Akciové trhy

Na akciových trhoch dominoval v minulom týždni entuziazmus, že koronavírus ustupuje a dostal sa viac-menej pod kontrolu. Rely podporovala aj nádej, že vakcína proti nemu by mohla byť čoskoro realitou po sľubných výsledkoch testov firmy Moderna. Plusom bolo aj zverejnenie viacerých predstihových makrodát signalizujúcich odraz ekonomickej aktivity. Americké akcie sa od marcového dna odrazili nahor už takmer o 35 percent a technologický index Nasdaq Composite je len približne päť percent od historických maxím z februára. Európske akcie podporili aj plány Nemecka a Francúzska na spoločnú emisiu dlhu, a teda aj spoločné ručenie zaň pri financovaní obnovy ekonomiky eurozóny po koronakríze, čo je ďalší krok smerom k transferovej únii a federalizácii. Napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi na viacerých frontoch od zodpovednosti za koronavírus cez otázky ľudských práv v Hongkongu až po obchodné vzťahy a snahu o delistovanie čínskych firiem z amerických búrz a zastavenie dodávok pre čínsky Huawei síce trhy zaregistrovali, no dokázali ho zo seba striasť. V minulom týždni široký americký akciový index S&P 500 rástol o 3,2 percenta pri ziskoch technologického indexu Nasdaq Composite o 3,4 percenta. Paneurópsky index STOXX 600 si polepšil o 3,6 percenta. Emerging trhy zaostávali s rastom len o 0,5 percenta.

Dlhopisové trhy

Prevaha optimizmu na trhoch z otvárania ekonomík na Západe po koronavíruse posúvala výnosy štátnych dlhopisov nahor. Na druhej strane im vo väčšom odraze bránil vysávač centrálnych bánk vo forme kvantitatívneho uvoľňovania, ako aj napäté obchodno-politické vzťahy medzi USA a Čínou vo viacerých oblastiach. Smerovanie EÚ k spoločnému ručeniu za dlhy plánovaného fondu obnovy z koronakrízy výrazne stlačilo rizikové prirážky de facto nesolventných krajín ako Taliansko či Grécko. 10-ročný americký výnos sa tak odrazil na týždennej báze o dva bázické body na 0,66 percenta, nemecká „desina“ rástla o štyri bázické body na -0,49 percenta a naopak taliansky desaťročný benchmark klesol až o 27 bázických bodov na 1,6 percenta. Výrazne poskočili aj indexy podnikových dlhopisov v investičnom aj neinvestičnom pásme, čo dokumentovalo rastúci apetít investorov po riziku.

Komoditné trhy

Rast cien akcií a vyššie úročenie bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov dostávali zlato do defenzívy a za týždeň stratilo viac ako jedno percento, no stále sa drží nad 1 700-dolárovou métou. Na druhej strane obavy z pomalého odrazu globálnej ekonomiky a nervozita medzi Washingtonom a Pekingom limitovali straty žltého kovu. Ropa Brent sa posunula nad 35-dolárovú métu s vyše osempercentným medzitýždenným nárastom a WTI sa dostala nad 33 dolárov s rastom takmer o 13 percent, keď sa oživuje dopyt po rope pri odraze globálnej ekonomickej aktivity a napríklad čínska spotreba je už na 90 percentách normálu. Plusom je aj prudký pokles ťažby v USA, kde počet aktívnych vrtov je najnižší od roku 1940, a aj pád ťažby v rámci dohody OPEC-u+.

Devízové trhy

Fakt, že Nemecko by mohlo akceptovať spoločné ručenie za dlh EÚ v rámci plánu obnovy ekonomiky po pandémii koronavírusu, čo naznačuje smerovanie k transferovej únii a väčšiemu prerozdeľovaniu zdrojov, podporil silu eura. Spoločná mena sa však neudržala nad métou 110 dolárových centov, keď v závere minulého týždňa rástla averzia voči riziku pre čínsko-americké napätie. Ochota podstupovať riziko sa pretavila do robustných ziskov emerging mien vrátane českej koruny, maďarského forintu a poľského zlotého. Vyššie ceny komodít sa pretavili aj do posilnenia komoditných mien ako ruský rubeľ, nórska koruna či kanadský dolár.