Christie’s ako svetovo najuznávanejší aukčný dom totiž vlani zaznamenal vyše štvrtinový nárast tržieb z predajov. Globálny predaj podľa neho rovnako rástol závratným tempom, keď sa investície do umenia zvýšili na viac ako päť miliárd britských libier, teda takmer sedem miliárd dolárov. Ako dodáva spoločnosť Christie’s, za tým bolo možné vidieť najmä rast celosvetového bohatstva, ako aj rast akcií a stabilnejšie politické prostredie v kľúčových ekonomikách, čo mnohých investorov opäť priviedlo tiež na trh s umením, uviedol v oficiálnom stanovisku šéf spoločnosti Guillaume Cerutti.

Pod pozitívne čísla sa však podpísalo viacero faktorov, nie iba tie spomenuté. Najmä množstvo významnejších diel, ktoré sa dostali do predaja a lámali rekordy. Na čele s obrazom Leonarda Da Vinci „Salvator Mundi“, ktorý sa stal najdrahším obrazom a predal sa za viac ako 450 miliónov dolárov v New Yorku. Päťstoročný obraz smeroval do múzea Louvre v Abú Zabí, ktoré rovnako vlani spustilo vlnu záujmu o umenie a prilákalo množstvo nových investorov na trh s umením. Potvrdzuje to aj iná štatistika, podľa ktorej až 81 percent diel v aukciách našlo majiteľa, v porovnaní so 78 percentami v predchádzajúcom roku. Najviac rástol v tomto smere ázijský trh, ktorý sa zvýšil o takmer 40 percent.

/data/MediaLibrary/articles/12906/christie-s.jpg

zdroj: Bloomberg.com

Aj preto G. Cerutti nazýva vlaňajšok pamätným rokom, verí však, že dá základ pre ten aktuálny. Zvyšujúca sa neistota v politickom svete, nedávny výrazný pokles akcií a prepad bohatstva najbohatších budú dostatočným testom aj pre trh s umením. S tým bude súvisieť tiež cenotvorba a nie je vylúčené, že atraktívnejšie ceny vo svete umenia prinesú rovnako veľký dopyt.

Zaujímavosťou je, že vlani sa o umenie zaujímalo aj rekordne veľa ľudí a verejnosti. Webová stránka Christie’s dosiahla návštevnosť 12 miliónov, a to najmä vďaka príbehom a statusom, ktoré formovali celý minulý rok. Bolo ich viac ako osemsto. Investície do umenia znamenali aj takmer dvestopercentný rast sprístupnení na Facebooku či na Instagrame aukčnej spoločnosti. Priamy prenos z predaja obrazu Salvatora Mundiho si na stránke pozrelo takmer pol milióna ľudí.