Akciové trhy

Rely na akciových trhoch pokračovala aj začiatkom júna, keď čerpala silu z reštartu globálnej ekonomiky po koronavíruse a zlepšovaní makroukazovateľov naznačujúcich odraz ekonomickej aktivity. Potvrdil to aj v piatok supersilný májový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý ukázal na obnovenie rekordných 2,5 milióna pracovných miest. K rastu búrz prispieva aj bezprecedentná monetárna stimulácia, kde hlavné svetové centrálne banky prakticky strácajú akékoľvek zábrany, čoho dôkazom bolo aj zväčšenie objemu núdzového pandemického programu PEPP Európskej centrálnej banky o ďalších 600 miliárd EUR na 1,35 bilióna EUR a predĺženie jeho minimálneho trvania do júna 2021. K tomu sa pridávajú ešte aj masívne fiškálne stimuly, naposledy nový balíček z Nemecka v objeme 130 miliárd EUR, ktoré vykompenzujú zhruba polovicu ekonomických strát spôsobených koronavírusom.

Široký americký akciový index S&P 500 sa posunul na týždennej báze nahor o 4,9 percenta a už atakuje 3 200-bodovú métu a je len približne šesť percent od historických maxím, technologický index Nasdaq 100 dokonca už prepísal historické maximá a širší index Nasdaq Composite je od februárového maxima vzdialený len kúsok. Paneurópsky index STOXX 600 rástol v priebehu prvého júnového týždňa až o 7,1 percenta, aj vďaka kroku ECB a pre pokračujúce dozvuky plánu spoločného ručenia za dlh EÚ, ktorým sa má financovať plán obnovy únie po koronakríze, čo znižuje okamžitú pravdepodobnosť bankrotu niektorých južanských krajín eurozóny. Oslabenie dolára prialo aj emerging trhom, kde index MSCI Emerging World rástol o 7,8 percenta.

Dlhopisové trhy

Konštruktívna nálada na trhoch pre signály odrazu ekonomickej aktivity po koronavíruse sa v piatok po zverejnení šokujúco skvelých dát z amerického trhu práce premenila na eufóriu. Tá tlačila nadol ceny, a teda nahor výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka, ktoré rástli rádovo o vyše 20 bázických bodov za minulý týždeň. 10-ročný americký výnos sa posunul až k 0,9 percenta a nemecký s rovnakou splatnosťou je už „len“ 28 bázických bodov pod nulou. Výrazne nižšie sa posunuli aj rizikové prirážky ostatných častí dlhopisového trhu, keď rastie presvedčenie investorov, že oživenie ekonomiky po koronavíruse by mohlo byť robustné a rýchlejšie, ako boli očakávania. Indexy podnikových dlhopisov v neinvestičnom pásme si pripísali rádovo 2-percentné zisky. Navyše kvantitatívne uvoľňovania centrálnych bánk a špeciálne zvýšenie objemu PEPP programu na štvrtkovom zasadnutí Rady guvernérov ECB podporujú ochotu podstupovať riziko, čo sa pretavilo aj do ďalšieho poklesu úročenia talianskych dlhopisov, kde 10-ročný výnos klesol o šesť bázických bodov na 1,4 percenta.

Komoditné trhy

Rely akciových trhov a súčasný prudký rast výnosov štátnych dlhopisov po zverejnení série zlepšujúcich sa makrodát, ktoré vyvrcholili piatkovým silným májovým nonfarm payrolls reportom z amerického trhu práce, sa pretavil do poklesu ceny zlata o vyše tri percentá pod 1 700-dolárovú métu. Ropa WTI aj Brent si pripísali v minulom týždni vyše 10-percentné zisky, pričom Brent sa dostal nad 40-dolárovú métu, keď sa na jednej strane oživuje svetová ekonomika a s ňou aj dopyt po energiách a na druhej strane klesá ťažba v USA a aj v rámci OPECu+, kde trh očakával, že združenie predĺži súčasnú úroveň zníženia ťažby o 9,7 milióna barelov denne o ďalší mesiac – teda až do konca júla, čo sa cez víkend aj potvrdilo.

Devízové trhy

Euro pokračovalo v posilňovaní voči doláru a dostalo sa až nad hranicu 113 dolárových centov. Profitovalo jednak z plánu Európskej komisie o spoločnom ručení za dlh, ktorým sa má financovať obnova EÚ, čo redukuje pravdepodobnosť bankrotu Talianska, ako aj zo zvýšenia objemu kvantitatívneho uvoľňovania v rámci programu PEPP a jeho predĺženia minimálne do júna budúceho roka Európskou centrálnou bankou. Plusom pre spoločnú menu bola aj všeobecná ochota trhov podstupovať riziko, čo znižovalo dopyt po dolári, z čoho profitovali najmä emerging meny vrátane maďarského forintu, poľského zlotého či českej koruny. Americká mena až v závere týždňa mierne zmazala svoje straty po zverejnení robustného májového reportu z amerického trhu práce, ktorý prekvapujúco opäť začal po koronavíruse už tvoriť pracovné miesta.