Akciové trhy

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku pokračovali v konsolidácii, keď sú už bohato nacenené pri očakávaní toho, že globálny ekonomický rast ostane solídny, v USA bude doručené znižovanie daní, centrálne banky nebudú prudko uťahovať menovú politiku (hoci Fed bude zvyšovať sadzby) a nebudú sa materializovať ani politické riziká v eurozóne. Nič ich v zásade nedokázalo vykoľajiť ani pozitívne prekvapiť. Akoby dokonalá rovnováha. Aspoň zatiaľ. Investori tak čakali na nové impulzy. Celkovo si paneurópsky index STOXX 50 mierne polepšil o 0,4 percenta pri miernych stratách nemeckého indexu DAX 30 vo výške 0,5 percenta, pri nezmenenej úrovni francúzskeho indexu CAC 40 a strate britského indexu FTSE 100 vo výške 0,4 percenta. Americký bluechipsový index Dow Jones klesol o 0,5 percenta pri poklese širokého indexu S & P 500 o 0,4 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 0,2 percenta.

Dlhopisové trhy

Celá americká výnosová krivka sa posúvala nahor, keď trhy plne zacenili tohtotýždňové zvýšenie sadzieb Fedom pri raste pravdepodobnosti ďalších dvoch zvýšení sadzieb o 25 bázických bodov v tomto roku; americká ekonomika je totiž v solídnej kondícii a inflácia na cieľovej úrovni centrálnej banky. To malo vplyv aj na rast výnosov dlhopisov eurozóny. Prispel k tomu tiež šéf ECB Mario Draghi, keď sa z vyhlásenia po zasadnutí centrálnej banky stratila formulka o pripravenosti použiť všetky inštrumenty v súlade s mandátom, vzhľadom na to, že deflačné riziká ustupujú. Navyše pri popise rovnováhy rizík sa stále spomínali riziká smerom nadol, ibaže s prívlastkom „menej zreteľné“ vzhľadom na solídny rast ekonomiky eurozóny a na sériu predstihových ukazovateľov, ktoré naznačujú, že by mohol pretrvať. Navyše trhy začali pochybovať o nepriestrelnosti budúcej projekcie úrokových sadzieb, ktorá hovorí, že ostanú na súčasných či nižších úrovniach ďaleko za koncom kvantitatívneho uvoľňovania. Samotný Draghi hovoril, že síce tom nechce špekulovať, zároveň však povedal, že projekcia je založená na súčasných informáciách. Inak povedané, ak sa zmenia, môže sa zmeniť aj ona. A v piatok sa objavili správy, podľa ktorých ECB diskutovala o možnosti zvýšenia sadzieb ešte pred samotným ukončením programu nákupu aktív. Výsledkom bol krátky koniec americkej výnosovej krivky takmer k úrovni 1,4 percenta pri dvojročnej splatnosti a na 2,6 percenta pri 10 rokoch (teda o 10 bázických bodov nahor na týždennej báze). Nemecké 10-ročné sadzby sa posunuli až o 13 bodov na 0,5 percenta.

Komoditné trhy

Zlato v ostatnom týždni slablo, až sa priblížilo k hranici 1 200 dolárov za trójsku uncu, v blízkosti ktorej zotrvalo do konca týždňa. Pod tlakom sa žltý kov ocitol najmä vzhľadom na silné americké makrodáta z trhu práce, ktoré postupne podčiarkovali takmer stopercentnú istotu trhu o zvýšení úrokovej sadzby Fedom už na tohtotýždňovom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC). Zlato tak pokleslo o takmer dva a pol percenta na najnižšie úrovne od začiatku februára. Ropa v minulom týždni padla na najnižšiu úroveň od konca novembra, keď severomorský Brent poklesol o viac ako 8,1 percenta k úrovni 51 dolárov a americký WTI poklesol až o 9,08 percenta a zatváral pod hranicou 49 dolárov. Pre trhových hráčov trhu sa totiž obmedzenie produkcie krajinami OPEC javí ako nedostatočné na boj s prebytkom tejto komodity na trhu. Príležitosti sa totiž chopili najmä americké energetické spoločnosti, ktorých ťažba sa pri vyšších cenách opäť stala rentabilnou. Saudská Arábia však už avizovala, že už nebude znižovať produkciu s cieľom podporiť cenu ropy, pretože by to prilákalo len vyššiu ťažbu v USA. Neklesajúce zásoby čierneho zlata a previs ponuky na trhu by však mohli začať opäť prudšie tlačiť jeho cenu nadol, čo by pre amerických ťažiarov pri ich akcelerujúcej produkcii znamenalo akési „klepnutie po prstoch“.

Devízové trhy

Euro v minulom týždni zosilnelo voči americkému doláru o takmer pol percenta a to aj napriek blížiacemu sa zasadnutiu Fedu, ktoré by podľa trhu malo priniesť utiahnutie monetárnej politiky. Spoločná mena eurozóny sa posunula na trojtýždňové maximá nad hranicu 106,5 dolárového centa. Na trhu sa totiž začali objavovať špekulácie o tom, že Európska centrálna banka diskutuje o možnosti zvyšovať úrokové sadzby ešte pred ukončením kvantitatívneho uvoľňovania. Doláru tak voči súboju nastavení monetárnych politík nepomohli ani silné piatkové dáta z trhu práce v podobe nonfarm payrolls reportu za február, ktorý ukázal na prírastok 235-tisíc pracovných miest, čo výrazne prekonalo 200-tisícový konsenzus. Euro ešte väčšmi zosilnelo voči britskej libre, keď menový pár prekročil hranicu 87,5 pence po viac ako 1,6-percentnom raste. Britská libra je tak na ceste za najväčšou sériou poklesov voči euru od augusta vzhľadom na ochladzujúce sa makrodáta z britskej ekonomiky. Ekonomické podmienky v Európskej únii sa zatiaľ podľa prezidenta ECB Maria Draghiho, naopak, postupne zlepšujú.