Ak dávate prednosť rôznym náučným videám pred čítaním publikácií, vyskúšajte zabrúsiť na webovú stránku Coursera. Tá ponúka veľké množstvo online kurzov zameraných na všetky možné témy, ktoré natočili a spracovali veľké zahraničné univerzity a inštitúcie. V oblasti umenia je v tomto ohľade aktívne Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku. Zaujímavý je napríklad kurz Modern Art & Ideas, ktorý okrem tém, ako je napríklad súvislosť umenia s identitou alebo spoločnosťou, ponúka aj pohľady na vlastnú múzejnú zbierku alebo rozhovory s umelcami, dizajnérmi alebo kurátormi. Pokiaľ chcete preniknúť do tajov súčasného umenia, môžete to spraviť v kurze What is contemporary art?, kde budete túto otázku skúmať prostredníctvom viac ako 70 umeleckých diel vytvorených od 80. rokov až do súčasnosti so zameraním na päť hlavných tém: Médiá od televízie po internet, Územia & tranzit, Materiály & tvorba, Pôsobenie a Moc.

coursera-courses-by-momaZdroj: https://www.coursera.org/moma

Aj webová stránka Udemy ponúka mnoho online kurzov špecializovaných okrem iného aj na umenie. Kurz Art History Renaissance to 20th Century prehľadne pokrýva dejiny umenia od európskej renesancie okolo roku 1300 až do polovice 20. storočia.

V kurzoch o umení nezaostávajú ani veľké aukčné siene. Okrem tých prezenčných (v bežných podmienkach) majú aj informačne obsiahle online kurzy. Napríklad Sotheby’s Institute ponúka kurz Art History Intensive: 1860 to Today, ktorý odpovedá na otázku „Ako sa umelecké dielo stáva neoddeliteľnou súčasťou dejín umenia?“ a predstavuje úvod do histórie západného moderného a súčasného umenia, pri ktorom by sa študenti mali naučiť, ako identifikovať a definovať základnú terminológiu používanú v umelecko-historickej praxi a vo vedeckom výskume, rozpoznať a opísať štýly a obdobia v západnej histórii umenia a implementovať slovnú zásobu súvisiacu s umeleckou tvorbou. Tento online kurz sa začína 13. mája a potrvá až do 7. júla 2020. Najmä na súčasné umenie je potom zameraný kurz Art Now: Contemporary Art Since 1990, ktorý sa začína 15. apríla a končí sa 12. mája. V tomto kurze sa môžete naučiť identifikovať hlavných súčasných umelcov, ako aj hlavné témy od využitia rôznych technológií a médií v umení po vplyv globalizmu na umeleckú tvorbu – ktoré sa v súčasnom umení objavujú. Tiež sa dozviete, ako hráči na trhu s umením, ako sú galérie, umelecké veľtrhy, aukčné domy či múzeá, určujú, ktorí umelci sa považujú za dôležitých a ako sa táto metodika a prax mení v dôsledku rastu online umeleckých trhov.

sothebysinstitute.com.jpgZdroj: Sothebysinstitute.com

Ani aukčný dom Christie’s so svojimi online kurzmi za Sotheby’s nezaostáva. Kurz Inside the Global Contemporary Art World do hĺbky pokrýva fungovanie dnešného sveta súčasného umenia vo veku globálnej komunikácie, trhu s umením, aukčných rekordov, umeleckých hviezd a ďalších dôležitých aktérov tejto oblasti, ako sú kurátori, galeristi, obchodníci alebo zberatelia. Pokiaľ vás trh s umením zaujíma viac z ekonomického hľadiska, môžete sa ponoriť aj do špecializovaného kurzu na túto tému Art Market Economics. Ten divákom prezradí, akú úlohu hrá trh s umením v kontexte širšej hospodárskej situácie, globalizácie, dopytu a ponuky v posledných 20 rokoch. Dozviete sa, ako je trh s umením štruktúrovaný na primárne a sekundárne trhy, či ako sú diverzifikované inštitúcie, ktoré v rámci nich fungujú a spoločne interagujú. Kurz tiež odhaľuje rôzne druhy investícií do umenia aj to, ako pomocou štatistických metód vypočítať riziká a výnosy s nimi spojené.

christies.com.jpgZdroj: Christies.com

A keď vás už prestane baviť iba sa na umenie pozerať, čítať o ňom alebo počúvať, môžete pre uvoľnenie mysle a tvorivého potenciálu skúsiť vytvoriť aj vlastné dielo. Na internete je veľké množstvo online videí a kurzov, ktoré vám pomôžu so základmi klasických umeleckých techník. Môžete napríklad vyskúšať kresliť pomocou Villpu Academy a známeho umeleckého pedagóga Glenna Vilppu alebo si osvojiť základy maľby akrylom, olejom či pastelom vďaka online kurzu Tucson Art Academy. Pokiaľ vám k tomu chýba potrebné náčinie a ste z Bratislavy, môžete si cez platformu PaintPeople dať poslať plátno, farby a štetce až ku dverám a pripojiť sa potom k niektorej z ich live streamingových lekcií, ktoré sú teraz v čase núdzového stavu voľne prístupné.