Je to vskutku revolučná myšlienka, s ktorou v minulosti zaiste prišlo už viacero vizionárov. Napriek tomu má tentoraz idea mesta budúcnosti solídnejšie základne než kedykoľvek predtým. A to aj preto, že tento projekt chce financovať a vytvoriť druhá najväčšia automobilka sveta Toyota.

Projekt tento týždeň predstavila skupina v spolupráci s dánskym architektonickým a inžinierskym štúdiom BIG – Bjarke Ingels Group na svetovom veľtrhu technológií CES v Las Vegas. Okrem iného tu napríklad elektrotechnická spoločnosť Sony predstavila aj koncept vlastného elektromobilu, na ktorom prezentovala najnovšie možnosti z oblasti senzorov, digitálnych zariadení či elektromobility.

Vráťme sa však k mestu Woven, ako projekt mesta budúcnosti autori nazývajú. Jeho obyvateľmi by mali byť prevažne zamestnanci a priemyselní partneri, pretože mesto bude zázemím pre technologické firmy vyvíjajúce autonómne vozidlá či ekologické energetické zariadenia s alternatívnymi zdrojmi energie. Vskutku ide o obrovské laboratórium, v ktorom bude možné otestovať, ako technológie budúcnosti môžu fungovať už dnes.

Mesto sa bude nachádzať na úpätí hory Fudži na mieste továrne automobilky, ktorú majú koncom tohto roka zatvoriť. Bude sa rozkladať na rozlohe 71 hektárov a zo začiatku má mať dvetisíc obyvateľov. Základný kameň plánuje automobilka položiť začiatkom budúceho roka.

Koľko to celé bude stáť, je otázne. Predpokladané náklady na výstavbu mesta neuviedla, hoci to nie je ani účelom, keďže rentabilita tohto projektu bude najmä v budúcich ziskoch z rôznych patentov, technológií, ktoré sa v ďalších dekádach dostanú na trh a budú ziskové.

Woven City predstavuje plne prepojený ekosystém zásobovaný energiou z vodíkových článkov a cieľom je využiť aj technológie, aby sa ľudia stretávali a nežili izolovane. Toyota tak vo Woven City vidí príležitosť spolupracovať s ľuďmi z komerčnej aj akademickej sféry, s vedcami a výskumníkmi z celého sveta, ktorých plánuje pozvať na stáže i dlhodobejšie pobyty.

„Bude to skrátka miesto, kde budú ľudia žiť, pracovať aj tráviť svoj voľný čas. Súčasne budú spolupracovníkmi živého laboratória,“ zhrnul šéf Toyoty Akio Toyoda. Podľa neho pôjde o jedinečnú príležitosť konečne plnohodnotne a bezpečne otestovať, v čom všetkom nám technológie môžu do budúcnosti pomáhať.