Akciové trhy

Na finančných trhoch v minulom týždni naďalej pretrvávala ochota podstupovať riziko, za čím stála kombinácia doznievajúcej eufórie z dojednania prvej fázy čínsko-americkej obchodnej dohody, pokračovania uvoľnenej menovej politiky hlavných svetových centrálnych bánk, ktorá nebude zmenená ani v budúcom roku ako aj signálov zlepšovania sa globálnej ekonomickej aktivity. Rally sa tak predĺžila už na štyri týždne, pričom americké akcie prepísali historické maximá pričom index S&P 500 pokoril métu 3200 bodov pri zisku 1,7 percenta. Bez výraznejšieho vplyvu ostalo schválenie ústavnej obžaloby prezidenta Donalda Trumpa demokratmi ovládanej Snemovni reprezentantov, keďže republikánmi ovládaný Senát ho s najväčšou pravdepodobnosťou úradu nezbaví. Paneurópsky index STOXX 600 pokoril historické maximá z jari 2015 a polepšil si o 1,5 percenta, k čomu mu pomohlo aj drvivé víťazstvo vládnucej Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona v predčasných britských parlamentných voľbách, čo znamená vysokú pravdepodobnosť doručenia mäkkého brexitu už začiatkom budúceho roka. Ústup geopolitických rizík na čele s nervozitou plynúcou z protekcionizmu v zahraničnom obchode znamenal aj silné, takmer dvojpercentné, zisky indexu rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging World, čo znamenalo posun na 18- mesačné maximá.

Dlhopisové trhy

Znížená averzia voči riziku na trhoch pre konjunkciu ústupu nervozity okolo sinoamerickej obchodnej vojny, nastavenia uvoľnenej menovej politiky, poklesu rizika tvrdého brexitu či zlepšovania sa makrodát, ktoré by mali znamenať zastavenie spomaľovania sa globálnej ekonomiky znamenali aj odraz výnosov štátnych dlhopisov. Desaťročný americký výnos poskočil o 10 bázických bodov na 1,92 percenta, no pred rokom bol ešte zhruba o 80 bázických bodov vyššie. Desaťročný nemecký výnos sa tiež posunul nahor o päť bázických bodov, no stále sa nachádza 25 bázických bodov pod nulou. Optimizmus na trhoch sa však pretavil do kompresie rizikových prirážok podnikových dlhopisov ako aj emerging bondov.

Komoditné trhy

Zakopávanie sekery obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom výrazne zlepšuje prospekty rastu svetovej ekonomiky v nasledujúcom období a súčasne makrodáta už teraz naznačujú, že ekonomické momentum sa prestáva zhoršovať, čo zlepšuje prognózy dopytu po rope, ktorej cena na to reagovala posunom na trojmesačné maximá. Severomorský brent si polepšil v minulom týždni o 1,4 percenta a končil tesne nad métou 66 dolárov pri 0,6-percentnom zisku texaského benchmarku WTI, ktorý zatváral nad 60 dolármi. Zlato sa konsolidovalo okolo 50-dňového kĺzavého priemeru pod 1490 dolármi, keď odolalo tlaku silnejšieho dolára a vyšších dlhopisových výnosov.

Devízové trhy

Libra si neudržala veľké zisky bezprostredne po britských parlamentných voľbách, keď eufória zo skorého doručenia mäkkého brexitu po jasnom víťazstve Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona bola vystriedaná obavami, že Londýn a Brusel nestihnú uzavrieť dohodu o voľnom obchode do konca prechodného obdobia na konci roka 2020, ktoré Londýn odmieta predĺžiť. Šterling voči euru aj doláru za minulý týždeň stratil vyše dve percentá. Dolár sa posilnil aj voči euru vďaka piatkovým ziskom v reakcii na zverejnenie solídnych amerických makrodát, ktoré potvrdili pokračovanie svižného ekonomického rastu v USA.