Akciové trhy

Akciové trhy v USA vstúpili do minulého týždňa smelým rastom, ktorý pramenil z pozitívneho sentimentu čerpajúceho zo solídnej ekonomickej aktivity a z očakávania rastu zisku firiem. Pozitívnu náladu však vystriedala opatrnosť investorov po veľmi optimistickom ekonomickom výhľade šéfa Fedu Jaya Powella, ktorý v ňom navyše vyjadril dôveru v rast inflácie. Akcelerácia tempa rastu cenovej hladiny by však podľa J. Powella mohla viesť k viac ako trom zvýšeniam úrokovej sadzby tento rok. Ani nasledujúce dni nepriniesli akciovým investorom priestor na radosť. Donald Trump totiž oznámil svoje plány o zavedení dovozného cla na oceľ a na hliník, čo prinieslo negatívne reakcie výrobného sektora, ale aj Európskej komisie. Miernu úľavu priniesol investorom až piatok, keď na trhu prevládli špekulácie, že D. Trump zľaví z protekcionistickej rétoriky. Európske akcie boli okrem prospektov obchodnej vojny ku koncu týždňa zaťažené aj horšími dátami z výrobného sektora, ale aj nižšími ako očakávanými korporátnymi tržbami. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 poklesol v minulom týždni o 3,39 percenta, pričom nemecký DAX 30 poklesol až o 4,57 percenta a francúzsky CAC 40 o 3,4 percenta. Americký bluechips index Dow Jones poklesol o 3,05 percenta, zatiaľ čo široký index S & P 500 a technologický Nasdaq limitovali straty „len“ na 2,04 a 1,08 percenta.

Dlhopisové trhy

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov na začiatku týždňa poslal nahor optimizmus šéfa Fedu Jaya Powella a jeho komentáre o potenciáli viac ako troch zvýšení úrokovej sadzby tento rok. V ďalších dňoch dlhopisy začali zaznamenávať zisk, keď Európska komisia vydala svoju predbežnú predstavu o odchode Veľkej Británie z EÚ, ktorú premiérka Theresa Mayová rázne odmietla. Ako bezpečný prístav sa štátne dlhopisy vyznamenali aj po oznámení protekcionistických opatrení Donalda Trumpa, pričom pokles výnosov limitoval prejav šéfa Fedu Jaya Powella pred Senátom. J. Powell pri tejto príležitosti podotkol, že nevidí evidenciu prehrievania ekonomiky USA, čo zmiernilo jeho inak jastrabo vnímaný tón. Štátne dlhopisy USA a Nemecka sa však po upokojení trhu vzdali zisku a deviaty tohtoročný týždeň ukončili s nepatrnými zmenami.

Komoditné trhy

Zlato sa začiatkom minulého týždňa odrazilo z takmer dvojmesačných miním pod taktom slabšieho dolára. Do červených čísel sa však dostalo po jastrabo vnímaných prejavoch šéfa Fedu Jaya Powella. Napriek vnímaniu žltého kovu ako ochrany pred infláciou totiž na zvyšovanie úrokovej sadzby väčšinou reaguje poklesom. J. Powell vo svojom prejave pred Kongresom a následne aj pred Senátom pripustil možnosť viac ako troch zvýšení úrokovej sadzby tento rok. Na konci týždňa prilákal investorov prospekt obchodnej vojny a zvýšenej volatility rizikovejších aktív do bezpečného prístavu zlata a striebra. To však nestačilo na vymazanie predošlých strát a zlato v minulom týždni pokleslo o 0,45 percenta na 1 322,75 amerického dolára za trójsku uncu. Ešte v pondelok vykazovala ropa známky rastu potom, čo sa objavili signály robustného rastu dopytu, ale aj pre poznámky Saudskej Arábie, že bude držať svoju ťažbu v prvom kvartáli pod produkčnými kvótami dohodnutými členmi OPEC. V nasledujúcich dňoch však obchodníkov ovládli obavy z rastu zásob ropy v USA, ktoré síce očakávania nakoniec výraznejšie neprekonali, no rast napriek tomu zarezonoval, k čomu sa navyše pridal aj prekvapivý rast zásob benzínu v krajine. Negatívne okrem toho stále vplýva aj vyššia aktivita bridlicových ťažiarov v USA, ktorých lákajú vyššie ceny komodity. Na konci týždňa sa k rizikám pridal aj potenciálny efekt obchodnej vojny, ktorú by mohli vyvolať protekcionistické opatrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Reštrikcie medzinárodného obchodu by totiž mohli negatívne pôsobiť na rast globálnej ekonomiky, a tým aj na dopyt po čiernom zlate. Ropný benchmark WTI tak poklesol o 3,62 percenta na 61,25 dolára a severomorský Brent až o 4,37 percenta na 64,37 amerického dolára za barel.

Devízové trhy

Dolár sa hneď v úvode týždňa ocitol pod miernym tlakom, keď investori očakávali prejav šéfa Fedu Jaya Powella pred Kongresom a následne pred Senátom, zatiaľ čo prezident ECB Mario Draghi poukázal na pozitívny výhľad ekonomiky eurozóny. J. Powell sa však v nasledujúcich dňoch postaral o posilňovanie dolára, keď vyslovil dôveru v silu americkej ekonomiky a rast inflácie a v dosiahnutie udržateľnej cenovej stability v podobe dvojpercentnej inflácie. Podľa neho by za správnych okolností mohol Fed úrokovú sadzbu tento rok zvýšiť aj viac ako trikrát. Posilňovanie dolára však zastavila rozporuplná protekcionistická rétorika Donalda Trumpa. V prospech voľného obchodu sa pritom vyjadril Jay Powell aj šéf newyorského Fedu William Dudley. Kritiku tohto kroku vyslovil aj prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker, podľa ktorého bude Európska únia tvrdo a primerane reagovať. Týždeň prial najmä euru, ktoré voči doláru zosilnelo o 0,18 percenta na 123 dolárových centov a voči britskej libre zosilnela spoločná mena eurozóny o 1,37 percenta.