Akciové trhy

Globálne akciové indexy na čele s tými americkými sa v minulom týždni posunuli na nové historické maximá a následne sa konsolidovali v ich okolí pri pomerne značnom raste amerických dlhopisových výnosov. Rely sa zatiaľ cez posuny výnosových kriviek dokáže prehrýzť, keď prichádza stále z nízkych úrovní a reálne sadzby sú hlboko záporné. Navyše v prospech akciových býkov hovoria čoraz viac sa zlepšujúce prospekty rastu globálnej ekonomiky a firemných ziskov. K tomu je potrebné pripočítať gigantické fiškálne stimuly, špeciálne v USA, kde sa po nedávnom schválení balíka za 1,9 bilióna dolárov diskutuje už o ďalších infraštruktúrnych výdavkoch v objeme dva až štyri bilióny dolárov. Navyše, centrálne banky signalizovali, že budú prehliadať dočasný odraz inflácie, čo naznačil na ostatnom zasadnutí aj Fed, ktorý na základe projekcií dot-plot grafu neplánuje zvýšiť úrokové sadzby pred rokom 2024.

Dlhopisové trhy

Výnos 10-ročného amerického dlhopisu sa posunul na 14-mesačné maximá – nad 1,7 percenta, keď trhy započítavajú čoraz väčší optimizmus ohľadne rastu americkej a svetovej ekonomiky a s tým spätý odraz inflačných tlakov pri ústupe koronavírusu. Rastie presvedčenie, že pandémia koronavírusu by mohla byť definitívne položená na lopatky už v máji vďaka kombinácii očkovania, získania prirodzenej imunity a sezónnemu efektu. Zastaviť rast výnosov nedokázalo ani zasadnutie Fedu, ktorý zlepšil vyhliadky rastu americkej ekonomiky, no povedal, že odraz inflácie v tomto roku bude len dočasný a nebude naň menovopoliticky reagovať. Práve naopak, dodal, že uvoľnená menová politika je stále potrebná, kým nenastane zotavenie ekonomiky a trhu práce. Európske výnosy však zaostávali v raste za americkými, keď kontinent naďalej bojuje s pandémiou, okrem iného aj pre fiasko spoločného obstarávania vakcín Európskou úniou, ktoré vyústilo do ich nedostatku. 10-ročný nemecký benchmark sa tak dostal len mierne nad -0,3 percenta. Pokles cien štátnych dlhopisov sa premietol aj na trhy korporátne, ktoré takisto klesali, hoci z bohatých vysokých úrovní.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo na úrovniach tesne nad 1 700 dolármi, kam ho poslala rastúca americká výnosová krivka, silný dolár a zlepšujúce sa vyhliadky oživovania svetovej ekonomiky pri zvýšenej ochote podstupovať riziko. Väčšiemu prepadu bránili rastúce inflačné obavy, najmä v USA pri deficitnom financovaní obrovských fiškálnych podporných balíkov. Ropa odovzdala takmer sedem percent s poklesom WTI k 61,4 dolára a Brentu k 64,5-dolárovej hladine pre obavy z obnovy lockdownov v Európe, kde koronavírus opäť naberá na sile v kombinácii s pomalým procesom očkovania proti nemu a pozastavením využívania vakcíny AstraZeneca. Navyše mínusom pre ropu bol aj rast jej amerických komerčných zásob.

Devízové trhy

Lepšie vyhliadky americkej ekonomiky v porovnaní s Európou vďaka rýchlej vakcinácii proti koronavírusu a fiškálnym stimulom a ich rýchlej implementácii (na rozdiel od Európy, ktorá stále bojuje s vírusom a o veľkom pláne obnovy sa len diskutuje a pripravuje sa) podporili americký dolár voči euru a vzájomný výmenný kurz klesol k 119 americkým centom, keď rastie úrokový diferenciál v prospech americkej meny.