Akciové trhy

Počas prvej polovice uplynulého týždňa panovala na finančných trhoch viac-menej konštruktívna nálada, keď náznaky oživovania globálnej ekonomiky prebíjali obavy z druhej vlny nákazy koronavírusu, ktorá aktuálne sužuje svet. Prispievali  k tomu aj správy o pokroku vo vývoji vakcíny, ako aj očakávania ďalších fiškálnych stimulov v zámorí aj Európe, kde únioví lídri nakoniec dospeli k dohode o fonde obnovy, ktorý ma vyviesť európsku ekonomiku z koronakrízy. Druhá polovica týždňa však patrila medveďom a hlavné akciové indexy odovzdali svoje predchádzajúce zisky. Trhy hlavne znervóznilo rastúce napätie medzi USA a Čínou, ktoré vyústilo do recipročného uzavretia konzulátov oboch krajín. Náladu nezlepšili ani solídne makrodáta v podobe júlových prieskumov PMI, ktoré opäť ukazujú na ekonomickú expanziu v eurozóne aj v Spojených štátoch. Celkovo blue chips akciový index Dow Jones stratil 0,8 percenta na 26 469 bodov. Širší index S&P 500 sa takisto prehupol do červených čísel, keď odpísal 0,3 percenta na 3 215 bodov. Obrat preferencií investorov a výber ziskov po predchádzajúcom robustnom raste potvrdili technológie, ktorých súhrnný index Nasdaq Composite, stratil viac ako 1,3 percenta a zo svojich maxím poklesol na 10 363 bodov. Paneurópsky index STOXX Europe 600 po piatkovom výpredaji, ktorý bol najväčší za ostatný mesiac, zaznamenal prvý týždňový pokles o 1,4 percenta po predchádzajúcom trojtýždňovom raste. Nemecký DAX 30 ako najvýkonnejší z hlavných západoeurópskych indexov dokázal oslabiť len o 0,6 percenta. Darilo sa však emerging trhom, keď index MSCI Emerging Markets ako jeden z mála získal 0,5 percenta.

Dlhopisové trhy

S otočením rizikovej nálady na finančných trhoch sa zrýchlil pokles výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Výraznejšiu korekciu zaznamenali americké krivky, keď s rastúcou nezamestnanosťou a so zhoršovaním epidemiologickej situácie v krajine rastú obavy o vývoj domáceho hospodárstva, ktorý by mohol byť horší ako v iných vyspelých krajinách na Západe. Americkým 10-ročným dlhopisom poklesol výnos až pod 0,6 percenta, no aj naďalej ponúka oveľa lepšie zhodnotenie ako jeho nemecký ekvivalent, ktorý sa drží na -0,45 percenta. V rastovom mode pri relatívne vysokých valuáciách sa držali ceny podnikových dlhopisov.

Komoditné trhy

Oslabovanie dolára nahrávalo drahým kovom, ktoré dlhodobo ťažia z neutíchajúceho šírenia koronavírusu vo svete, blížiacich sa amerických volieb, obnovenia politického napätia v čínsko-amerických vzťahoch a potenciálnej inflačnej hrozby v dôsledku záplavy lacných peňazí do ekonomiky. Zlato tak ako bezpečný prístav dosiahlo 1 900-dolárovú métu a je už len krok od svojich absolútnych maxím z roku 2011. Víťazom týždňa sa stalo striebro, ktoré vystrelilo takmer o 18 percent k sedemročným maximám na úrovni 23 dolárov. Ropa sa konsolidovala smerom nahor, keď nádeje na rýchlu obnovu ekonomiky vďaka masívnej fiškálnej pomoci centrálnych bánk a vlád vykompenzovali straty zo zasekávania hospodárskeho oživenia v USA po opätovnom náraste počtu nezamestnaných a prekvapivom zvýšení zásob komodity na americkom trhu takmer o päť miliónov barelov. Americká ropa WTI si pripísala 1,7 percenta na 41,29 dolára a severomorský referenčný benchmark, ropa Brent, pridal 0,5 percenta na 43,34 dolára.

Devízové trhy

Čerstvo schválená dohoda najvyšších predstaviteľov krajín EÚ o parametroch fondu obnovy európskej ekonomiky po koronakríze a úniového rozpočtu na najbližšie sedemročné obdobie vystrelila euro voči doláru na 22-mesačné maximá na úrovni takmer 117 dolárových centov. Americkej mene nepomohla ani zmena rizikového sentimentu v závere týždňa či rast geopolitického napätia v americko-čínskych vzťahoch, keď sa investori radšej obrátili na japonský jen, ktorý sa voči nej vyšplhal až na štvormesačné maximum.