Akciové trhy

Hlavné svetové akciové burzy sa v minulom týždni, po nadpriemernom januárovom raste, dostali pod masívny predajný tlak pre výrazný odraz výnosov na dlhopisových trhoch, ktoré reagovali na signály ďalšieho zlepšenia ekonomickej aktivity, čo bolo podčiarknuté silným januárovým nonfarm payrolls reportom z amerického trhu práce a predovšetkým najrýchlejším tepom rastu miezd od roku 2009. Najsledovanejší americký index S & P 500 ukončil historicky najdlhšiu sériu bez trojpercentnej korekcie, ktorá sa zastavila na čísle 311 obchodných dní. Za týždeň stratil 3,9 percenta pri 4,2-percentnej strate bluechipsového indexu Dow Jones a pri 3,5-percentnom poklese technologického indexu Nasdaq Composite. Rovnako zle sa darilo aj európskym akciám, keď nemecký index DAX 30 odovzdal 4,2 percenta, pri 3,0-percentnej strate francúzskeho indexu CAC 40 a pri 2,9-percentných stratách britského indexu FTSE 100. Pri 10-ročnom americkom výnose, ktorý sa dostal nad 2,8 percenta na najvyššie úrovne od januára 2014, vznikli obavy z bohatých valuácií a volatilita meraná indexom VIX sa preto posunula na najvyššie úrovne od zvolenia Donalda Trumpa za amerického prezidenta v novembri 2016.

Dlhopisové trhy

Minulý týždeň sa na dlhopisových trhoch dostavil masívny výpredaj, ktorý posunul americký 10-ročný výnos o takmer 20 bázických bodov na 2,84 percenta, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od začiatku roka 2014, pričom nemecká desiatka sa posunula o 15 bázických bodov na 0,77 percenta, čo je najvyššia úroveň od leta 2015. Ceny dlhopisov klesali z takpovediac dobrých dôvodov – pre zlepšovanie hospodárskej aktivity, keď svetová ekonomika rastie najrýchlejším tempom za ostatných osem rokov a pozitívnejšie sa o stave americkej ekonomiky aj o jej výhľade vyjadril aj Fed na ostatnom zasadnutí. S tým rastú aj očakávania odrazu inflácie a normalizácie menovej politiky.

Komoditné trhy

Zlato v priebehu väčšiny minulého týždňa skôr prešľapovalo na mieste, keď boli vo vzájomnej rovnováhe oslabovanie dolára a rast výnosov na dlhopisových trhoch. V piatok však zlato pri výraznom poklese akciových trhoch, paradoxne, ako bezpečný prístav kleslo, keď dolár mazal straty a výnosy na dlhopisoch ďalej rástli v reakcii na zverejnenie silného januárového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce a najmä v reakcii na rýchlejší ako očakávaný rast miezd, najrýchlejším tempom od roku 2009. Žltý kov tak v piatom týždni tohto roku poklesol o 1,2 percenta na 1 333 amerických dolárov za trójsku uncu. Obchodovanie s ropou bolo v minulom týždni mimoriadne volatilné. V úvode týždňa klesali pri očakávaní rastu jej amerických zásob, čo sa aj potvrdilo, a rastu americkej ťažby, aby v druhej polovici týždňa mazali straty, keď sa trh focusoval na pomalší ako očakávaný rast produkcie v dvoch kľúčových amerických štátoch – v Texase a v Severnej Dakote. V piatok však opäť ceny klesali po správach, že americká ťažba vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 1970. Sčítané a podčiarknuté, na týždennej báze napokon WTI si stratil 1,0 percenta na 65,5 dolára, zatiaľ čo Brent zaznamenal výraznejšiu stratu o 2,8 percenta na 68,6amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Americký dolár začal minulý týždeň miernym posilnením voči košu hlavných svetových mien v rámci bežnej korekcie, nemalo však dlhé trvanie. Následne sa vrátil trend jeho vädnutia, ktorého príčiny boli naďalej rovnaké – očakávanie zatvorenia divergencie vývoja menových politík medzi Fedom a zvyškom sveta, keď americká ekonomika už nie je takým veľkým outperformerom. Navyše ceny amerických aktív sú vnímané ako vysoké a existujú lepšie investičné príležitosti mimo nich. Euro sa tak v priebehu týždňa posunulo až nad 125 dolárových centov, k čomu prispeli aj špekulácie, že by ECB mohla vďaka dynamickému rastu ekonomiky menovej únie vypnúť program kvantitatívneho uvoľňovania už v septembri. V závere týždňa sa však dolár odrazil po zverejnení silného januárového reportu z amerického trhu práce, ktorý ukázal aj na rýchly rast miezd. Kráľovský menový pár sa tak na konci piatkovej obchodnej seansy posunul na týždennej báze nahor len o 0,3 percenta a zatváral na 124,6 dolárového centa.