Akciové trhy

Aj napriek pretrvávajúcej neistote okolo ekonomických dosahov koronavírusu, ktorý sa nezadržateľne ženie Spojenými štátmi a západnou Európu, si počas minulého týždňa svetové burzy aspoň načas vydýchli a skorigovali tak časť predchádzajúcich hlbokých strát. Stoja za tým oznámené bezprecedentné menové a fiškálne stimuly prijímané po celom svete, ktoré pôsobia ako airbagy pre investorov a mali by zároveň dláždiť cestu k rýchlemu oživeniu sveta, len čo sa vírus dostane pod kontrolu. ECB aj Fed spustili masívne kvantitatívne uvoľňovanie v snahe zabezpečiť úverovanie a likviditu trhu. Americká vláda má pripravený gigantický záchranný balík v objeme 2,2 bilióna dolárov, čo predstavuje zhruba 10 percent HDP krajiny. V ňom počíta s rôznymi programami podpory firmám, nezamestnaným a zdravotnému systému, ako aj s tzv. „helikopter money“, keď bude rozdávať peniaze priamo domácnostiam. K masívnej podpore ekonomiky sa odhodlalo aj Nemecko, ktoré predstavilo najväčší fiškálny balík pomoci od druhej svetovej vojny, kde len pomoc firmám cez štátne úvery, záruky a priame finančné injekcie dosahuje 1,1 bilióna eur, čo je zhruba 30 percent HDP najväčšej európskej ekonomiky. Aj napriek piatkovému poklesu predviedli americké akcie najlepší týždeň za ostatných 10 rokov, keď širší index S&P 500 vzrástol o 10,21 percenta na 2 541 bodov a technologický index Nasdaq Composite sa zvýšil o 9,03 percenta na 7 502 bodov. Ešte lepšie sa darilo indexu Dow Jones, ktorý pridal 12,84 percenta na 21 636 bodov, čo bol jeho najlepší výkon od roku 1938. Robustné zisky zaznamenali aj európske akcie, keď paneurópsky index STOXX 600 pridal 6,09 percenta, britský DTSE 100 6,16 percenta a nemecký DAX 307,88 percenta.

Dlhopisové trhy

Nádej, že finančná pomoc bude účinná a uľaví ekonomike, ktorá sa borí s pozastavením podnikateľskej aktivity a narastajúcou nezamestnanosťou, pomohla držať výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka počas väčšiny týždňa relatívne stabilné, aj keď tlak na ceny vytvárali očakávania väčšieho dopytu vlád po peniazoch na dlhopisových troch, ktorými budú financovať oznámené fiškálne balíky. K prudkému prepadu výnosov prišlo až na záver týždňa, keď Spojené štáty prebrali štafetu krajiny s najväčším počtom nakazených koronavírusom. Americký 10-ročný výnos spadol na 0,67 percenta a nemecký výnos s rovnakou splatnosťou poklesol až k hranici -0,5 percenta.

Komoditné trhy

Balíky menových a fiškálnych stimulačných opatrení prijímaných vládami po celom svete posilnili zlato nad 1 600 dolárov, pre obavy z rastúcich inflačných tlakov. Žltý kov tak zaknihoval najlepší týždeň za ostatných 11 rokov. Ropa sa v závere týždňa po štyroch dňoch korigovania strát opäť ocitla na kolenách, keď sa okrem poklesu dopytu po energii a tým pádom aj rope, ktorý sa odhaduje zhruba o pätinu nižší, topí v záplave lacnej ropy zo Saudskej Arábie, ktorá pre cenovú vojnu s Ruskom spôsobuje svojou rekordnou produkciou masívny previs ponuky komodity na svetových trhoch. Celkovo stratila takmer osem percent a americká ropa WTI sa dostala na dostrel 20-dolárovej hranice a ropa Brent poklesla pod 25 dolárov za barel.

Devízové trhy

Oslabovaniu sa nevyhol americký dolár, ktorý zaznamenal najväčšiu týždennú stratu od marca 2009, keď ho obchodníci prestali masívne dopytovať ako bezpečné útočisko a najlikvidnejšiu menu sveta. Upokojenie situácie na finančných trhoch vďaka razantnej pomoci popredných autorít hospodárskej politiky pomohlo k rastu ďalším hlavným svetovým menám na čele s eurom, ktoré voči doláru posilnilo nad 111 dolárových centov.