Akciové trhy

Pozitívny sentiment na akciových trhoch nebol narušený ani minulý týždeň a akciové burzy na oboch brehoch Atlantiku pokračovali v raste. Za nákupnou párty stoja stále tie isté faktory- solídny rast svetovej ekonomiky, ktorý je zhruba na úrovni svojho potenciálu. Globálne hospodárstvo sa teda ani neprehrieva, ani nie je podchladené, čo by malo znamenať, že ani inflačné tlaky by nemali byť vysoké a teda ani centrálne banky by sa nemuseli ponáhľať s príliš rýchlym uťahovaním menových kohútikov, aj keď Fed zrejme už v marci zvýši sadzby, čo je však plne započítané v trhu a nespôsobuje paniku. Makroprostredie je stabilné a existuje predpoklad, že takýto ani príliš rýchly, ani príliš pomalý rast by mohol ďalej pokračovať a stať sa potenciálne najdlhším v histórii. Navyše vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongrese znelo pomerne štátnicky bez väčších kontroverzií. To viedlo trhy k obnove viery, že dokáže, hoci zrejme nie úplne rýchlo, doručiť zníženie daní a rast výdajov na infraštruktúru, pričom naopak sa jeho protekcionistické hrozby úplne nezhmotnia. Súčasne klesla nervozita pred francúzskymi prezidentskými voľbami. Rastie šanca, že nezávislý ľavicový kandidát Emmanuele Macron vyhrá voľby, keď sa jeho strata na antisystémovú Marine Le Penovú v prvom kole výrazne znížila, ba dokonca podľa niektorých prieskumov  sa už dostal pred ňu. Prieskumy pritom hovoria, že druhé kolo by mal s veľkou rezervou vyhrať. Preto minulý týždeň európske akcie prekonali rastom americké, ktoré opäť prepisovali historické maximá. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 pridal 3,0 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,9 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 3,1 percenta a britského indexu FTSE 100 o 1,8 percenta. Bluechipsový americký index Dow Jones si polepšil o 0,9 percenta pri raste širokého indexu S&P 500 o 0,7 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 0,4 percenta.

Dlhopisové trhy

Pokračovanie jastrabích vystúpení amerických centrálnych bankárov vrátane ich šéfky Janet Yellenovej, ktorí naznačovali možnosť skorého zvýšenia sadzieb sa pretavila do poklesu cien a teda rastu výnosov amerických dlhopisov. Podľa derivátového trhu investori kalkulujú s približne 90-percentnou pravdepodobnosťou zvýšenia sadzieb Fedom už budúci týždeň, keď ekonomika USA je v solídnej kondícii pri nezamestnanosti aj inflácii v podstate na cieľových úrovniach Fedu. Krátky koniec výnosovej krivky sa posunul na najvyššie úrovne v tomto hospodárskom cykle, keď dvojročný výnos presiahol 1,3 percenta. 10-ročný výnos sa posunul o 17 bázických bodov na 2,5 percenta. Prispel k tomu aj trhmi dobre prijatý prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongrese, hoci opäť v ňom chýbali detaily daňovej reformy. Nemecké výnosy kopírovali americké, keď sa pri 10-ročnej splatnosti takisto posunul o 17 bázických bodov k 0,4 percentá. Rast pravdepodobnosti, že francúzske prezidentské voľby vyhrá ľavicový reformista Emmanuel Macron viedol k redukcii rizikových prirážok dlhopisov periférii eurozóny.

Komoditné trhy

Zlato v priebehu minulého týždňa odovzdalo takmer dve percentá a zatváralo pod 1240 dolármi, keď investori plne započítali možnosť zvýšenia sadzieb Fedom už na marcovom zasadnutí po pokračovaní sérii jastrabích prejavov amerických centrálnych bankárov, dokonca aj tých, ktorí boli známi opatrnosťou a holubičím slovníkom. Koniec koncov inflácia v USA je na dvojpercentnej cieľovej úrovni Fedu a trh práce sa nachádza takisto v podstate na úrovni plnej zamestnanosti pri odraze investičnej aktivity a spotrebiteľskej dôvere na najvyšších úrovniach do leta 2001. Ropa opäť iba stagnovala (WTI nad 55 dolármi a Brent nad 55 dolármi),keď na jednej strane OPEC a ďalší vybraní producenti doručili väčšinu dohodnutého zníženia ťažby, no na druhej strane rastie bridlicová ťažba a zásoby ropy v Spojených štátoch. 

Devízové trhy

Euro sa posilnilo minulý týždeň voči väčšine hlavných svetových mien. Stoja za tým zmenšené otázniky nad politickým smerovaním Francúzska, keď ostatné predvolebné prieskumy ukázali, že šance na zvolenie Marine Le Penovej za prezidentku klesajú, dokonca bude mať problém sa dostať do druhého kola volieb. Naopak rastie pravdepodobnosť víťazstva reformistického ľavičiara Emmanuela Macrona. Euro sa posilnilo aj voči doláru napriek tomu, že v priebehu týždňa systematicky rástlo presvedčenie, že Fed zvýši už v marci sadzby. Vzájomný výmenné kurz sa posunul opätovne nad 106 dolárových centov. Dolár inak takisto posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien.