Spoločnosti Porsche a Boeing spájajú sily a chcú sa zúčastniť na rodiacom sa trhu v oblasti mestských letov. Výsledkom ich spolupráce by mal byť funkčný vertikálne vzlietajúci prototyp. Dvojica obrích spoločností už teraz skúma potenciál budúceho trhu, aby bola pripravená ponúknuť vlastnú alternatívu. Na vývoji sa budú podieľať aj inžinieri z jednotky Boeing Aurora Flight Sciences, ktorí budú testovať prototyp.

„Porsche sa chce rozšíriť ako výrobca športových automobilov tým, že sa stane vedúcou značkou prémiovej mobility,“ uviedol Detlev von Platen, riaditeľ predaja Porsche. „Mohlo by to znamenať prechod do tretej dimenzie cestovania,“ dodal.

/data/MediaLibrary/articles/16035/boeing-porsche.jpgzdroj: TheVerge.com

Dopravné a technologické spoločnosti na celom svete totiž zintenzívňujú vývoj bezpilotných lietadiel a iných strojov s cieľom poskytnúť flexibilnejšie možnosti na presun ľudí a tovaru v čoraz preťaženejších mestských centrách.

Nemecký startup Volocopter podporovaný spoločnosťou Daimler už nedávno dokončil skúšobný let v Stuttgarte s prototypom, ktorý vyzerá ako mix helikoptéry a robota.

Nové partnerstvo predstavuje jeden z najaktuálnejších počinov, ktoré sa na poli mestského letového cestovania udiali. Nový trh ráta s tým, že kvôli preplnenosti metropol bude potrebné začať využívať aj prémiové služby na cestovanie vo vzduchu. Boeing už pre tieto potreby investoval do startupu Aurora Flight Sciences v roku 2017 a financuje aj laboratórium na Stanfordskej univerzite venované novým lietajúcim strojom.

Ako uviedli spoločnosti, lietajúce taxíky by mohli vo vybraných metropolách začať lietať už v priebehu najbližších piatich rokoch. V oficiálnom stanovisku to naznačil aj Dennis Muilenburg, výkonný šéf Boeingu.

/data/MediaLibrary/articles/16035/191010-porsche-630x407.jpgzdroj: TheVerge.com

Naďalej však pretrvávajú rôzne prekážky, ktoré doteraz nebolo treba riešiť, a to vytvorenie legislatívy a samotnej letovej prevádzky, ktorá by dokázala podobné cestovanie a vzdušnú prepravu riadiť. Poradenská spoločnosť skupiny Porsche v tomto smere očakáva, že trh mestskej leteckej dopravy sa po roku 2025 zintenzívni. Jej prieskum totiž naznačuje, že nové dopravné možnosti a prostriedky by mohli cestujúcich mohli prepraviť nielen rýchlejšie a efektívnejšie, ale dokonca aj lacnejšie a flexibilnejšie.