tempa očkovania. Sumárne za uplynulý týždeň blue chips index Dow Jones poklesol o 3,2 percenta, širší S&P 500 sa znížil o 3,3 percenta, technologický Nasdaq stratil 3,5 percenta, paneurópsky index STOXX Europe 600 odpísal 3,1 percenta a nemecký DAX 3,2 percenta.

Dlhopisové trhy

S rastúcou nervozitou na trhu a opatrným Fedom, ktorý síce podľa očakávania ponechal úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie nezmenené, ale vzhľadom na vývoj pandémie upozornil, že zotavovanie ekonomiky sa spomalilo a USA čaká ešte dlhá cesta k oživeniu, klesali výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos poklesol o dva bázické body na 1,07 percenta a nemecký konkurent poklesol o jeden bázický bod na –0,52 percenta. Výraznejšiemu poklesu bránil dopyt investorov po hotovosti, ktorý speňažovali výnosné aktíva v snahe pripraviť sa na prípadné akciové straty.

Komoditné trhy

Pod tlakom silnejúceho dolára mierne oslabovalo zlato, ktorého pokles sa ustálil na 1 850-dolárovej hranici. Ropa po pravidelných výkyvoch nakoniec ostala takmer bez zmeny, keď nové cestovné obmedzenia po celom svete, pomalý roll-out vakcín proti koronavírusu a opätovný nárast produkcie kartelu OPEC siedmy mesiac po sebe vyvážili výrazný pokles amerických zásob v ostatnom reportovanom týždni takmer o 10 miliónov barelov. Americká ľahká ropa sa drží nad 52 a ropa Brent nad 55 dolármi za barel.

Devízové trhy

V prostredí rastúcej rizikovej averzie pre obavy z výrazného spomalenia globálnej ekonomiky a hlavne tej v eurozóne, ktorej hrozí v úvode roka technická recesia, sa investori odvrátili od rizikovejších mien, čo nahrávalo americkému doláru, ktorý posilňoval voči širokej konkurencii.