Akciové trhy

Akciové trhy minulý týždeň len stagnovali s miernym posunom amerických indexov nadol (S&P 500 -0,5 percenta), keď trhoví hráči čakali, ako dopadnú rokovania medzi americkými demokratmi a republikánmi týkajúce sa štvrtého fiškálneho stimulačného balíka. Ani do týchto chvíľ nie je jasné, či a v akej forme sa ho podarí prijať ešte pred prezidentskými voľbami konajúcimi sa 3. novembra. Nervozita preto rastie, čo sa prejavuje na raste indexu volatility VIX. Navyše v Európe začína byť čoraz väčším problémom druhá vlna koronavírusu a reštriktívne opatrenia vlád na jeho spomalenie, čo môže znamenať riziko dvojitého dna recesie. Preto paneurópsky index STOXX 600 klesol na týždennej báze o 1,4 percenta. Emerging trhom sa darilo s rastom indexu MSCI Emerging Markets o 1,1 percenta, čo ide najmä na vrub slabšieho dolára.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických dlhopisov sa posúvajú nahor, keď je trhovým hráčom jasné, že napriek súčasnej neprehľadnej situácii budú fiškálne stimuly v USA doručené najneskôr začiatkom budúceho roka. 10-ročný výnos tak narástol o 10 bázických bodov k 0,84 percenta, čo predstavuje štvormesačné maximum. Výnosy bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov klesali a 10-ročný benchmark sa miestami v minulom týždni pohyboval aj pod -0,6 percenta pri súčasnom raste rizikových prirážok periférií eurozóny po príchode masívnej druhej vlny koronavírusu do Európy, čo vyvoláva riziko vykoľajenia jej oživovania.

Komoditné trhy

Zlato sa drží na vyšších úrovniach nad 1 900 dolármi, keď jednak odzrkadľuje oslabovanie dolára a jednak obchodníci očakávajú, že ďalšie fiškálne stimuly, nielen v USA, budú „financované“ kvantitatívnym uvoľňovaním centrálnych bánk. Ropa v ostatných dňoch strácala okolo troch percent pri posune WTI pod 40-dolárovú métu a Brentu pod 42 dolárov, keď rastú obavy zo slabej obnovy dopytu pri neistote okolo druhej vlny COVIDU-19, ako aj štvrtého kola fiškálnych stimulov v USA. Straty limitovali správy o rokovaniach saudskoarabského princa Mohameda bin Salmána a ruského prezidenta Vladimíra Putina o stabilizácii ropného trhu, pričom je možné, že OPEC+ predĺži aktuálne nastavenie škrtov v ťažbe aj za január 2021.

Devízové trhy

Dolár sa oslaboval voči euru smerom k 119 centom, keď trhy začínajú započítavať víťazstvo demokratov v boji o Biely dom, ako aj ich úplnú kontrolu oboch komôr Kongresu, keď by mohli po snemovni získať väčšinu aj v senáte, čo by otvorilo dvere pre väčšie fiškálne stimuly.